لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۰۱
منابع امنیتی اعلام کردند پنجشنبه ۱۰ بهمن در جریان حمله ۶ مهاجم انتحاری به ساختمان اداری وابسته به وزارت حمل و نقل عراق در شمال شرق بغداد، دستکم ۲۴ نفر از جمله مهاجمان انتحاری کشته شدند.

حمله به ساختمان وابسته به وزارت حملل و تقل عراق با درگیری‌ها میان نیروهای دولتی این کشور و شبه نظامیان مسلح وابسته به سازمان القاعده در استان الانبار، همزمان شده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به ساختمان اداری وابسته به وزارت حمل و نقل عراق را بر عهده نگرفته اما گروه‌های مرتبط با القاعده، به انجام حملات انتحاری، شهرت یافته‌اند.

از سوی دیگر ساختمان‌های دولتی، یکی از اهداف اصلی گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش و گروه‌های هم‌پیمان آن در عراق است.

داعش، شاخه‌ای از القاعده به شمار می‌آید که در عراق و سوریه فعالیت می‌کند و در پی برپایی امارت اسلامی در مناطق غرب عراق و بخش‌هایی از سوریه است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع امنیتی بلندپایه عراقی گزارش داده است که ابتدا شش مهاجم مسلح، با حمله به ساختمان اداری وابسته به وزارت حمل نقل، شماری از کارکنان را در آن محبوس کردند و ۹ تن از آنها را در سالن استقبال ساختمان کشتند.

مسئولان امنیتی می‌گویند که چهارتن از مهاجمان، جلیقه‌های انفجاری خود را منفجر کردند و دو مهاجم انتحاری دیگر قبل از انفجار در درگیری با نیروهای امنیتی به ضرب گلوله کشته شدند.

این گزارش می‌افزاید: «میزان تدابیر امنیتی در ساختمان کمتر از تدابیر امنیتی اتخاذ شده در عموم ساختمان‌های دولتی بود چرا که این ساختمان مرکزی حساس نبود بلکه اداری و خدماتی بود.»

وزارت کشور عراق اعلام کرده است که در این حمله، دستکم ۵۰ نفر هم زخمی شده‌اند.
مسئولان امنیتی گروه داعش را مسئول حمله دانسته‌اند و می‌گویند انتظار افزایش حملات مشابه در بغداد در روزهای اندک آینده هستند.

گروه داعش در هفته‌های گذشته موفق به تصرف شهر فلوجه و بخش‌هایی از شهر رمادی در استان الانبار شده‌اند. استان الانبار که سنی‌نشین است، هم‌مرز با سوریه است. شهر فلوجه در محاصره نیروهای دولتی عراق قرار دارد و گزارش‌هایی از گلوله باران این شهر توسط نیروهای ارتش منتشر شده است.

اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق می‌گوید که تاکنون بیش از ۶۵۰ غیر نظامی در نتیجه درگیری‌های فلوجه کشته شده‌اند و ۱۶۰ هزار خانواده هم از این شهر گریخته‌اند. این آمار را کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، تایید کرده است.

نوری مالکی نخست وریر عراق، خواستار کمک بین‌المللی برای مقابله با القاعده شده است.
XS
SM
MD
LG