لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۳۰

گوزن زرد ایرانی در خطر انقراض؛ ۴۵ گوزن با حمله مگس‌ها تلف شدند


 گوزن زرد ایرانی
گوزن زرد ایرانی
هجوم مگسی بنام «مياز» در چند هفته جان ۴۵ گوزن کمیاب زرد ايرانی را در سد کرخه گرفته است.

از اين گوزن کمیاب که بنا بر اعلام «اتحاديه جهانی حفاظت از گونه» در معرض تهدید است، به گفته مقام‌های ايرانی تنها ۷۰ راس از آنها در مناطق اطراف سد کرخه وجود داشت؛ اما با هجوم مگس‌ها طی چند هفته این گوزن‌ها به شدت تلفات داشته، به طوری که مرگ ۴۵ گوزن به تاييد محيط زيست ايران رسيده است.

به تازگی اخبار تاييد نشده‌ای از مرگ ۶۷ گوزن زرد منتشر شده بود، اما شهريار عسگری مدير روابط عمومی محيط زيست خوزستان سه شنبه ۱۸ تيرماه به خبرگزاری مهر گفت که «مرگ تمامی گوزن‌های موجود در سايت کرخه به هيچ عنوان صحت ندارد و اکنون بيش از ۲۵ راس گوزن زرد ايرانی در منطقه حضور دارند».

وی گفت که ۳ راس گوزن زرد نيز جهت انجام اقدامات درمانی زنده‌گيری شده‌اند.

احمد لاهيجان‌زاده، مديرکل حفاظت محيط زيست استان خوزستان، ۳۰ خردادماه همزمان با انتشار گزارش تلفات گوزن‌های زرد ايرانی به خبرگزاری مهر گفته بود که اين مگس بر روی حيوانات تخم گذاری می‌کند و ظرف حداکثر سه روز حيوان را از بين می‌برد؛ ولی اين تخم‌ها در عرض ۱۲ ساعت تبديل به چند ميليون کرم می‌شوند و حيوان را از بين می‌برند. اين کرم‌ها به سرعت تبديل به شفيره و شفيره‌ها به سرعت تبديل به مگس «مياز» شده و به عبارتی در عرض چند روز آنها به صورت انبوه تکثير می‌شوند.

مقام‌های سازمان محيط زيست خوزستان ابراز اطمينان کرده‌اند که مشاهدات دوربين‌های مدار بسته حاکی است که هم‌اکنون ۲۵ راس گوزن سالم در کرخه وجود دارد و احتمال انقراض کامل نسل اين حيوان منتفی است؛ این مسئولان با این حال توضيحی درباره نحوه دفع عامل مرگ اين حيوانات ندادند. اين در حالی است که محمدجواد محمدی‌زاده، رئيس سازمان محيط زيست کشور، ۱۷ تيرماه اعلام کرد که «بيماری مياز قابل ريشه‌کنی نيست».

در همين زمينه روز دوشنبه ۱۷ تیرماه، اسماعيل جليلی، نماینده اهواز، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کانون دانش آموزی، پانا، اعلام کرد که «يکی از علل نابودی اين گوزن‌ها بی‌مسئوليتی مسئولان محيط زيست است چرا که سهل‌انگاری آنها موجب شد تا هجوم مگس‌های مياز حيات اين گونه را به خطرانداخته بياندازد».

به گفته وی، مسئولين پيش بينی نمی‌کردند که نابودی اين گوزن‌ها تنها به خاطر هجوم تعدادی مگس به اين گونه کمياب حيات وحش رخ دهد و تاکنون مسئولان پاسخ قانع کننده‌ای درباره مرگ گوزنها نداده‌اند.

درباره علت حمله اين مگس‌ها به گوزن‌های زرد ايرانی احمد علی کيخا، معاون طبيعی و تنوع زيستی سازمان حفاظت محيط زيست، ۱۱ تيرماه گفت: کم آب شدن تالاب هورالعظيم به علت «عدم پرداخت حقآبه» موجب مرگ تعداد زيادی از گوزن‌های زرد در استان خوزستان شده است.

هشتاد درصد حقآبه تالاب هورالعظيم از سمت عراق و ۲۰ درصد از سمت ايران تامين می‌شود.

حقآبه هورالعظيم سالانه يک ميليارد متر مکعب آب است. مهرماه سال گذشته محمدی‌زاده رئيس سازمان حفاظت محيط زيست ايران اعلام کرد که «به دنبال فعاليت‌های صنعت نفت در منطقه، ارتباط آبی بين بخش‌های مختلف تالاب هورالعظيم برقرار نيست و به همين دليل اين تالاب در برخی قسمت‌ها به حالت مرداب درآمده است.»
XS
SM
MD
LG