لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۱۶

افت و خیز ناگهانی بازار بورس تهران


بورس تهران
شاخص بورس تهران طی روزهای یکشنبه و دوشنبه با افت و خیز چشمگیری روبرو بوده است. روز یکشنبه، ۲۲ دی ماه شاخص بورس تهران با کاهشی ۲۷۰۰ واحدی نسبت به روز شنبه، مواجه شد که طی پنج سال گذشته بی‌سابقه بود. با این حال روز دوشنبه این شاخص‌ها روند صعودی پیدا کرد.

شاخص کل بورس با ۲.۳ درصد کاهش طی روز یکشنبه به حدود ۸۵ هزار واحد رسید، اما دوشنبه دوباره به ۸۷ هزار و ۱۱۲ واحد صعود کرد.

شاخص‌های بازار بورس ایران طی دو سال گذشته رشد پرشتابی داشته، به طوری که گروهی از کارشناسان رشد این بازار را حبابی می‌دانند.

بر اساس آماری که در سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران منتشر شده است، شاخص بورس در سال ۹۰ حدود ۲۵۰ هزار واحد بود که در سال گذشته به حدود ۴۰۰ هزار واحد اوج گرفت. اما آنچه که باعث تعجب شده، اینکه این شاخص طی سال جاری تا دو برابر افزایش یافته و از مرز ۸۷ هزار واحد عبور کرده است، در حالی که شاخص‌های اقتصادی دیگر در ایران در وضعیت بسیار بدی قرار دارد. برای نمونه رشد اقتصادی در سال گذشته منفی ۵.۸ درصد بوده و در سال جاری نیز انتظار می‌رود در بهترین حالت این شاخص صفر باشد.

کارشناسان اقتصادی تاکنون عوامل مختلفی مانند سهم چشمگیر شرکت‌های دولتی در بازار بورس که از حمایت‌ها و حتی کمک‌های مالی دولت برخوردارند، یا تغییر سمت جریان نقدینگی از بخش‌هایی که دچار بحران یا رکود هستند، مانند بخش صنعتی، بانکی، مسکن و واحدهای تولیدی به بازار بورس را دلیل افزایش شاخص بورس معرفی کرده‌اند، و نهایتا برخی نیز این افزایش را مصنوعی و حبابی دانسته‌اند.

در مورد نوسانات روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز، رسانه‌های ایران عوامل مختلفی مطرح کرده‌اند. از جمله انتشار اخباری درباره افزایش قیمت گاز واحدهای پتروشیمی که منجر به کاهش سوددهی آنها خواهد شد. واحدهای پتروشیمی سهم عمده‌ای در کل بازار بورس دارند.

همچنین شمار قانونگذاران آمریکایی که پیش‌نویس تحریم‌های جدید علیه ایران را امضا کرده‌اند از ۵۰ درصد عبور کرده است؛ در صورتی که هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان، دوسوم نمایندگان علیه وتوی رئیس جمهور رای بدهند، وتو ملغی می‌شود.

اما آمارهای روز دوشنبه، ۲۳ دی ماه سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران نشان می‌دهد که شاخص بورس تهران بعد از یک روز افت ناگهانی، دوباره به همان میزان صعود کرده است.

خبرگزاری مهر نیز طی گزارشی در این زمینه گفته است که صعود دوباره شاخص در حالی است که تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه اخبار امیدوارکننده از مذاکرات ژنو را دلیل اصلی رشد شاخص و افزایش قیمت سهام شرکت‌های بورسی می‌دانند.

روز یکشنبه ایران اعلام کرد که از ۳۰ دی ماه توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ اجرا خواهد شد.

بر اساس توافق یاد شده، تحریم‌های پتروشیمی و خودروسازی از اول بهمن ماه لغو خواهد شد، بخش‌هایی که سهم بسیار چشمگیری در کل بازار بورس تهران دارند.
XS
SM
MD
LG