لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۰۵

والیبال ایران از چین انتقام گرفت


بازی ایران و چین در توکیو
در دومین روز از رقابت‌های گزینشی المپیک لندن، تیم ملی والیبال ایران با برتری ۳-۲ مقابل چین، انتقام شکست از این تیم در رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۱ را گرفت.

حمزه زرینی دریافت کننده قدرتی ایران با کسب ۲۷ امتیاز، عنوان امتیازآور‌ترین بازیکن را به خود اختصاص داد. امیر غفور هم دومین بازیکن موثر ایران شناخته شد. در طرف مقابل، هونگ مین ۱۶ امتیاز گرفت اما نتوانست مانع شکست تیمش شود.

چینی‌ها که در المپیک پکن به مقام پنجم رسیده‌اند، در روز نخست رقابت‌ها در ۳ ست پیاپی بر پورتوریکو چیره شده بودند اما در روز دوم مانند فینال جام ملت‌های ۲۰۱۱ آسیا در تهران، تسلیم شاگردان خولیو ولاسکو شدند.

در سایر بازی‌های روز دوم، استرالیا با نتیجه ۳-۰ بر پورتوریکو غلبه کرد. صربستان هم ۳-۱ از سد کره جنوبی گذشت. این در حالی است که کره‌ای‌ها در روز اول، ۳-۰ مغلوب ایران شده بودند.

در پایان این مسابقات، بر‌ترین تیم رقابت‌ها همراه با بهترین تیم آسیایی در جدول، راهی لندن خواهد شد. اما نتایج دو روز نخست نشان می‌دهد که حتی اگر چنین قانونی در میان نبود، باز هم ونزوئلا و پورتوریکو نمی‌توانستند جایی در جمع دو تیم صدرنشین داشته باشند.

به نظر می‌رسد رقابت اصلی برای راهیابی به لندن، بین تیم‌های صربستان، ایران و ژاپن باشد. گرچه پیروزی احتمالی چین مقابل ژاپن و صربستان، یا برتری استرالیا در برابر ایران، می‌تواند این تیم‌ها را هم مدعی جدی صعود به رقابتهای المپیک کند.

تیم‌های حاضر در مسابقات دو روز آینده را استراحت خواهند کرد و رقابت‌ها از روز سه شنبه‌ ۱۶ خرداد، پنجم ژوئن از سر گرفته خواهد شد. ایران در بازی بعدی به مصاف استرالیای صدرنشین خواهد رفت.

ایران ۳ چین ۲

گیم اول
تیم ملی والیبال ایران مقابل چین، گیم‌های اول و سوم را به حریف واگذار کرد. در گیم نخست و در امتیاز ۲۰ - ۲۰ ولاسکو باز هم دو تعویضه‌های مشهور خود را انجام داد و رضا قرا را به اتفاق محمد مهدوی به زمین فرستاد.

اما این تمهید هم کاری از پیش نبرد و چینی‌ها گیم را با نتیجه نزدیک ۲۵-۲۳ از آن خود کردند.

گیم دوم
پاس زیبای سعید معروف و ضربه تمام کننده محمد موسوی عراقی باعث شد ایران به امتیاز ۱۶ برسد و تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم بروند.

با آبشار زیبای زرینی، ایران به امتیاز ۲۱ بر ۱۷ رسید تا سرمربی چینی‌ها درخواست وقت استراحت کند. با شروع دوباره بازی، چینی‌ها بازهم اختلاف را کم کردند و ولاسکو مجبور شد وقفه‌ای در جریان بازی ایجاد کند.

امتیاز ۲۴ برای ایران با اشتباه بازیکن چین در خط سرویس رقم خورد و سپس مهدوی جایگزین معروف شد. ضربه تمام کننده رضا قرا پایان دهنده گیم دوم به سود ایران بود. قهرمان جام ملتهای آسیا، این گیم را با حساب ۲۵ بر ۲۱ به سود خود رقم زد.

گیم سوم
وقتی دو تیم در امتیاز ۲۳ مساوی بودند، زرینی با آبشار از پشت خط یک‌سوم، امتیاز بیست و چهارم را گرفت تا سرمربی چین درخواست وقت استراحت کند.

در امتیاز ۲۵ بر ۲۴ فیاضی جای خود را به قائمی داد، اما بازهم چینی‌ها توانستند بازی را به تساوی بکشانند. دو تیم به امتیاز ۲۸ رسیدند و زرینی پشت خط سرویس قرار گرفت که تور مانع رد شدن توپش شد.

نبرد برابر دو تیم در امتیاز ۲۹ هم تداوم داشت. ریسک سعید معروف در ندادن پاس و انداختن توپ در حفره، از سوی چینی‌ها برگشت داده شد و شاگردان جیانان با حساب ۳۱ بر ۲۹ این گیم را به سود خود رقم زدند.

گیم چهارم
ایران با ترکیب موسوی، زرینی، قائمی، معروف، غفور و ظریف به میدان آمد. در شروع این گیم، غفور عملکرد خوبی نداشت بازهم چینی‌ها این بازیکن را دفاع کردند.

در ادامه اما شاگردان ولاسکو ۱۸ بر ۱۰ پیش افتادند و بازهم سرمربی چین ناگزیر شد وقت استراحت بگیرد. وقفه‌های مزبور در این گیم هم ثمری برای چین نداشت و ایران با برتری چشمگیر ۲۵ بر ۱۵ با برتری روحی نسبت به حریف، بازی را به گیم پنجم کشید.

گیم پنجم
گیم سرنوشت‌ساز و زیبای مسابقه با کیفیتی برابر پیگیری می‌شد. وقتی نتیجه ۱۳ بر ۱۲ به سود ایران بود. امتیاز ۱۴ را حمزه زرینی تصاحب کرد و سپس مهدوی جایگزین معروف شد تا در خط دفاع به ایران کمک کند.

امتیاز پانزدهم و پیروزی بخش را فرهاد قائمی پدیده این رقابت‌ها کسب کرد تا چین نیز مانند کره جنوبی، مغلوب ایران شود. گرچه از دست دادن دو گیم باعث شد تا فقط ۲ امتیاز نصیب ایران شود و چینی‌ها هم یک امتیاز بگیرند.

خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی ایران در پایان بازی گفت: کلید پیروزی ما ضربات سرویس و جلوگیری از کار ترکیبی چینی‌ها بود. روی دریافت‌ها خیلی کار کرده بودیم و دریافت‌های ما واقعاً خوب بود. اکنون به دو روز استراحت نیاز داریم، زیرا این مسابقه بسیار طولانی شد.
XS
SM
MD
LG