لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۱

ایران با طلای تقوی نایب قهرمان کشتی آزاد جهان شد


مهدی تقوی (راست)
مهدی تقوی با برتری مقابل تاتسوهیرو یونیمتسو از ژاپن مدال طلای وزن ۶۶ کیلوگرم مسابقات جهانی استانبول را کسب کرد.

تقوی ضمن گرفتن انتقام از رقبای ژاپنی و روسی که قبلاً او را شکست داده بودند، مانع از شکسته شدن طلسم ۳۰ ساله ژاپنی‌ها در کسب مدال طلای جهان شد.

آخرین بار توشیو آساکورا در مسابقات جهانی ۱۹۸۱ اسکوپیه، این کشور را به مدال طلای جهانی در کشتی آزاد رسانده بود.

تقوی ضمن کسب سهمیه المپیک، همراه با رضا یزدانی، حسن رحیمی و صادق گودرزی، موفق به جمع آوری ۲ مدال طلا، ۱ نقره و ۱ برنز برای تیم ملی ایران شدند.

تیم ملی کشتی آزاد ایران نیز به مقام نایب قهرمانی چهل و سومین دوره رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان و گزینشی المپیک لندن دست یافت.

ایران بهترین نتیجه از حیث مدال را پس از رقابت‌های جهانی ۱۹۹۸ تهران کسب کرده است.

اگر فردین معصومی در رده هشتم هم قرار می‌گرفت؛ ایران می‌توانست روی سکوی نخست جهان قرار بگیرد. ایران آخرین قهرمانی خارج از خانه‌اش را سال ۱۹۶۵ در منچس‌تر رقم زد.

روسیه در شرایطی از عنوان قهرمانی‌اش دفاع کرد که جامبولات تدیف سرمربی این تیم به دلیل اختلاف نظر با میخائیل مامیاشویلی رییس فدراسیون کشتی روسیه، پس از دهسال هدایت متوالی این تیم، در آستانه پرواز به استانبول از همراهی این تیم صرف نظر کرد.

مهدی تقوی که ۲ مدال طلای جوانان جهان را هم دارد، سال ۲۰۰۹ نیز قهرمان جهان شده بود. او ابتدا دژان میتروف از مقدونیه را شکست داد. سپس اینو کنتی اینوکنتیف از قرقیزستان را از پیش رو برداشت.

علی شابانووا از بلاروس دیگر رقیب مغلوب تقوی بود. آدام باتیروف از روسیه هماورد تقوی در مرحله یک چهارم نهایی بود. این کشتی گیر در جام جهانی پارسال با ضربه فنی بر تقوی غلبه کرده بود اما این بار، تقوی انتقام گرفت و راهی نیمه نهایی شد.

کشتی گیر اهل شهرستان پل سفید برای راهیابی به فینال، لوپز آزکویی از کوبا را با ارائه یک کشتی زیبا شکست داد.

یونیمیتسو از ژاپن که به فینال رسیده بود؛ پیش از این در فینال رقابت‌های قهرمانی ۲۰۰۹ آسیا به تقوی باخته بود. اما در فینال بازی‌های آسیایی گوانگجو بر تقوی پیروز شده بود.

این سومین فینالی بود که تقوی و یونیمتسو با هم برگزار می‌کردند.

در این مسابقه تقوی در دقایق پایانی تایم اول با اجرای فن سگک بند و خارج کردن حریف ازتشک یک امتیاز گرفت واین کشتی گیر ژاپنی نتوانست در دقایق پایانی از پس پاهای پرتوان تقوی برآید.

در تایم دوم درحالی که تقوی کشتی را اداره می‌کرد، در وضعیت کلینچ، گوی به سود تقوی درآمد و او با دوخم تماشایی و به پل بردن حریف، صاحب ۳ امتیاز شد تا روی سکوی نخست جهان قرار بگیرد.

در وزن ۷۴ کیلوگرم؛ صادق گودرزی مدال نقره سال قبل خود را تکرار کرد و سهمیه المپیک را هم گرفت. او مدال برنز سال ۲۰۰۹ جهان در دانمارک را نیز در اختیار دارد.

گودرزی در این رقابت‌ها به ترتیب، میدنا از گینه بیسائو، بورکا از مولداوی، مراد گایداروف از بلاروس، خوتشیشویلی از گرجستان و عبدالحکیم شاپیف از قزاقستان را از پیش رو برداشت.

گودرزی در فینال رودروی جوردن بروکس از آمریکا قرار گرفت و مغلوب شد. این آمریکایی موفق شده بود دنیس سارگوش مدافع عنوان قهرمانی از روسیه را مغلوب کند.

در گروه بازنده‌ها ریکاردو روبرتو مورنو از ونزوئلا با پیروزی بر دنیس سارگوش از روسیه، یکی دیگر از شگفتی‌های این رقابت‌ها را رقم زد.

رده بندی انفرادی
نفرات اول تا پنجم این وزن که سهمیه ورودی المپیک را کسب کردند به شرح زیر است.

۵۵ کیلوگرم: ۱- ویکتور لبدوف (روسیه) ۲- رادوسلاو ولیکوف (بلغارستان) ۳- حسن رحیمی (ایران) و دولت نیازبیکوف (قزاقستان) ۵- نیکولاس سمپسون (آمریکا) و مهران جابریان (ارمنستان)

۶۰ کیلوگرم: ۱- بسیک کودوخوف (روسیه) ۲- فرانکلین گومز (پورتوریکو) ۳- کنیچی یوموتو (ژاپن) و دارن ژوماگازیف (قزاقستان) ۵ - دیدیه پایس (فرانسه) و مالخاز زارکوآ (گرجستان)

۶۶ کیلوگرم: ۱- مهدی تقوی (ایران) ۲- تاتسوهیرو یونیمیتسو (ژاپن) ۳- جبرئیل حسن اوف ( جمهوری آذربایجان) و لوپز آزکویی (کوبا) ۵- لئونید بازان (بلغارستان) و آدام باتیروف (روسیه)

۷۴ کیلوگرم: ۱- جوردن بروکس (آمریکا) ۲- صادق گودرزی (ایران) ۳- اشرف علی یف (آذربایجان) و داوید خوتشیشویلی (گرجستان) ۵- ریکاردو مورنو (ونزوئلا) و عبدالحکیم شاپیف (قزاقستان)


۸۴ کیلوگرم: ۱- شریف شریف اوف (جمهوری آذربایجان) ۲- ابراگیم آلداتوف (اوکراین) ۳- آلبرت ساریتوف (روسیه) و داتو مارساگشویلی (گرجستان) ۵- کایل ساندرسون (آمریکا) و آرماندس زویر بولیس (لتونی)

۹۶ کیلوگرم: ۱- رضا یزدانی (ایران) ۲- سرهات بالچی (ترکیه) ۳- روسلان شیخ اوف (بلاروس) و جک وارنر (آمریکا) ۵- بولتیک (نیجریه) و تیموراز تیگی یف (قزاقستان)

۱۲۰ کیلوگرم: ۱- آلکسی شیماروف (بلاروس) ۲- بلال ماخوف (روسیه) ۳- جمال ماگومدوف ( جمهوری آذربایجان) و دیوید موزماناشویلی (گرجستان) ۵- گولونبات (مغولستان) و تراول دلاگنف (آمریکا)

رده بندی تیمی:

۱- روسیه ۴۳ امتیاز
۲- ایران ۴۱ امتیاز
۳- آمریکا ۳۸ امتیاز
۴- جمهوری آذربایجان ۳۷ امتیاز

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG