لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۲۸

اسرائیل سه هزار خانه در شهرک‌های یهودی‌نشین می‌سازد


شهرک یهودی نشین در بیت‌المقدس شرقی
تنها چند ساعت پس از رای تاریخی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ارتقای جایگاه فلسطین در این نهاد و رسمیت یافتن مقام «کشور ناظر غیر عضو» برای تشکیلات خودگردان فلسطین، دولت اسرائیل اعلام کرده است که به خانه سازی‌های بیشتری در اراضی اشغالی اقدام خواهد کرد.

رسانه‌های اسرائیل آدینه دهم آذر خبر دادند که کابینه این کشور روز پنجشنبه در نشست اضطراری خود تصمیم گرفته بود که مجوز لازم را برای بنای سه هزار واحد مسکونی جدید در آبادی‌های یهودی‌نشین کنونی در کرانه باختری صادر کند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، این تصمیم درحالی گرفته شد که هنوز رای‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل انجام نشده بود اما دولت اسرائیل با اطمینان از حمایت اکثریت دولت‌های عضو مجمع عمومی از خواسته فلسطینی‌ها، می‌خواست که از نظر خود به «پاسخگویی» اقدام کرده باشد.

رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند که تصمیم به خانه‌سازی‌های جدید را وزیران ۹ نفره عضو کابینه محدود پست‌های حساس امنیتی- سیاسی اتخاذ کردند.

فلسطینی‌ها و جامعه جهانی تاکید دارند که اسرائیل حق خانه‌سازی در اراضی اشغالی فلسطینی را ندارد و این سرزمین‌ها باید برای فلسطینی‌ها محفوظ بماند تا استقلال کشور آنها اعلام شود.

۱۳۸ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل در نشست شامگاه نهم آذر، ۲۹ نوامبر، پس از سخنرانی تاریخی محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی که خواهان ارتقای جایگاه فلسطین در این نهاد شد، از این خواسته حمایت کردند؛ ۴۱ کشور رای ممتنع دادند و تنها ۹ کشور با آن مخالفت کردند.

اسرائیل، آمریکا، کانادا، پاناما،جمهوری چک و جزیره میکرونزی، جزیره نارو، جزیره پالائو، جزایر مارشال در میان اعضای جناح اقلیت مطلقی بودند که خواسته فلسطینی‌ها را رد کردند.

آمریکا در حالی که در کنار اسرائیل علیه این خواسته رای داد، اما همواره خانه سازی‌های اسرائیلی را در یهودی نشین‌های جنجال‌برانگیز محکوم کرده و آن را به زیان روند صلح دانسته است.

شمار ساکنین یهودی نشین‌ها در سال‌های اخیر از ۴۵۰ هزار نفر فرا‌تر رفته است.

سرنوشت این شهرک‌ها یکی از موضوع‌های حادّ در روند مذاکرات سیاسی اسرائیل و فلسطینی‌ها در سال‌های گذشته بوده است.

آخرین دور از گفت‌و‌گوهای سیاسی اسرائیلی- فلسطینی در هفته‌های پایانی کار دولت اهود اولمرت نخست‌وزیر پیشین اسرائیل انجام شد و در تمامی سال‌های دولت بنیامین نتانیاهو، روند صلح به اغمای مطلق فرو رفت.

فلسطینی‌ها خانه‌سازی‌های اسرائیل را در اراضی اشغالی فلسطینی دلیل خشم خود و عدم بازگشت به پشت میز مذاکرات با اسرائیل عنوان می‌کردند.

حال، به نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، کابینه نتانیاهو تصمیم گرفته است که خانه‌سازی‌ها در منطقه موسوم به «ای یک» انجام شود تا با قطع پیوستگی در سرزمین‌های کرانه باختری، مانع جدی بیشتری بر سر راه استقلال کشور فلسطین بوجود آید.

این منطقه شامل شرق بیت المقدس، اورشلیم، و یهودی‌نشین‌های دیگری دراطراف در کرانه باختری است.

اورشلیم تا شهر بزرگ یهودی‌نشین «معله ادومیم» از طریق سرزمین‌های ناحیه موسوم به «ای‌یک» به یکدیگر وصل می‌شود؛ بدین مفهوم که میان بخش شمالی کرانه باختری با بخش جنوبی کرانه جدایی ایجاد خواهد شد و این دو بخش، به یکدیگر پیوستگی نخواهند داشت.

بنیامین نتانیاهو در آغاز دولت خود، مانند دولت‌های پیشین زمان آریئل شارون و اهود اولمرت به آمریکا تعهد داده بود که در مناطق موسوم به «ای‌یک» خانه‌سازی اسرائیلی صورت نگیرد حتی اگر به خانه‌سازی‌های بحث برانگیز در سایر یهودی نشین‌ها در کرانه باختری اقدام کند.

لذا، ناظران می‌گویند که این تصمیم دولت اسرائیل در حالی که آمریکا پنجشنبه قاطعانه از اسرائیل حمایت کرده بود، می‌تواند موجب ناخشنودی عمیق دولت آمریکا از نتانیاهو شود.

هاآرتص به نقل از یک منبع دیپلماتیک بلندپایه در دولت اسرائیل نوشته است که نتانیاهو برداشتن «گام‌های تنبیهی» دیگری را نیز علیه فلسطینی‌ها در نظر گرفته است اما هنوز زمان اعلام آن فرا نرسیده است.

بنیامین نتانیاهو پنجشنبه گفته بود که «کف زدن‌های سازمان ملل و حمایت از اقدام سیاسی یکجانبه فلسطینی‌ها واقعیاتی را در زندگی فلسطینی‌ها تغییر نمی‌دهد و اختلافات حاد این نزاع دیرینه باید از راه گفت‌و‌گوی دو جانبه حل شود».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG