لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۰۲

موسسه علوم‌ و امنیت ‌بین‌الملل: نقش صالحی در برنامه اتمی ایران


دیوید آلبرایت موسس و رئیس موسسه علوم و امنیت بین‌الملل می‌گوید علی اکبر صالحی وزیر خارجه کنونی ایران با یک برنامه مخفی اتمی در دهه ۹۰ میلادی در ایران در ارتباط بوده است.

بر اساس این گزارش، بر اساس مکالماتی که آقای صالحی در دهه نود، زمانی که رئیس دانشگاه شریف بوده، وی از وجود این برنامه اتمی زیرزمینی آگاه بوده است. بگفته وی، صالحی از این برنامه آگاه بوده یا حتی احتمالا در این برنامه که مظنون به پیشبرد اهداف نظامی-هسته‌ای هست، دست داشته است و اتفاقا آژانس بین المللی انرژی اتمی هم اکنون به پیدا کردن زوایای پنهان این برنامه به شدت علاقه‌مند هست.

این کار‌شناس هسته‌ای می‌گوید که در میان ۱۶۰۰ سند و تلکس‌هایی که در اختیار موسسه وی قرار گرفته است، به نامه‌ای برخورده که آقای صالحی در سال ۱۹۹۱ به پای آن امضا گذاشته است. بگفته وی، این نامه تضمین نهایی برای تامین کنندگان اروپایی موادی است که می‌توانند کاربرد دوگانه در برنامه هسته‌ای داشته باشند.

آقای آلبرایت گفته است که دانشگاه شریف تهران در آن زمان اساسا بعنوان جبهه شبکه تدارک برنامه‌های نظامی ایران فعالیت داشته است. بگفته وی، هدف این برنامه مخفی به احتمال زیاد ساخت بمب هسته‌ای، شامل تولید اوارنیوم با غلظت بالا بوده است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد با توجه به اینکه مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی قبلا به سوء ظن خود نسبت به دانشگاه شریف و شخص آقای صالحی در رابطه با نقش آن‌ها در تدارک برخی فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک اذعان داشته بودند، ظاهرا این تلکس‌ها اولین مدرک آشکاری است که ظن مقامات آژانس را برانگیخته است.

موسسه علوم و امنیت بین‌المللی در نظر دارد طی هفته جاری، برخی از این اسناد را در رابطه با فعالیتهای تدارکاتی مرکز مطالعات فیزیک ایران در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه نود در وبسایت خود منتشر کند.

با این حال یک سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل به رویترز گفته است که آقای صالحی تاکنون در هیچ برنامه هسته‌ای غیر مجاز و پنهانی دست نداشته است. وی گفته است که «به نظر ما، انتشار داستان‌هایی جعلی از این قبیل تلاشی برای به شکست کشاندن مذاکرات آتی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران است».

یافته‌های جدید در رابطه با اسناد جدید برنامه مخفی هسته‌ای ایران در حالی ظاهر شده است که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکرات دوروزه پیرامون برنامه هسته‌ای ایران را تمام کرده‌اند و دور بعدی مذاکرات هسته‌ای هفته آینده (روز دوشنبه) برگزار خواهد شد.

از طرفی دور دوم مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ (اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان) نیز چند روز بعد از دور بعدی مذاکرات ایران و آژانس، در بغداد برگزار خواهد شد.

کشورهای غربی مظنون هستند که ایران در پوشش برنامه هسته‌ای صلح آمیز، اهداف نظامی دنبال می‌کند، اتهامی که ایران به شدت آن را رد می‌کند.

سرویس‌های اطلاعاتی امریکا قبلا طی گزارشی از توقف برنامه ساخت سلاح هسته‌ای ایران در سال ۲۰۰۳ خبر داده بودند، اگرچه ایران تحقیقات هسته‌ای و غنی سازی اورانیوم را ادامه داده است.

مرکز تحقیقات فیزیک

آژانس بین المللی انرژی اتمی نوامبر سال ۲۰۱۱ طی گزارشی اعلام کرد که مرکز تحقیقات فیزیک در لویزان، نزدیک پایگاه نظامی تهران احداث شده بود؛ پایگاهی که طی اواخر ۲۰۰۳ و اوایل ۲۰۰۴ کاملا از بین برده شده است.

آژانس در حال مطالعه این مرکز تحقیقات فیزیک است که بعنوان سازمان تحت پوشش وزارت دفاع فعالیت کرده و مسئول هماهنگی چندین فعالیت هسته‌ای مختلف بوده است.

چندین مقام بلندپایه آژانس به رویترز گفته‌اند که آژانس از مدت‌ها قبل نسبت به فعالیت غیرمجاز و پنهانی هسته‌ای دانشگاه شریف و آقای علی اکبر صالحی، زمانی که رئیس این دانشگاه بود، آگاهی داشته است.

موسسه علوم و امنیت بین‌المللی نیز گزارش کرده است که مرکز تحقیقات فیزیک، از دانشگاه شریف بعنوان «خط مقدم» خرید برخی تجهیزات و اقلام مورد نیاز هسته‌ای از خارج و معرفی دانشگاه بعنوان کاربر نهایی این محصولات زیر پوشش فعالیتهای آموزشی و علمی استفاده کرده است.
برپایه این گزارش اسناد بدست آمده نشان می‌دهد که اگرچه سفارش دهنده اولیه تجهیزات خریداری شده، دانشگاه شریف بوده است، با اینهمه در مرحله نهایی پرداخت، نام عباس شاهمرادی زواره، رئیس مرکز تحقیقات فیزیک در سند مالی این اسناد بعنوان طرف قرارداد مشاهده می‌شود.

این موسسه بدون نام بردن از شرکت طرف قرارداد ایران، می‌گوید که کپی نامه‌ای را بدست آورده است که آقای صالحی بعنوان رئیس دانشگاه شریف آن را امضا کرده است و بهمراه تلکس‌های همراه، نشان می‌دهد که وی درباره خرید مواد دارای کاربرد دوگانه توسط مرکز تحقیقات فیزیک آگاه بوده است.

برپایه این گزارش گزارش این نامه تصدیق شده است که اقلام خریداری شده برای تحقیقات و تدریس دانشگاهی استفاده خواهد شد، نه برای ساخت بمب هسته‌ای یا سلاح‌های کشتار جمعی.

به گفته موسسه عبوم و امنیت بین‌لملل، در یکی از تلکس‌ها نوشته شده است که «شاهمرادی از طرف دانشگاه شریف اختیار تام دارد که درباره خرید‌ها تصمیم نهایی را بگیرد»، بنابر این آقای صالحی بعنوان رئیس دانشگاه باید این اختیارات را به شاهمرادی داده باشد.
XS
SM
MD
LG