لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۱

وزارت کشور: در مورد لنج عربستانی بر اساس رفتار متقابل عمل می‌کنیم


مدیر کل امور مرزی وزارت کشور ایران اعلام کرد که چهار ملوان دستگیر شده در یک شناور متعلق به عربستان سعودی، هندی هستند و درباره آنها براساس «رفتار متقابل» عربستان با ملوانان بازداشت شده ایرانی، تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مجید آقابابایی روز شنبه،۱۷ تیر، گفت که چهار ملوان دستگیر شده در یک شناور متعلق به عربستان سعودی، هندی هستند.

وی اعلام کرد که این پرونده در حال بررسی است و درباره آنان براساس قوانین ایران تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی درعین حال گفت: «البته ما هم بر اساس رفتار متقابل عمل می‌کنیم، یعنی هرگونه رفتاری که عربستان با صیادان ایرانی انجام داده است ما هم همانگونه رفتار می‌کنیم».

این مقام وزارت کشور ایران با تاکید براینکه ورود اشتباهی صیادان به آب‌های کشورهای دیگر نه موضوعی امنیتی و نه سیاسی است، ابراز امیدواری کرد که عربستان سعودی صیادان ایرانی را آزاد کند.

وی همچنین اعلام کرد که به دلیل قطع شدن روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی وزارت خارجه امکان پیگیری مستقیم وضعیت صیادان دستگیر شده در این کشور را ندارد و این موضوع «از طریق مجاری غیررسمی و همچنین مجامع بین‌المللی» پیگیری می‌شود.

رسانه‌های ایران روز جمعه خبر داده بودندکه یک شناور صیادی عربستان سعودی که «وارد آب‌های ایران شده بود»، توسط نیروهای منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران در استان بوشهر توقیف شده است.

توقیف این شناور صیادی در حالی است که براساس اعلام مقامات ایرانی، نیروهای گارد مرزی عربستان سعودی روز ۲۶ خرداد به سه قایق ماهیگیری ایرانی تیراندازی کرده بودند که در نتیجه این تیراندازی یک صیاد کشته شده و نیروهای عربستان سعودی سه صیاد دیگر را دستگیر کرده‌اند.

با این حال وزارت امنیت عربستان بازداشت‌شدگان را عضو سپاه پاسداران نامید و عنوان کرد که آنها سوار بر یک قایق حامل سلاح به سکوهای نفتی مرجان این کشور در خلیج فارس نزدیک شده بودند. ایران اما این اتهام را رد کرده است.

پس از انتشار این گزارش‌ها، همچنین روزنامه «الریاض» روز یکشنبه چهارم تیر خبر داد که «مأموران امنیتی عربستان سعودی ۳ ایرانی دیگر را سه روز پیش از «عملیات تروریستی در مسجدالحرام در مکه» دستگیر کرده‌اند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، این گزارش را «خبرسازی ناشیانه» و «شیطنت رسانه‌ای» توصیف کرد.

همچنین حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون، با متهم کردن عربستان سعودی به بازداشت ایرانیان در آن کشور هشدار داده بود که «ایران برای مقابله به مثل با سعودی‌ها می‌تواند ده‌ها شهروند عربستان را بازداشت کند».

در این حال عربستان سعودی روز پنجشنبه هشتم تیر ماه پنج صیاد بوشهری و گناوه‌ای را که سال گذشته توسط گارد دریایی این کشور بازداشت شده بودند، آزاد کرد.

دستگیری متقابل اتباع دو کشوردر حالی رخ داده که روابط ایران و عربستان به شدت تیره است و پس از سفر دونالد ترامپ به ریاض نیز درگیری‌های لفظی دو کشور افزایش یافته است.

در این زمینه تعدادی از مقام‌های ایرانی بدون ارائه مستندات و شواهد، عربستان سعودی را به دست داشتن در حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی متهم کرده‌اند. مقام‌های ریاض این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG