لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۴۳

رهاسازی آب‌ سدهای لتیان و امیرکبیر برای جلوگیری از سر ریز شدن


سد امیرکبیر

سدهای «اکباتان»٬ «سرابی» و «کلان» در استان همدان سرریز و رهاسازی سدهای «لتیان» و «امیر کبیر» در تهران و سد‌های «چم گردلان»٬ «کنگیر» و «دویرج» در ایلام آغاز شده است.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه ۲۸ فروردین به نقل از مرتضی عزالدین٬ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گزارش کرده که سد «اکباتان» همدان در پی بارش‌های اخیر «سرریز» شده است.

مخزن سد این سد ظرفیت ذخیره ۳۶ میلیون مترمعکب آب دارد که به گفته آقای عز‌الدین در حال حاضر ذخیره آب این سد به ۳۴ میلیون مترمکعب رسیده است.

به گفته وی در حال حاضر ۲۷ هزار لیتر در ثانیه آب وارد سد «اکباتان» می‌شود و «بیش چهار هزار لیتر در ثانیه هم به صورت سرریز از سد خارج می‌شود.»

این مقام مسئول همچنین از سرریز شدن سد «سرابی» در تویسرکان خبر داده و گفته که «این سد ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب ذخیره داشته و ورودی آب در این سد چهار هزار لیتر در ثانیه است.»

وی اضافه کرده که سد «کلان» ملایر هم در روز‌های اخیر سرریز شده است٬ اما «به سبب نبود خط انتقال نمی‌توان از آب این سد برای تامین شرب مردم شهر ملایر استفاده کرد.»

محمدرضا بختیاری٬ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران هم روز دوشنبه از رهاسازی آب دو سد «لتیان» و «امیرکبیر» برای جلوگیری از سیلاب در تهران خبر داده است.

آقای بختیاری به ایسنا گفته «به دلیل بارش برف خوب و مناسب در حال حاضر شاهد افزایش حجم ورودی آب به سد لتیان و امیرکبیر هستیم.»

وی افزوده که براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته رهاسازی آب‌ سد «لتیان» از روز گذشته آغاز شده و قرار است «تا ۳۰ مترمکعب بر ثانیه از این سد رهاسازی شود.»

این مقام مسئول همچنین اعلام کرده که «به منظور جلوگیری از وقوع سیلاب٬ ۱۱ متر مکعب بر ثانیه رهاسازی از سد امیرکبیر» نیز آغاز شده است.

محمدرضا بختیاری همچنین هشدار داد: «در شرایط فعلی لازم است که مردم مقابل رودخانه‌ها به ویژه رودخانه‌هایی که در پایین دست آنها سد قرار ندارد اتراق نکنند، چرا که ممکن است با وقوع سیل شاهد حوادث جبران‌ناپذیری باشیم.»

به گفته وی طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قرار شده آب رهاسازی شده از سد «امیرکبیر» به رودخانه «کرج»، «شاه‌چای» و «دشت تهران- کرج و ری» سرازیر شود.

براساس گزارش رسانه‌های ایران٬ در حال حاضر ۲۹۴ میلیون مترمکعب آب پشت سد «طالقان»، ۱۴۱ میلیون مترمکعب آب پشت سد «امیرکبیر»، ۱۸۳ میلیون مترمکعب پشت سد« ماملو»، ۲۴ میلیون مترمکعب پشت سد «لار» و ۵۸ میلیون مترمکعب آب پشت سد «لتیان» در استان تهران جمع شده است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تا پایان خرداد ماه امسال ۱۰۰ درصد مخازن سدها پر شود.

بارندگی‌های ۴۰ روز گذشته در ایران باعث وقوع سیلاب‌های متعددی در نقاط مختلف کشور و پر شدن آب تعداد قابل توجهی از سد‌ها شده است.

حجم آب سدهای «چم گردلان»، «کنگیر» و «دویرج» در استان ایلام هم در پی بارندگی‌‌های اخیر به اندازه‌ای افزایش یافته که رهاسازی آب پشت این سد‌ها آغاز شده است.

رهاسازی آب چندین سد دیگر در شهر‌های مختلف ایران در روز‌های اخیر آغاز شده و برخی از این سد‌ها نیز سرریز آب داشته‌اند.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG