لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۸
خواندن فکر دیگران کار ناممکنی است. ولی دیدن تصویر آنچه که در درون مغز می‌گذرد از این پس ممکن است.

به گزارش وب سایت فناوری جدید «ایدال لب» گروهی از دانشوران در دانشگاه «برکلی» در کالیفرنیا چند روز پیش اعلام کردند که از فعالیت‌های درون مغز سه نفر فیلمی تهیه کرده و آن را روی وب سایت «یوتیوب» به نمایش گذاشته‌اند.

این گروه پژوهشی از متخصصین اعصاب با استفاده از دستگاه‌ ام آر آی علائم مخابره شده توسط مغز این سه داوطلب را در حالیکه مشغول تماشای پیش پرده یک فیلم سینمایی ترسناک بودند، ضبط کردند.

در مرحله بعد این گروه پژوهشی علائم ضبط شده را با ۱۸ میلیون ثانیه از فیلم‌های منتشر شده روی یوتیوب به صورت غیرانتخابی مقایسه کرد که آگهی (پیش پرده) فیلمی که این سه داوطلب تماشا کرده بودند را شامل نمی‌شد.

کامپیوترهای دانشگاه «برکلی» از میان این مجموعه توانستند قطعاتی را انتخاب کنند که با تصویر داخل مغز این سه نفر شباهت داشت. از کنار هم گذاشتن و ترکیب این قطعات یک فیلم تخیلی ترسناک ساخته شده که تا حد بسیار زیادی شبیه به‌‌ همان پیش پرده‌ای است که این سه داوطلب دیده بودند.

مسئول این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «این یک گام بزرگ به سوی بازآفرینی تصاویر درون مغز انسان است. به این وسیله ما دریچه‌ای را برای مشاهده فیلم‌هایی که در ذهن ما می‌گذرد گشوده‌ایم.»

این گروه تحقیقاتی در وب سایت خود می‌نویسد که تاکنون هیچ پژوهش علمی دیگری نتوانسته است کنش‌های طبیعی درون مغز انسان را بازآفرینی کند.

به نوشته وب سایت «ایدال لب» پژوهشگران دانشگاه «برکلی» معتقدند که این تحقیقات جدید می‌تواند به مشاهده فعالیت‌های مغزی بیمارانی که در حالت کما یا بیماران دچار سکته مغزی و یا آسیب‌های مغزی شدید شده‌اند کمک کند چون این افراد هیچ راه دیگری برای برقراری تماس با جهان خارج ندارند. در عین حال می‌تواند به دانشوران کمک کند تا آنچه را که در روان‌شناسی اوهام و خیال‌پردازی نامیده می‌شود در مغز بیماران مشاهده کرد.

نتایج این تحقیقات روز پنجشنبه در جورنال «بیولوژی معاصر» منتشر شد.
XS
SM
MD
LG