لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۵۹

جذابیت معادن ایران برای سرما‌یه‌گذاران خارجی


مس سرچشمه

پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، سرمایه‌گذاران خارجی به ثروت منابع طبیعی و معادن ایران چشم دوخته‌اند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی شاخص‌های مهم ذخایر معدنی ایران را برشمرده واز قول آمارهای رسمی که توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران منتشر شده، می‌نویسد ایران صاحب ۶۸ ماده معدنی است که حجم ذخایر طبیعی آن حدود ۴۳ میلیارد تن و به ارزشی قریب ۷۰۰ میلیارد دلار است.

ایران در مجموع هفت هزار معدن دارد که حدود ۷۰ درصد آنها فعالند و بیش از ۶۲۰ هزار نفر در صنایع و معادن ایران مشغول به کار هستند.

فشرده‌ای از اطلاعات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران که در مورد ذخایر معدنی کشور منتشر شده به قرار زیر است:

- سنگ آهن: ایران در سال ۲۰۱۴ حدود ۳۴ میلیون تن سنگ آهن تولید کرده و حدود ۲.۴ میلیارد تن ذخایر سنگ آهن دارد. بخش عمده سنگ آهن ایران از معادن گل گهر و چادرملو استخراج می‌شود.

- فولاد: ایران در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۵ میلیون تن فولاد خام تولید کرده و در نظر دارد میزان تولید فولاد را تا سال ۲۰۱۵ به ۵۲ میلیون تن افزایش دهد.

- طلا: ایران صاحب ۲۵۰ تن (حدود هشت میلیون اونس) ذخایر طلای خام است. ایران در سال ۲۰۱۴ تاسیسات بهره‌برداری از معدن زرشوران را راه‌اندازی کرد که گفته می‌شود بزرگ‌ترین تاسیسات استخراج و تولید طلا در خاورمیانه است.

- مس: ایران در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۹۴ هزار تن مس خام (کاتدی) تولید کرده و در نظر دارد میزان تولید را تا سال ۲۰۲۵ به ۸۰۰ هزار تن افزایش دهد. ایران صاحب ۲.۶ میلیارد تن ذخایر مس خام است. یکی از بزرگ‌ترین معادن مس ایران تاسیسات سرچشمه در استان کرمان قرار دارد.

- روی: ایران صاحب ۱۱ میلیون تن ذخایر روی است. طرح مهدی آباد که یکی از بزرگ‌ترین ذخایر روی در جهان است، از سال‌های دهه نود میلادی در دست مطالعه و بررسی بوده است.

XS
SM
MD
LG