لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۵
تيم ملی واليبال ايران در نخستين ديدار خانگی از پيکارهای ليگ جهانی واليبال موفق شد يک امتياز از تيم قدرتمند صربستان بگيرد. ايران در مسابقه‌ای نزديک ۳ بر ۲ شکست خورد. مسابقه دوم اين دو تيم روز يکشنبه برگزار خواهد شد.

در ديگر بازی اين گروه، روسيه در خانه با نتيجه ۳-۱ مغلوب ايتاليا شد. آتزوری با اين برتری ۱۴ امتيازی شد و در صدر جدول ايستاد. روسيه ۱۱ امتياز دارد و صربستان هم ۹ امتيازی است. ايران و آلمان يک امتيازی هستند. کوبا بدون امتياز در قعر جدول قرار گرفته است.

صربستان سابقه قهرمانی در المپيک سيدنی را دارد و در المپيک آتلانتا نيز به مدال برنز دست يافته است. يک نقره و يک برنز نيز دستاورد اين تيم از مسابقات جهانی است. ايران در حالی نخستين حضورش در ليگ جهانی را سپری می‌کند که صربستان در تاريخ اين مسابقات چهار بار نايب قهرمان شده و سه مرتبه نيز به عنوان سوم دست يافته است.

در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران با احتساب بازيکن ليبرو، کواکويچ، پتريچ، استانکوويچ، آناسوييچ، پتکوويچ، روسيچ و پودراسکونين ترکيب صربستان را در آغاز اين ديدار تشکيل می‌دادند.

فرهاد قائمی، سعيد معروف، محمد موسوی عراقی، امير غفور، آرمين تشکری، حمزه زرينی و فرهاد ظريف نيز برای ايران به ميدان رفتند. خوان سيچلو و احمد مساجدی نيز خوليو ولاسکو را در کادر فنی تيم ملی ايران همراهی می‌کنند.

اين بازی با قضاوت يوری از اسلواکی برگزار شد. ست نخست با نتيجه ۲۶-۲۴ به سود شاگردان کولاکوويچ پايان يافت. دفاع خوب و سه نفره صربستان، سد مستحکمی مقابل ايران شکل داده بود. دريافت‌های خوب ظريف و زرينی اما بازی را تا انتهای ست، پاياپای نگه داشت.

ست دوم را هم ۲۵ - ۲۳ صربستان که قهرمان سال ۲۰۱۱ اروپاست برنده شد. در اين ست، علی مباشری به جای زرينی به ميدان رفت. بازی خوب فرهاد قائمی و سرويس‌های زيبايش صربستان را به زحمت انداخت. آناتاکوويچ پشت خط زن صربستان هم تمام اسپک‌های خود را به امتياز تبديل می‌کرد.

در حالی که ايران پيش بود، ولادیمير پتکوويچ پاسور باهوش صربستان در تغيير روند بازی تاثيرگذار بود. دو تعويض‌های ولاسکو هم جواب نداد.

ست سوم اما ۲۵ بر ۱۷ به سود ايران خاتمه يافت. امير غفور جوان ۲۱ ساله ايران عالی ظاهر شد. ساير بازيکنان هم گرچه خسته بودند ولی از جان و دل مايه گذاشتند. استانکوويچ يکی از بهترين سرعتی‌زن‌های جهان با دفاع روی تور خيره کننده خود مهاجمان ايرانی را مغلوب می‌کرد تا برتری صربستان در ست سوم ادامه داشته باشد.

ولاسکو در ادامه شهرام محمودی را به جای غفور به ميدان فرستاد تا آبشارهای او گره تيم ايران را باز کند. آبشار زيبای پوريا فياضی ايران را حريفش رساند. شهرام محمودی هم تقريباً تمام پاس‌های سعيد معروف را به امتياز تبديل کرد. ايران ۱۹ بر ۱۶ از حريف پيش افتاد و در ادامه با تشويق‌های بی‌وقفه و سرويس‌های عالی قائمی، اين ست به سود ايران به پايان رسيد.

ست چهارم با کمترين دردسر و نتيجه ۲۵ بر ۱۴ به سود ايران پايان يافت. پوريا فياضی با آبشارهای طلايی خود دريافت اول حريف را ناکام گذاشت. پاس‌های سعيد معروف به خوبی موسوی را تغذيه کرد. آرمين تشکری هم دفاع حريف را فريب می‌داد. آناتاکوويچ ستاره دو گيم اول چنان عصبی شده بود که سرانجام با استانکوويچ تعويض شد. پوريا فايضی به راحتی سد دفاع سه نفره صربستان را در هم می‌شکست.

بازی به ست پنجم يا ست رالی کشيده شد و تجربه جهانی صربستان به کار اين تيم آمد تا ست پنجم ۱۸ بر ۱۶ به سود صربستان رقم بخورد. صرب‌ها بر خلاف دو ست قبل کم‌ترين اشتباه را داشتند. ايران می‌توانست ۱۲ بر ۱۰ پيش بيفتد اما بازيکنان قدر سرويس خوب تشکری را ندانستند تا در امتياز يازده مساوی شوند.

سرويس عالی فياضی می‌رفت ايران را به امتياز برساند اما صربستان حرفه‌ای عمل کرد و امتياز چهارده را گرفت. ولاسکو وقت استراحت درخواست کرد. دو تيم مساوی پيش می‌رفتند.

فرصت عالی ايران برای برتری از دست رفت تا آه تماشاگران بلند شود. ضربه آخر بازی را فياضی زد که با دفاع صرب‌ها توپ به امتياز نهايی ميهمان تبديل شد.
XS
SM
MD
LG