لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۵۸

قاسمی: در حال مذاکره با مصر برای فروش نفت هستیم


رستم قاسمی وزیر نفت ایران می‌گوید که ایران برای فروش نفت به مصر در حال مذاکره است.
هفته گذشته اسامه کمال، وزیر نفت مصر به روزنامه دولتی الاهرام این کشور گفته بود که «هیچ مانعی برای واردات نفت خام ایران به مصر و پالایش آن وجود ندارد».

رستم قاسمی روز دوشنبه، ۲۰ شهریورماه در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه بین وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران، در جواب پرسش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، درباره پاسخ ایران به اعلام آمادگی مصر برای خرید نفت ایران، اعلام کرد که «برای فروش نفت به مصر درحال مذاکره هستیم». وزیر نفت ایران درباره شرایط مذاکرات و روند آن توضیحی نداد.

روابط دیپلماتیک ایران و مصر، بعد از اعطای پذیرش دولت وقت مصر به شاه ایران، همچنین عقد قرارداد صلح مصر با اسرائیل در سال ۱۹۷۹ قطع شد.

خبرگزاری رویترز با اشاره به گفته‌های امروز وزیر نفت ایران به خبرگزاری ایسنا، طی گزارشی نوشته است که بعد از سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر، نشانه‌هایی از گرم شدن روابط دو کشور دیده می‌شود، از جمله سفر ماه گذشته محمد مرسی رئیس جمهور مصر به تهران برای شرکت در اجلاس کشورهای عضو جنیش عدم تعهد. این اولین بار طی بیش از ۳۰ سال بود که رئیس جمهوری از مصر به ایران سفر کرده است.

به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا که دو ماه قبل منتشر شد، مصر یکی از تولیدکننده‌های نفت خام است. این کشور در سال ۲۰۱۱ حدود ۷۱۰ هزار بشکه در روز تولید نفت داشته است، اما مصرف داخلی نفت خام این کشور حدودا ۸۱۵ هزار بشکه در روز است که این کشور را به وارد کننده نفت تبدیل کرده است. این کشور همچنین بزرگ‌ترین پالایشگاههای قاره افریقا را در اختیار دارد و روزانه ظرفیت پالایش بیش از ۷۲۶ هزار بشکه نفت خام را دارا است.

بعد از اجرای دور جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا در اول ژوئیه و قطع واردات نفت ایران توسط اعضای این اتحادیه، همچنین کاهش حداقل ۲۰ درصدی واردات نفت ایران توسط دیگر مشتریان نفتی‌اش بخاطر تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران که از ۲۸ ژوئن به اجرا گذاشته شد، مقامات تهران همواره از وجود مشتریان جدیدی برای نفت خام خود خبر داده بودند.

در واکنش به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، ایران تصمیم گرفت بخشی از صادرات نفت را به کنسرسیومی از شرکت‌های خصوصی بسپارد تا از طریق آن‌ها بتواند تا اندازه‌ای تحریم‌ها را دور بزند.

در همین زمینه، خبرگزاری رویترز ۳۰ تیرماه گزارش داده بود که ایران در بندر سیدی کریر مصر تا ۷ میلیون بشکه نفت انبار کرده و آماده فروش به مشتری‌ها با «تخفیف‌های سرسام‌آور» است. به گفته این خبرگزاری، کسانی که متولی فروش نفت بوده‌اند، شرکتهای خصوصی گمنام از ایران بودند.

روز یکشنبه، حسن خسروجردی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی نیز از صدور نخستین محموله نفت ایران توسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: با انجام بازاریابی و مذاکرات متعدد تاکنون چند قرارداد جدید توسط بخش خصوصی برای صادرات نفت امضا شده است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر افزود: این محموله نفت به شرکت خارجی و توسط کشتی‌های نفتکش غیر ایرانی تحویل شده است.
XS
SM
MD
LG