لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۰۲

«کشف یک جعبه سلاح در هواپیمای باری ایران در ترکیه»


هواپیمای ایلوشین ایرانی که روز ۲۵ اسفند مجبور به فرود در دیاربکر شد.
خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی و قضایی ترکیه گزارش داده است از هواپیمای باری ایران که روز شنبه از سوی ترکیه مجبور به فرود در دیاربکر شده بود، سلاح خودکار به دست آمده و خدمه این هواپیما مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، روز شنبه یک هواپیمای ایلوشین غیرنظامی با هفت خدمه، که به مقصد سوریه پرواز می‌کرد، از سوی ترکیه مجبور به نشستن در فرودگاه دیاربکر در شرق این کشور شد تا مورد بازرسی قرار کیرد.

یک منبع آگاه در پلیس ترکیه به خبرگزاری فرانسه گفته است، در حالی که این هواپیما محموله خود را لوازم یدکی خودرو اعلام کرده بود، پس از بازرسی، یک جعبه‌ حامل سلاح‌های خودکار در آن کشف شده است.

به گفته این منبع آگاه، خدمه هواپیمای ایرانی گفته‌اند که این سلا‌ح‌های خودکار تنها برای امنیت هواپیما بوده اما با این حال آنها برای بازرسی به ایستگاه پلیس برده شده‌اند.

یک مقام قضایی ترکیه نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است هم‌اکنون تحقیقات در مورد اینکه آیا حمل اسلحه در این هواپیما خلاف مقررات بین‌المللی بوده یا نه، در جریان است.

یک دیپلمات بلندپایه ترکیه‌ای هم که خبرگزاری فرانسه نامی از آن نبرده به این خبرگزاری بدون ذکر جزئیات گفته است، که این بازرسی‌ها جز روال عادی بوده است.

آنگونه که خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته بود، همه محموله هواپیما برای بازرسی تخلیه شده بود.

خبرگزاری دوگان ترکیه پیشتر گزارش داده بود که خدمه این هواپیما پس از سه ‌روز بازرسی، سه‌شنبه بعداز ظهر بازداشت شده‌اند.

روز چهارشنبه ۲۵ اسفند نیز مقام‌های ترکیه‌ای یک هواپیمای دیگر ایرانی را که به مقصد سوریه در پرواز بود، وادار به نشستن در فرودگاه دیاربکر کرده بودند.

بنا بر گفته‌ مقام‌های امنیتی ترکیه، پس از چندین ساعت بازرسی این هواپیما، بازرسان چیزی جز ۱۵۰ تن مواد غذایی نیافتند؛ این هواپیما سرانجام اجازه یافت که به مقصد سوریه پرواز کند.

در همین حال روزنامه آخشام ترکیه نوشته است این دو هواپیما بنا به درخواست ایالات متحده و به ظن حمل «مواد هسته‌ای و اسلحه» متوقف شده‌اند.

هر دو کشور ایران و سوریه از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم هستند که در پروژه‌های هسته‌ای خود شفافیت ندارند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۰۸ سوریه را متهم کرد بدون آنکه به این آژانس اطلاع بدهد، مشغول ساخت رآکتور اتمی بوده است؛ تاسیساتی که اسرائیل آن را سپتامبر ۲۰۰۷ بمباران کرد.

ایران به موجب قطعنامه ۱۷۴۷ که در سال ۲۰۰۷ به تصویب رسید از فروش و انتقال تسلیحات منع شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG