لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۵۴

مریم ایراندوست: کفاشیان را به خدا سپردم، دیگر در ایران فعالیت نخواهم کرد


مریم ایراندوست
پس از جلوگيری از اعزام تيم ملی فوتبال زنان ايران به مسابقات غرب آسيا، رئيس فدراسيون فوتبال ايران از عدم حضور اين تيم در بازی‌های آسيايی ۲۰۱۴ اينچئون خبر داده است.

کفاشيان دليل اين مسئله را نداشتن شانس مدال عنوان کرده، در حالی که اين تيم سابقه سه دوره حضور در فينال مسابقات غرب آسيا را دارد اما به اين رقابت‌ها نيز اعزام نشد. با وجود غيبت دختران ايرانی، حتی تيم‌ فلسطين نيز در صحنه مسابقات حضور يافت و عنوان نايب قهرمانی را که در دوره قبلی نصيب ايران شده بود، به خود اختصاص داد.

شدت گرفتن حاشيه‌ها در فوتبال و فوتسال زنان، استعفای اجباری سرمربيان اين دو تيم موفق را در پی داشت که باعث تعطيلی اردوی تيم ملی شد. ماجراهايی که با مروری بر اظهارات و واکنش‌ها، به نظر می‌رسيد فشارهايی از بيرون به فدراسيون وارد می‌شود. احضار برخی مربيان و بازيکنان زن از سوی حراست وزارت ورزش آن هم بدون اطلاع فدراسيون فوتبال، بر اين گمانه‌زنی‌ها قوت می‌بخشيد.

هدف از تحت فشار گذاشتن فوتبال و فوتسال زنان، فضاسازی برای کمرنگ کردن فعاليت زنان در اين دو رشته ورزشی بود. حتی اگر چنين موضوعی تکذيب شود هم در عمل، حاصل زمستان پرحاشيه ۱۳۹۲ برای فوتبال و فوتسال زنان ايران، لغو ناگهانی تمام فعاليت‌های دو رشته موفق فوتبال و فوتسال در رده تيم ملی بزرگسالان بود. اين دو تيم، سرمربيان خود را هم از دست دادند.

يک هفته قبل از استعفای ايراندوست، راديو فردا در گزارشی از استعفای قريب‌الوقوع او خبر داده بود. در آن مقطع، عادل فردوسی‌پور از کفاشيان پرسيد حالا که شهرزاد مظفر در فوتسال استعفا داده آيا مريم ايراندوست هم در فوتبال استعفا خواهد کرد؟ کفاشيان تکذيب کرد و گفت ايراندوست در سمت خود باقی است و مشکل خاصی وجود ندارد.

اما حالا با کنار رفتن ايراندوست، رئيس فدراسيون فوتبال به ايسنا گفته: «ايراندوست هيچ قراردادی با فدراسيون نداشته و در واقع سرمربی تيم ملی بزرگسالان نيست. ايراندوست در گذشته سرمربی ما بوده. سرمربی بايد قرارداد داشته باشد اما سه چهار ماه است که در رده بزرگسالان فوتبال بانوان سرمربی نداريم. کسی را هم برای سرمربيگری تعيين نکرده‌ايم.»

اظهارات کفاشيان در اين مصاحبه کاملا با حرف‌های او در برنامه ۹۰ در تضاد است. مريم ايراندوست با اعتراض به مصاحبه کفاشيان گفت: چطور می‌توانند بگويند من سرمربی تيم ملی نبودم؟ در اين شش سال که در فدراسيون کار کرديم هر چيزی جلويمان گذاشتند نگفتيم کم است و بدون چشم‌داشت برای سربلندی ايران کار کرديم.

مريم ايراندوست در ادامه به فارس گفت: «فدراسيون به ما ابلاغيه داده پس چطور می‌گويند من سرمربی نبوده‌ام. هرچه بود تمام شد و فوتبال را بوسيدم و کنار گذاشتم، اما می‌خواهم بگويم آقای کفاشيان، وجدان تا آخرت با انسان باقی می‌ماند. شما را به خدا می‌سپارم. ديگر هرگز فعاليت فوتبالی در ايران نخواهم داشت. پيشنهاد از سوی کشورهای هم ديگر دارم.»

فريده شجاعی نايب ‌رئيس بانوان فدراسيون فوتبال گفته است: با توجه به اينکه ما در آن مقطع مربی نداشتيم و ايراندوست استعفا کرده بود اعلام کرديم در اين رقابت‌ها شرکت نمی‌کنيم. اردن در تمام اين مدت در ژاپن و آلمان تمرين کرده. ما تيم ملی نداريم، يکی از مشکلات ما خوابگاه است.

در اين بين، بازيکنان تيم ملی فوتبال بانوان هم به انتقاد از تعطيلی اردوهای تيم ملی پرداخته‌اند. ندا عبدالله‌زاده به خبرگزاری فارس گفت: پيش از سال جديد برای آمدن به اردو بليت گرفتم، اما يکی از دوستانم گفت اردو لغو شده. بعد از مدتی فهميديم هم مظفر استفعا کرده و هم ايراندوست. استعفای مربيان جای تأسف دارد. اين وضعيت نگران کننده است و شايسته بازيکنانی که ۱۰ سابقه ملی دارند نيست.

کاپيتان دوم تيم ملی فوتبال بانوان با بيان اينکه ايراندوست از زندگی‌اش گذشته و با امکانات ناچيز تيم ملی ساخته بود، گفت: «با اين وضعيت خوابگاه که نبايد اسم آن را خوابگاه گذاشت چرا که مانند سربازخانه است، کفاشيان بايد اين مربيان را بالای سرش بگذارد. سوال من از فدراسيون اين است، آقای کفاشيان، چکار کرديد که اين مربيان استعفا کردند؟ جواب مربيانی که سال‌ها خون دل خوردند اين است؟»

رباب شهريان نايب رييس کميته ملی المپيک با تاکيد بر اعزام فوتبال زنان به بازی‌های آسيايی گفته بود: برخی رشته‌ها با نگاه توسعه‌ای و با هدف تقويت جايگاه ورزش زنان اعزام خواهند شد که شامل فوتبال، پينگ‌پنگ، دوچرخه سواری، بدمينتون و جودو هستند.

شجاعی نايب رييس بانون فدراسيون فوتبال هم اعلام کرده بود که کميته ملی المپيک مجوز اعزام تيم فوتبال زنان به اينچئون را صادر کرده اما کفاشيان می‌گويد: خانم شجاعی در رويايش به سر می‌برد و اين حرف‌ها نيست! ما در بخش مردان شانس داريم.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG