لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۳۸

«ما صدای آنها هستیم»


تجمع علیه حیوان آزاری

بر اساس گزارش‌های شهروند-خبرنگاران از ایران، واکنش‌ها به انتشار ویدیویی از ضرب و شتم شدید یک قلاده سگ شکاری همچنان ادامه دارد و روز دوشنبه، سوم اسفند، تعدادی از طرفداران حقوق حیوانات در تهران و چند شهر دیگر در برابر دفاتر سازمان حفاظت از محیط زیست تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در عکس‌های منتشر شده چند هنرمند از جمله هدیه تهرانی، شهره سلطانی، پانته‌آ پناهی‌ها، صابر ابر و میترا حجار در میان تجمع‌کنندگان دیده می‌شوند.

به گفته یکی از حاضران در گردهمایی روز دوشنبه در تهران، یکی از مسئولان ارشد سازمان حفاظت از محیط زیست در جلسه‌ای در محل این سازمان، به نمایندگان معترضان گفت که سازمان حفاظت از محیط زیست تمام تلاش خود را برای تصویب ماده واحده لایحه پیشگیری از آزار و اذیت حیوانات به کار خواهد بست.

صدرا محقق، خبرنگار روزنامه شرق، واکنش مردم را نشانی از تغییر در جامعه ایران دانسته:

در یکی از فیلم‌های منتسب به مراسم امروز در برابر سازمان حفاظت از محیط زیست در تهران کسی که نماینده سازمان محیط زیست معرفی شده، با بلندگوی دستی از حضور تجمع‌کنندگان سپاسگزاری می‌کند و به آنها اطمینان می‌دهد که نتایج جلسه نمایندگان با سازمان محیط زیست به اطلاع آنها خواهد رسید:

متأسفیم، ولی این قابلیت در حال حاضر در دسترس نیست.

در عکسی دیگر، پلاکاردهایی در دست شرکت‌کنندگان است که در از خواست آنان برای «تصویب قانون حمایت از حقوق حیوانات» حکایت دارد. در یک پوستر هم نوشته شده که معترضان می‌کوشند تا «در جمهوری اسلامی حیوان‌آزاری جرم شناخته شود».

اما تعدادی از کاربران هم واکنش چهره‌های سیاسی را حائز اهمیت دانسته‌اند. در میان تصاویر تجمع امروز تهران،عکسی وجود دارد که منتسب به «لاله افتخاری»، نماینده مجلس شورای اسلامی از تهران، است:

Laleh Eftekhari Iranian MP
Laleh Eftekhari Iranian MP

اما در حالی که کاربران ایرانی توئیت‌های بسیاری در حمایت از واکنش‌ها به سگ‌آزاری منتشر کرده‌اند، برخی هم گفته‌اند که ایکاش چنین حرکتی در برابر آلودگی هوا و خشکسالی‌‍ هم انجام شود:

یک روز پیش هم معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، و در پاسخ به آنچه «سوال‌های بسیاری از کاربران» توصیف کرده بود، در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

سازمان حفاظت محیط زیست به رغم عدم مسئولیت قانونی در خصوص حیوانات بی سرپرست به ویژه در شهرها به خاطر حساسیت ها و مطالبه عمومی، ماده واحده قانونی را به منظور سامان دادن وضعیت این حیوانات و جلوگیری از آزار و اذیت آن ها، تدوین و به هیات دولت ارائه کرده است:

  • 16x9 Image

    هومن عسکری

    هومن عسکری خبرنگار و مجری رادیو فردا است. او پیش از پیوستن به رادیو فردا، خبرنگار سرویس جهانی بی‌بی‌سی و قبل از آن خبرنگار بی‌بی‌سی مانیتورینگ بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG