لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۵۸

وزیر کشور: همه استاندارها تغییر می‌کنند


عبدالرضا رحمانی فضلی
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت یازدهم ایران می‌گوید که ۳۱ استاندار کشور تغییر خواهند کرد.

این در حالی است که حدود دو ماه از روی کار آمدن دولت حسن روحانی می‌گذرد و تاخیر در انتخاب استانداران جدید، انتقادهایی در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، رحمانی فضلی پنجشنبه ۲۵ مهر در مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید گیلان گفت: «این جابجایی‌ها یک رسم است و امیدواریم تبدیل به خیر و نیکی برای همه باشد.»

او با بیان اینکه جابجایی‌ها نباید موجب دلخوری شود تصریح کرد: «هر دولتی با یک نگاه و گفتمان و رویکرد ویژه بر سر کار می‌آید و مردم به دولت‌ها رأی می‌دهند و توقع جابجایی‌ها را در مسئولیت‌های کلان و اصلی دارد.»

وزیر کشور ایران با اشاره به اینکه مراجعه و پیگیری مردم به طور مستمر موجب جابجایی‌ها می‌شود افزود: «این امر به دلیل ضعف مدیران نیست بلکه برای حرمت گذاشتن به نظر مردم است.»

رحمانی‌فضلی ادامه داد: «جابجایی استانداران در ۳۱ استان کشور انجام می‌شود و انتخاب استانداران با مشورت انجام می‌گیرد.»

درباره تاخیر در انتخاب استانداران جدید، گزارش‌هایی در محافل سیاسی و رسانه‌ای منتشر شد که عامل آن را وجود برخی اختلاف‌ها و «سهم‌خواهی‌ها» عنوان کرده‌اند.

روزنامه اصلاح‌طلب بهار روز ۲۱ مهر در یادداشتی، به عنوان «انتصاب استانداران زیر فشار اصولگرایان» نوشته بود که طولانی‌شدن تعیین استانداران جدید به دلیل «دقت در انتخاب» آنها را علت اصلی نمی‌داند و بر این نظر است که «پشت پرده گویا اوضاع طور دیگری است.»

«دقت در انتخاب» و «رایزنی با همه مسئولان استانی» را وزیر کشور و مسئولان دولتی، دلیل تاخیر در انتخاب استانداران جدید عنوان کرده بودند.

روزنامه بهار در یادداشت خود نوشته بود که «مجاهدان شنبه می‌خواهند استاندار با میل و نظر آن‌ها انتخاب شود.»

«مجاهدان شنبه» تعبیری بود که سعید لیلاز، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، در روزنامه شرق در مورد آن دسته از حامیان حسن روحانی به‌ کار برد که فردای انتخابات (شنبه) و «به قصد سهم‌خواهی» حامی و طرفدار روحانی شده بودند.

روزنامه بهار در یادداشت خود افزوده بود: «مجاهدان روز شنبه خود را سهامدار دولت می‌دانند و سهمشان را می‌خواهند»، در حالی که «دولت روحانی که به واسطه حمایت روسای جمهوری اصلاحات و کارگزاران قدم به میدان رقابت گذاشته و پیروز میدان شد حال باید مطابق با آنچه مردم انتخاب کرده‌اند راه برود و تصمیم بگیرد.»

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در انتخابات ریاست جمهوری، مورد حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران، اصلاح‌طلبان و بخشی از اصولگرایان معتدل بود.

اما سایت اصولگرای پاریسنه در یادداشتی، اصلاح‌طلبان را عامل طولانی شدن انتخاب استانداران دانسته است. رحمانی فضلی خود از اصولگرایان نزدیک به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و معاون او در زمان تصدی ریاست سازمان صدا و سیما بود.

پارسینه در یادداشت خود با اشاره به قول رحمانی فضلی برای هماهنگی با نمایندگان مجلس در انتخاب استانداران نوشته است: «کار انتخاب استانداران اما با قول مساعد دولت برای گرفتن نظر مجلسی‌ها آغاز شد و رحمانی فضلی در‌‌ همان جلسه رای اعتماد قول داد وکلای ملت را در جریان انتخاب استانداران قرار دهد.»

یادداشت‌نویس پاریسنه می‌افزاید: «این فرآیند اما به مذاق همسویان دولت یازدهم چندان خوش نیامد چرا که آنها معتقد بودند مجلس اکثرا اصولگراست و آنها به اصلاح‌طلبان نزدیک هستند.»

طولانی شدن روند انتخاب استانداران، مورد اعتراض اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم قرار گرفته است. هاشمی رفسنجانی در دیدار اخیر خود با اعضای شورای مرکزی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفته است: «...می‌بینم که بعضی جا‌ها کار‌ها گره می‌خورد. ... البته طولانی شدن زمان انتخاب استانداران و دیگر مدیران استانی و شهرستانی هم به صلاح دولت فعلی و مردم نیست. چون استانداری که احساس می‌کند که شاید فردا نباشد و به طبع او فرمانداران، بخشداران و مدیران کل هم این شرایط را دارند، نمی‌توانند تصمیمات بلند مدت بگیرند.»

برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای هم اختلاف میان حسن روحانی و رحمانی فضلی را یکی از دلایل تاخیر در انتخاب استانداران جدید دانسته است.

این سخنان واکنش وزیر کشور را در پی داشت. او در بیست و دومین گردهمایی سراسری ائمه جمعه در پاسخ به منتقدان گفته بود: «بنده می‌توانستم در اتاقم بنشینم و استاندار انتخاب کنم، اما با هماهنگی و مشورت نمایندگان مجلس و ائمه جمعه در حال انتخاب استانداران هستم.»

وی با بیان اینکه اگر هماهنگی بین نمایندگان مجلس، نماینده ولی فقیه و استاندار نباشد با مشکل مواجه می‌شویم، گفت: «اجماع صد درصدی روی افراد اتفاق نمی‌افتد و اجماع نسبی پیگیری می‌شود.»

رحمانی فضلی اکنون نیز در مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید گیلان گفته است: «در گیلان با کمترین زحمت توانستیم استاندار را تعیین کنیم و امیدواریم با اجماعی که در این استان وجود دارد این انسجام و همدلی تا پایان کار باشد.»
XS
SM
MD
LG