لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۱

اعتراض‌ مرزنشینان عراقی به خط مرزی تازه با کویت


دهها عراقی در اعتراض به موافقت دولت کشورشان با مرزهای ترسیم شده توسط سازمان ملل متحد میان عراق و کویت، در منطقه مرزی میان دو کشور تظاهرات کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند. این حادثه باعث شد که دولت کویت شکایتی تسلیم سازمان ملل متحد کند.

دولت عراق خط مرزی ترسیم شده با کویت توسط سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۴ را پذیرفته است. این خط مرزی پس از اشغال کویت توسط نیروهای ارتش عراق در دوره ریاست جمهوری صدام حسین در سال ۱۹۹۰ ترسیم شده است. در آن هنگام ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا، نیروهای عراقی را از کویت بیرون راند.

اما شمار زیادی ازعراقی‌ها با خط مرزی ترسیم شده مخالف هستند. آنها می‌گویند که این خط مرزی باعث می‌شود زمین‌ها و املاکشان را از دست دهند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در پلیس عراق گزارش داده است که شامگاه دوشنبه دهها تن از معترضان در روستای مرزی‌ ام قصر، به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند و با آنها درگیر شدند. نیروهای امنیتی عراق هم برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک هوایی کرده‌اند.

این منابع افزودند که عملیات احداث نشانه‌های مرزی باعث آغاز اعتراض‌ها شده است.
از سویی رسانه‌های کویتی گزارش داده‌اند که نیروهای مرزبانی کویت پس از شنیدن صدای شلیک گلوله، گمان کردند که آنها هدف این تیراندازی هستند، بنابراین به سمت نیروهای امنیتی عراقی آتش گشودند. گزارشی درباره خسارت‌های جانی احتمالی این حادثه منتشر نشده است.

خبرگزاری دولتی کویت در این باره گزارش داده است که برخی معترضان عراقی مانع از ادامه عملیات ایجاد موانع مرزی که سازمان ملل متحد بر روی آنها نظارت می‌کند، شده و موانع ایجاد شده را برچیدند.

این خبرگزاری افزوده است که خالد جار الله مدیرکل وزارت امور خارجه این کشور در اعتراض به اقدام معترضان عراقی، شکایت نامه‌ای تنظیم و تسلیم سازمان ملل متحد کرده است.

روزنامه کویتی الرای هم نوشته است که دولت کویت برای آرام کردن اوضاع، نیروهای مرزبانی را از منطقه عقب کشیده است.

در یک سال گذشته، مسئولان عراقی و کویتی تلاش کردند تا روابط دو جانبه را بهبود بخشند. دو کشور بر سر بدهی‌های عراق به کویت که به توافق رسیده‌اند.

ماه گذشته نیز وزیر حمل و نقل عراقی با نخستین پرواز مستقیم هواپیمایی عراق به کویت پس از سال ۱۹۹۰، به کویت رفت.

همچنین شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت و نوری مالکی نخست وزیر عراق به کشورهای یکدیگر سفر کرده و متعهد به بهبود روابط شدند.
XS
SM
MD
LG