لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۳۳

حمله‌های انتحاری و درگیری‌های شدید در فلوجه عراق


فلوجه روز دوشنبه
شهر فلوجه واقع در استان انبار در شمال غربی بغداد، روز دوشنبه ۲۹ مهر، شاهد ۵ انفجار انتحاری و حمله افراد مسلح به ساختمان فرماندهی پلیس شهر بود.

این در حالی است که خشونت‌ها در عراق رو به افزایش است و شمار عملیات انتحاری که جان ده‌ها نفر را می‌گیرد، بیشتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اصوات العراق، صبح دوشنبه دو مهاجم انتحاری، در ورودی ساختمان فرماندهی پلیس فلوجه، بمب‌های خود را منفجر کردند. پس از آن حدود ۱۵ فرد مسلح، ساختمان مدیریت پلیس را محاصره کرده و ساختمان را با گلوله‌های آر پی جی و مسلسل، هدف قرار دادند.

درگیری نیروهای پلیس و ارتش با مهاجمان باعث شد که افراد مسلح به ساختمان مدیریت برق شهر فلوجه که در مجاورت مدیریت پلیس قرار دارد رفته و ۱۵ کارمند آن را به گروگان بگیرند.

پس از آنکه نیروهای پلیس برای آزادی گروگان‌ها وارد عمل شدند، دو تن دیگر از انتحاری‌ها، بمب‌های همراه خود را منفجر کردند. مقام‌های محلی می‌گویند هر ۱۵ گروگان سالم آزاد شدند.

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و تک‌تیرانداز‌هایی در مناطق مختلف در نزدیکی محل درگیری‌ها مستقر شده و اقدام به تیراندازی به سمت نیروهای امنیتی و مردم کردند. از این رو نیروهای امنیتی برای خالی کردن این ساختمان‌ها از وجود افراد مسلح، به آن‌ها یورش بردند.

تا ساعت‌های بعد از ظهر دوشنبه، صدای انفجار و تیراندازی در فلوجه شنیده می‌شد به گونه‌ای که مردم از حضور در خیابان‌ها خودداری می‌کردند.

مقام‌های امنیتی می‌گویند که در جریان درگیری‌ها، یک انتحاری دیگر هم بمب همراه خود را منفجر کرد. نیروهای پلیس هم موفق شدند چهار بمب کنار جاده‌ای که در مناطق مختلف کار گذاشته بود خنثی کنند.

فلوجه به عنوان یکی از پایگاه‌های اسلامگرایان تندرو در عراق به شمار می‌رود. هنوز آمار قربانیان خشونت‌های دوشنبه در این شهر مشخص نشده است.

شامگاه یکشنبه هم انفجاری انتحاری در قهوه خانه‌ای در منطقه‌ای شیعه‌نشین در بغداد پایتخت عراق، دستکم ۳۸ نفر را کشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع پلیس گزارش داده است که قهوه‌خانه مملو از مردمی بود در حال مشاهده بازی فوتبال از تلویزیون بودند.

در این میان یک مهاجم انتحاری سوار بر خودروی بمب‌گذاری شده‌ خود از پیاده‌روی مقابل قهوه‌خانه عبور کرد و خودرو را منفجر ساخت.

خشونت‌های اخیر در عراق کمابیش رنگ فرقه‌ای و مذهبی پیدا کرده است.

آمار نشان می‌دهد که در سال جاری میلادی، بیش از ۷هزار نفر در خشونت‌های مذهبی عراق کشته شده‌اند.
XS
SM
MD
LG