لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۴۹

عاملان اخلال در سخنرانی لاریجانی؛ «نزدیکان مصباح، خودسرها و برخی مقامات»


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، سه‌شنبه ۱۵ مرداد، گزارش کمیته تحقیق درباره بر هم زدن سخنرانی علی لاریجانی در شهر قم را در جلسه علنی مجلس قرائت کرد.

برپایه این گزارش، «افراد خودسر»، «مسئولان برخی نهاد‌ها» و «حلقه پرتو» نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی، از مسئولان این حادثه معرفی شده‌اند.

در این حادثه که ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ در حرم حضرت معصومه روی داد، گروهی با سر دادن شعار و پرتاب کفش و مهر به سمت لاریجانی، سخنرانی او در سالگرد پیروزی انقلاب ایران را قطع کردند.

حسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، این گزارش را حاصل دو هزار ساعت کار کمیته‌ای مرکب از منصور حقیقت‌پور، جواد جهانگیرزاده، مهدی دواتگری و سیدحسین نقوی‌حسینی اعلام کرد.

به گزارش مهر، متن کامل گزارش ۶۰۰ تا ۷۰۰ صفحه است، که به گفته نقوی، چون تحت عنوان «محرمانه» طبقه بندی شده، گزارشی در حد ۶-۷ صفحه برای قرائت در مجلس، تهیه شده و نام افراد هم از آن حذف شده است.

اقدام‌های گروه‌های خودسر

در ابتدای این گزارش، به حوادثی مشابه اشاره شده که طی آن «افراد خودسر» اقدام به برگزاری تجمع و اقداماتی در مراسم مسئولان و علما می‌کنند.

در این گزارش، این گونه رفتار‌ها «ترور شخصیت» توصیف شده که دست کمی از ترور فیزیکی ندارد.

برهم زدن مراسم سخنرانی اکبر هاشمی رفسنجانی در قم و حسن خمینی در آرامگاه آیت‌الله خمینی و همچنین شعار دادن علیه تعدادی از از روحانیون ارشد در قم همچون عبدالله جوادی آملی، لطف الله صافی گلپایگانی، ابراهیم امینی و رضا استادی از جمله مواردی است که این کمیته از آن یاد کرده است.

چگونگی ماجرا

این گزارش سپس به ماجرای بر هم زدن سخنرانی لاریجانی در ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ پرداخته و خاطر نشان کرده است: «گروه‌های ۵ الی ۱۰ نفره از چند نقطه شبستان (محل انجام سخنرانی) به پا خاسته و علیه ایشان شعار داده و به مرور به سمت تریبون حرکت می‌کنند و از میان این افراد چند لنگه کفش و تعدادی مهر نماز به سمت ایشان پرتاب می‌شود، در حالی‌که این گروه همچنان شعارهای بصیرت بصیرت و خجالت، خجالت را سر می‌دادند.»


این کمیته نوشته است که پیش از واقعه، اداره کل اطلاعات، اطلاعات نیروی انتظامی و اطلاعات سپاه علی بن ابیطالب قم «طرحی برای ایجاد التهاب» را کشف کرده و به استانداری اعلام کرده بودند.

«طراحی و چیدن افراد خاص در شبستان حرم حضرت معصومه»، «تولید ادبیات و هیجان خشونت توسط سخنرانان مسجد اهل البیت قم»، «اظهارات یکی از مسئولین استان قم ... درباره احتمال اصابت کفش یا اجسام دیگر» از مواردی است که به عنوان زمینه‌چینی اخلال سخنرانی به آن اشاره شده است.

در ادامه این گزارش به «اقدامات برخی افراد حلقه پرتو» اشاره شده که یکی از آنها بعد از برهم زدن مراسم تاکید کرده که به سمت سخنران مهر پرتاب کرده است.

«حلقه پرتو» به کارکنان نشریه «پرتو سخن» گفته می‌شود که توسط نزدیکان محمد تقی مصباح یزدی اداره می‌شود.

دستگاه‌های مسئول مقصر

این گزارش در ادامه به آنچه که «خطا و تقصیرات دستگاه‌های مسئول در استان»، خوانده، پرداخته است.

کمیته تحقیق مجلس، استانداری، سپاه پاسداران قم، اداره کل اطلاعات استان و فرماندهی انتظامی استان را به «بی‌توجهی»، «عدم ارائه اطلاعات لازم»، «فقدان پیش‌بینی و انگیزه یا عدم توانایی در شناسایی عاملان حمله»، متهم کرده است.

در پایان این گزارش به سخنان برخی از روحانیون بلندپایه در قم درباره حادثه برهم زدن سخنرانی لاریجانی اشاره شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG