لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۲

ایران با دو برابر کردن فروش، دومین تأمین‌کننده نفت کره جنوبی شد


نفتکش ایرانی در خلیج فارس

ایران با افزایش دو برابری صادرات نفت به کره جنوبی برای اولین‌بار به دومین منبع تامین کننده نفت این کشور تبدیل شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران در سه ماهه اول سال جاری میلادی، روزانه نزدیک به ۵۹۸ هزار بشکه صادرات نفت به کره جنوبی داشته است.

این گزارش به نقل از آمارهای شرکت ملی نفت کره جنوبی که روز دوشنبه ۴ اردیبهشت ماه منتشر شد، می‌نویسد که در سه ماهه اول سال گذشته میلادی، ایران بعد از عربستان، عراق، کویت و قطر پنجمین صادرکننده بزرگ نفت به کره جنوبی بود.

این گزارش می‌افزاید که اوج گرفتن صادرات نفت ایران به سئول، بیشتر به‌خاطر افزایش نیاز پالایشگاه‌های «هیوندای اویل بانک» و «اس کا انرژی» این کشور به میعانات گازی بوده است.

عربستان با صادرات روزانه بیش از ۸۳۸ هزار بشکه نفت به کره جنوبی، کماکان بزرگترین منبع تامین نفت خام این کشور باقی مانده است.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که در سال گذشته میلادی مجموعا ۲۰۶ میلیون بشکه میعانات گازی صادر کرده که نسبت به سال قبل آن افزایشی ۴۸ درصدی داشته است. بخشی از این افزایش، مربوط به فروش ۵۲ میلیون بشکه میعانات گازی بی‌مشتری ایران طی دوران تحریم‌ها است که در نفتکش‌های لنگر انداخته در خلیج فارس انبار شده بود.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک است که از میادین گازی تولید می‌شود.

از طرف دیگر، بنا به گفته غلامحسین گرامی، معاون مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران، صادرات نفت خام ایران طی سال گذشته نسبت به سال ۹۴ در مجموع بیش از ۳۵۰ میلیون بشکه افزایش یافته و به رقم ۷۸۴ میلیون بشکه رسیده است. این میزان صادرات به معنی فروش روزانه نزدیک به ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام است.

در مجموع صادرات روزانه نفت و میعانات گازی ایران در سال گذشته بنا به اظهارات این مقام رسمی به ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه رسیده است.

ایران در دوران قبل از تحریم‌ها روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشت که در دوران تحریم‌ها نصف شد.

کره جنوبی پنجمین واردکننده بزرگ نفت است که در سه ماهه اول سال بیش از ۲۷۸ میلیون بشکه واردات داشته است. این رقم نسبت به دور مشابه سال گذشته افزایشی ۵ درصدی نشان می دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG