لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۷

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران: تا سال ۱۴۰۰ بیش از چهار میلیون بیکار خواهیم داشت


مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با هشدار نسبت به افزایش بیکاری و پیامدهای آن اعلام کرد تا سال ۱۴۰۰ بیش از چهار میلیون بیکار در کشور وجود خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز پژوهش‌های مجلس با هشدار نسبت به ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتکاعی بیکاری در کشور می‌گوید در ۱۰ سال گذشته «حدود هشت میلیون نفر» به جمعیت سن کار اضافه شده اما تنها برای «کمتر از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر» یعنی «۱۶ درصد» شغل ایجاد شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس،، بیکاری جوانان را یکی‌ از چالش‌های مجلس و دولت در برنامه ششم توسعه کشور دانسته است.

در این گزاش تاکید شده است، انبوه جوانانی که موفق به یافتن شغل نمی‌شوند نه تنها آمارهای اشتغال، بلکه شاخص آمارهای اجتماعی از جمله بالا رفتن سن ازدواج، رشد طلاق و سایر تبعات اجتماعی را بحرانی می‌کنند.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، یکم آبان امسال نیز با هشداری مشابه گفت که سال ۹۵ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی شغل وارد بازار کار شدند اما دولت توان پاسخگویی به این تعداد متقاضی را ندارد.

رییس جمهوری ایران تصریح کرده بود که بزرگترین مشکل کشور در سال‌های آینده «موج بیکاری» است و از مخالفان دولت خواست دست از «دعواهای کودکانه» بردارند.

بنا به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در تابستان امسال، ۱۲٫۷ درصد بود که بدین ترتیب نرخ بیکاری تابستان امسال بالاترین نرخ بیکاری اعلام شده در ۱۶ فصل گذشته است.

بر اساس گزارش جدید مرکز آمار ایران از وضعیت بازار کار در تابستان امسال، نرخ بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله بیش از ۳۰ درصد اعلام شده که نشان می‌دهد وضعیت در محدوده سنی جوانان وخیم‌تر از نرخ بیکاری کل است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG