لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۳۹

دیدار مقام‌های ایران و آلمان پس از زمزمه ورود بنز به کشور


محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت ایران در اندونزی
محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در حاشیه اجلاس وزیران سازمان جهانی تجارت که در اندونزی برگزار می‌شود، با چند مقام بلندپایه صنعتی از جمله معاون وزیر صنعت آلمان دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، نعمت‌زاده پنج شنبه ۱۴ آذرماه با معاون وزیر تجارت آلمان درباره همکاری دو کشور در حوزه صنایع سنگین، پتروشیمی و صنایع غذایی تبادل نظر کردند.

ایرنا گزارش داده که «احیای همکاری‌های صنعتی پس از رفع تحریم‌ها مورد تاکید طرف آلمانی بود».

دیدار مقام‌های صنعتی دو کشور درست پنج روز بعد از «همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران» انجام می‌شود؛ همایشی که در برج میلاد تهران برگزار شد و خودروسازان آلمان نیز در آن حضور داشتند.

در همین حال روز دوشنبه مهدی کرباسیان معاون وزارت صنعت اعلام کرد: «ظرف دو هفته آینده، مدیران عامل بزرگترین فولادسازان آلمانی به ایران خواهند آمد، این در شرایطی است که در مقطعی از هشت سال گذشته، برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های فولادی از این کمپانی‌ها درخواست شده بود، اما پاسخی از سوی آنها دریافت نشده بود در حالی که هم‌اکنون قرار است به ایران بیایند.»

ایران و شش قدرت جهانی سوم آذرماه سال جاری بر سر موضوع هسته‌ای ایران به یک توافق شش ماهه رسیدند، به طوری که در ازای تعلیق برخی برنامه‌های هسته‌ای ایران و همکاری بیشتر با آژانس، برخی تحریم‌ها از جمله تحریم‌های مربوط به بخش خودروسازی غرب لغو خواهد شد.

کنفرانس بین‌المللی خودروسازان در تهران با حضور نعمت‌زاده و جهانگیری معاون رئیس جمهور
کنفرانس بین‌المللی خودروسازان در تهران با حضور نعمت‌زاده و جهانگیری معاون رئیس جمهور
به گزارش خبرگزاری تسنیم، هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو در حاشیه همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران» نیز با اشاره به آغاز همکاری‌های جدید با شرکت‌های خودروساز فرانسوی، اعلام کرده بود که شرکت مرسدس‌بنز (آلمان) به بازار ایران بازخواهد گشت.

شرکت‌های بین‌المللی خودروسازی، از جمله شرکت پژو، مهمترین شریک تجاری ایران در صنعت خودروسازی، بعد از اوج گرفتن تحریم‌های غرب از بازار ایران خارج شدند.

این موضوع به همراه اختصاص ۲۰ درصد سهم بخش صنعت از محل درآمدهای حذف یارانه‌ها به پرداخت‌های یارانه‌های نقدی به مردم، همچنین کمبود نقدینگی باعث افت چشمگیر تولید و صادرات خودرو در ایران شد.

آمار تولید و صادرات خودرو

بر اساس آخرین گزارشی که سایت رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران منتشر کرده است، طي ۸ ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری توليد انواع خودرو در كشور به ۴۲۵ هزار و ۲۵۳ دستگاه رسيد. این رقم در هشت ماه اول سال ۱۳۹۰ حدود ۹۳۵ هزار و ۶۲۳ دستگاه بود.
گزارش گمرک ایران نیز حاکی است که صادرات خودرو در هشت ماه اول سال جاری ۸۹٫۹۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

صنعت خودروسازی که بزرگترین صنعت ایران بعد از نفت است، از اول فروردین تا پایان آبان ماه تنها ۲۳ میلیون دلار صادرات خودرو داشته است.

ایران همچنین در همین مدت ۷۵۱ میلیون دلار واردات خودرو داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱٫۱۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG