لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۰

هنگ کنگ ثبت ۱۹ نفتکش ایرانی را «لغو می‌کند»


هنگ کنگ مجوز استفاده از ۱۹ نفتکش مرتبط با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از پرچم خود جهت تردد در آب‌های بین‌المللی را متوقف خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز، دوشنبه ۲۲ آبان ماه گزارش داد که شعبه امور دریایی دولت هنگ کنگ طی نامه‌ای، در تاریخ ۹ نوامبر، جمعه گذشته، به صاحبان کشتی‌های مذکور اطلاع داده که ظرف ۹۰ روز ثبت این کشتی‌ها لغو خواهد شد و دیگر اجازه استفاده از پرچم هنگ کنگ برای فعالیت را ندارند. این خبرگزاری می‌گوید نسخه‌ای از این نامه را مشاهده کرده است.

رویترز می‌نویسد که به رغم لغو ثبت کشتی‌های ایرانی توسط هنگ کنگ، چین همچنان بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران باقی خواهد ماند. هنگ کنگ پس از پایان قیمومیت بریتانیا، به چین بازگردانده شد.

لغو ثبت ۱۹ کشتی نفتی مرتبط با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در حالی است که بعد از اجرای دور جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران در اول ژوئیه، ایران برای دریافت بیمه‌نامه کشتی‌هایی که تحت پرچم خود ایران تردد می‌کنند، دچار مشکل شده است.

بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا هیچ شرکت بیمه اروپایی حق ندارد که به کشتی‌های حامل نفت ایران بیمه نامه صادر کند. شرکت‌های اروپایی ۹۵ درصد از بیمه کشتی‌های جهان را پوشش می‌دهند. تغییر پرچم و ثبت کشتی‌ها در کشورهای دیگر به منزله تغییر نام و مالکیت کشتی و راهی برای گریز از محدودیت دریافت بیمه‌نامه است.

از سوی دیگر ۱۳ شرکت عمده رده‌بندی کشتی‌ها که جواز سلامت فنی برای نفتکش‌ها صادر می‌کنند نیز به تازگی ارائه خدمات به کشتی‌های ایرانی را متوقف کرده‌اند.

موضوعی که به نوشته رویترز، برای اخلال در فعالیت حمل دریایی ایرانی مزید بر علت شده است.

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و برخی مدیران آن در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارند.

محمد حسین داجمر مدیر عامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ۳۰ مهرماه اعلام کرد که «اگر تحریم‌ها ادامه پیدا کند و دولت از ناوگان ملی حمایتی نکند، وضعیت بسیار بد‌تر می‌شود و عملیات شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با مشکل مواجه می‌شود».

وی در گفت‌و‌گو با روزنامه «جهان‌صنعت» گفت که از ۱۶۵ کشتی در اختیار این شرکت، ۲۰ کشتی به دلایل «بحران اقتصادی جهانی» و «تحریم‌ها» در بندرهای جنوبی ایران بدون استفاده مانده‌است.
XS
SM
MD
LG