لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۳۱

همکاری ارتش و عشایر سنی عراق برای نبرد با القاعده


نیروهای دولتی در کنار عشایر سنی در شهر رمادی
درگیری‌ها میان نیروهای مسلح عشایر سنی‌مذهب عراق با پشتیبانی نیروهای دولتی این کشور با نیروهای گروه دولت اسلامی عراق و شام مرتبط با القاعده در استان انبار برای سومین روز پیاپی ادامه دارد.

این در حالی است که برخی گزارش‌ها از کشته شدن فرمانده گروه دولت اسلامی عراق و شام به همراه د‌‌ه‌ها نفر دیگر از افراد تحت امرش در این درگیری‌ها حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی و مسئولان امنیتی، صد‌ها نفر از افراد مسلح اسلامگرا در حالی که لباس‌های مشکی به تن دارند، پرچم‌های القاعده را بر افراشته‌اند و مجهز به اسلحه اتوماتیک و خودروهای حامل توپ و ضد هوایی هستند، جمعه ۱۳ دی با افراد مسلح عشایر در خیابان‌های شهر رمادی مرکز استان انبار، درگیر شدند.

سران عشایر می‌گویند که اقدام عشایر در جنگ با نیروهای القاعده بر پایه توافق با دولت عراق صورت می‌گیرد که شامگاه پنجشنبه با هدف مقابله با القاعده حاصل شد.

نیروهای دولت اسلامی عراق و شام، روز پنجشنبه موفق به تصرف نیمی از شهر فلوجه و بخشی از شهر رمادی شده بودند.

ورود نیروهای القاعده به این شهر‌ها پس از خروج ارتش از آنها صورت گرفت. نوری مالکی نخست وزیر عراق به منظور کاهش تنش‌ها میان دولت و عشایر سنی‌مذهب، فرمان خروج ارتش از شهرهای استان انبار را صادر کرده بود.

تنش‌ها در استان انبار پس از ان بالا گرفت که نیروهای امنیتی و ارتش عراق اقدام به برچیدن چادرهای معتراضان سنی مذهب در این استان کردند. این تحصن از یک سال پیش و در اعتراض به سیاست‌های دولت آغاز شده بود.

معترضان، دولت نوری مالکی نخست وزیر شیعه‌مذهب عراق را به اجرای سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه سنی‌ها متهم می‌کنند.

نوری مالکی که می‌گفت محل تحصن به پناهگاهی برای نیروهای القاعده تبدیل شده ، دستور برچیدن خیمه‌ها را صادر کرد. این اقدام باعث خشم عشایر انبار و درگیری آنها با نیروهای دولتی شد. پس از توافق صورت گرفته برای خروج ارتش از شهر‌ها به منظور آرام کردن اوضاع و سپردن امنیت به نیروهای پلیس محلی، نیروهای مرتبط با القاعده به شهر‌ها رمادی و فلوجه یورش بردند.

یکی از سران عشایر که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت: «نمی‌توان به القاعده اجازه داد که جای پایی در انبار داشته باشد.»

او افزود: «نبرد سنگین است و با توجه به پنهان شدن نیروهای القاعده در مناطق مسکونی، پیچیده است.»

شیخ رافع عبدالکریم ابوفهد که رهبری نیروهای عشایر برای مقابله با القاعده را بر عهده دارد هم گفت: «آنها جنایتکاران تندرو هستند و می‌خواهند کنترل شهر را در دست گیرند و همه را بکشند.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از شیخ احمد ابو ریشه سخنگوی نیروهای الصحوه نقل کرده که از کشته شدن ۶۲ تن از نیروهای دولت اسلامی عراق و شام از جمله ابو عبدالرحمن البغدادی فرمانده آنها در انبار خبر داده است.

نیروهای الصحوه، شبه‌نظامیان سنی‌مذهب هستند که از چند سال پیش، به دولت عراق در جنگ با گروه‌های تندروی اسلامگرا، کمک می‌کنند.

به گفته ابو ریشه، البغدادی با همراه ده‌ها تن از نیروهای تحت امرش سوار بر ۱۳ خودرو وارد بخش‌هایی از شهر رمادی شدند و با بلندگو از عشایر می‌خواستند برای برپایی امارت اسلامی، به آنها بپیوندند. وی افزود افراد مسلح عشایر و نیروهای الصحوه با آتش متقابل به آنها پاسخ دادند که این درگیری به کشته شدن ۴۶ نفر از نیروهای وابسته به القاعده از جمله البغدادی انجامید.

ابو ریشه ادامه داد که ۱۶ تن دیگر از نیروهای دولت اسلامی عراق و شام، در شهرک خالدیه واقع در جنوب رمادی کشته شدند.

پلیس عراق هم از کشته شدن ۳۲ غیر نظامی در جریان درگیری‌های شهر فلوجه خبر داد.

دولت اسلامی عراق و شام نام تشکیلات مرتبط با القاعده است که ابتدا با نام دولت اسلامی عراق، تنها در عراق فعالیت داشت. اما با گسترش جنگ‌های داخلی در سوریه، این گروه فعالیت خود را در این کشور نیز گسترش داد و نام دولت اسلامی عراق و شام را برای خود برگزید.
XS
SM
MD
LG