لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۵
رئیس جمهوری روسیه و نخست وزیر هند در بیانیه مشترکی که روز دوشنبه، چهارم دی ماه امضا کردند، تحریم‌های یکجانبه غرب علیه ایران را «مخرب و غیرسازنده» خواندند.

ولادیمیر پوتین در سفر خود به هند چندین قرارداد تجاری جدید از جمله فروش ۳ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به دهلی نو را امضا کرده است.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس روسیه، رهبران روسیه و هند دوباره تاکید کردند که حمایت خود را از «حل وفصل جامع و پایدار» مشکل برنامه هسته‌ای ایران اعلام کردند که به گفته آنها تنها از طریق روش‌های دیپلماتیک و سیاسی و همچنین مذاکرات قابل دستیابی است.

برپایه این گزارش هر دو کشور بر این عقیده‌اند که تحریم‌های یکجانبه علیه ایران تاثیرات مخرب خواهد داشت.

اشاره رهبران هند و روسیه به تحریم‌های یکجانبه اتحادیه اروپا و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران است که از جمله بخش صادرات نفت، سیستم بانکی و پوشش بیمه نامه نفتکش‌های حامل نفت ایران را هدف قرار داده است.

بر اساس بیانیه مشترک، روسیه و هند در صورتی که ایران به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند، حق این کشور برای ادامه تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را قبول دارند.

در ادامه این بیانیه روسیه و هند از ایران خواسته‌اند که مفاد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را کاملا به اجرا بگذارد و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

کشورهای غربی ایران را متهم به پنهانکاری هسته‌ای می کنند و ابراز نگران ‌می‌کنند که ایران زیر پوشش برنامه صلح آمیز هسته‌ای مشغول تولید بمب هسته ای است. ایران به شدت این اتهامات را رد کرده و می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش صرفا صلح‌آمیز است.

تاکنون شورای امنیت سازمان ملل ۴ قطعنامه تحریمی علیه ایران وضع کرده و از تهران خواسته است که غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.
XS
SM
MD
LG