لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۹

سخنگوی دولت: برای شرایط بدبینانه و تشدید تحریم‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم


محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت

محمد باقرنوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، از تصمیم دولت بجهت تهیه «برنامه برای شرایط بدبینانه و حتی تشدید تحریم‌ها» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد باقرنوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، روز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۳ درباره تاکیدات رهبر جمهوری اسلامی نسبت به تحریم‌ها، گفت: «معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور از سوی دولت مامور شد تا نسبت به تهیه برنامه برای شرایط بدبینانه و حتی تشدید تحریم‌ها اقدام کند و اینکه دولت خود را با آن برنامه برای عبور از چنین مسیری تجهیز کند.»

آیت‌الله خامنه‌ای ، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۳ درباره پرونده هسته‌ای ایران گفته بود که «دشمن در زمینه تحریم و تهدید نظامی دستش خالی است» و می‌خواهد دستگاه محاسباتی جمهوری اسلامی را خراب کند که این همان به گفته او «جنگ نرم» است.

آقای نوبخت در عین حال گفته است: «ما امیدوار هستیم که فرزندان ملت در مذاکرات بتوانند حقوق ملت ایران را استیفا و کشور را از این تحریم‌های ظالمانه نجات دهند. »

پیش از این نیز خبرهایی درباره تنظیم بودجه ایران متناسب با شرایط تحریم‌ها مطرح شده بود. اکبر ترکان ،مشاور ارشد رئیس جمهور، ۲۴ دی ۱۳۹۲ خبر داده بود که بودجه ۱۳۹۳ ایران با لحاظ تحریم تدوین شده است.

وی گفته بود: « اگر تحریم‌ها لغو شود قطعا اصلاحات جدیدی در بودجه سال آینده با شرایط جدید انجام خواهد شد.»

محمد باقرنوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، همچنین از برنامه‌های دولت از پیگیری سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» خبر داده است.

آقای نوبخت دراین راستا به مصوبه هیأت امنای صندوق توسعه ملی برای اختصاص ۴ میلیارد دلار برای طرح‌های پارس جنوبی، ۴ میلیارد دلار برای احداث نیروگاه‌ها و ۲ میلیارد دلار برای فرآیند چرخه فولاد اشاره کرده است.

همزمان با اعلام تصمیم دولت ایران برای تهیه «برنامه برای تشدید تحریم‌ها» خبرگزاری دولتی ایرنا روز چهارشنبه خبر داد که عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید و استفان کلمنت معاونان کاترین اشتون رایزنی‌ها درمورد نگارش متن توافق جامع را در روز چهارشنبه از سرگرفته‌اند.

ششمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ موسوم به وین ۶ از روز چهارشنبه ۱۱ تیرماه در هتل کوبورگ وین آغاز شده و قرار است به صورت مستمر تا ۲۹ تیرماه ادامه داشته باشد.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG