لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۴۴

گزارش تازه: صرف میلیون‌ها دلار در آمریکا برای ترویج نفرت از مسلمانان


بر پایه گزارش تازه‌ای که شورای روابط آمریکایی‌ـ‌اسلامی و مرکز جنسیت و نژاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا منتشر کرده‌اند، ۷۴ گروه در آمریکا به نحوی در «اسلام‌هراسی» مشارکت دارند و با هدف ترویج نفرت از مسلمانان فعالیت می‌کنند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، از میان این ۷۴ گروه اولویت اصلی ۳۳ گروه اشاعه «نفرت» یا «غرض‌ورزی و تعصب» علیه اسلام و مسلمانان است.

بر پایه این گزارش، از جمله این گروه‌ها «آبسترکشن گروپ»، «کلاریون پروژکت»، «دیوید هوروویتز فریدم سنتر»، «میدل ایست فروم»، «مرکز آمریکایی قانون آزادی»، «مرکز سیاست امنیتی»، «پروژه تحقیقاتی تروریسم»، «جهاد واچ»، سازمان «برای آمریکا کاری کنید» (Act! For America) در بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ به بودجه‌ای نزدیک ۲۰۶ میلیون دلار دسترسی داشته‌اند.

در این گزارش در مورد این که چرا اکثر این گروه ها و از جمله برخی رسانه ها در لیست «اسلام‌هراسی» قرار گرفتند، توضیحی داده نشده است.

در این گزارش یک معلم در تگزاس متهم به پخش اطلاعات «اشتباه» در مورد اسلام و ترویج «اسلام‌هراسی» شده از جمله: «پیروان اسلام می گویند به مسیح معتقدند و به کتاب مقدس احترام می گذارند ولی این امر حقیقت ندارد.» یا «همه باید خواسته یا ناخواسته زیر یوغ اسلام روند.»

در برخی از موارد، این گزارش با انتشار اظهارنظر یک تحلیلگر و یا منتقد اسلام گرایی و یا اسلام به این نتیجه می رسد که یک رسانه «اسلام‌هراسی» را ترویج می کند.

در این گزارش یک معلم در تگزاس متهم به پخش اطلاعات «اشتباه» در مورد اسلام و ترویج «اسلام‌هراسی» شده از جمله: «پیروان اسلام می گویند به مسیح معتقدند و به کتاب مقدس احترام می گذارند ولی این امر حقیقت ندارد.» یا «همه باید خواسته یا ناخواسته زیر یوغ اسلام روند.»

کوری سیلور، تهیه‌کننده این گزارش و مدیر بخش مبارزه با اسلام‌هراسی شورای روابط آمریکایی‌ـ‌اسلامی، می‌گوید که نفرت‌پراکنی این گرو‌ه‌ها «پیامدهای واقعی دارد مانند حمله به مساجد در سراسر این کشور و قوانین تازه تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان در آمریکا.»

سیلور می‌افزاید دو موسسه «مرکز سیاست امنیتی» و «برای آمریکا کار کنید» بیشترین تاثیر را دارند، چرا که ادبیات ضداسلامی خود را تنها در میان هواداران حاشیه‌ای خود به‌ کار نمی‌برند.

در این گزارش آمده است که دو «مرکز سیاست امنیتی» و موسسه «دیوید هوروویتز فریدم سنتر» به سناتور جف سشنز لوح تقدیر داده‌اند، سناتوری که ریاست کمیته مشورتی امنیت ملی دونالد ترامپ را در دست دارد و چه بسا مقام معاونت ریاست جمهوری آمریکا را هم در صورت پیروزی آقای ترامپ تصاحب کند.

در پی کشتار اورلاندو در فلوریدا به دست یک آمریکایی مسلمان که به مرگ ۴۹ نفر انجامید، دونالد ترامپ بار دیگر خواستار منع ورود مهاجران مسلمان به آمریکا شد. او مدعی شد که از این طریق می‌توان از وقوع رخدادهایی چون کلوب دگرباشان اورلاندو ممانعت کرد.

از پیش از سال ۲۰۰۸ که باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد تا همین چندی پیش، دونالد ترامپ همچنین بر این ادعا پافشاری می‌کرد که باراک اوباما نه مسیحی، بلکه مسلمان است.

این در حالی است که یکی از ارکان قانون اساسی آمریکا در کنار آزادی بیان، آزادی مذهب و عقیده است و در هیچ بخشی از این قانون نیامده است که مسلمانان نمی‌توانند به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شوند.

در گزارش مشترک شورای روابط آمریکایی‌ـ‌اسلامی و دانشگاه برکلی که روز دوشنبه منتشر شد همچنین به طرح لوایح «ضداسلامی» در آمریکا و همچنین تصویب برخی از این لوایح اشاره شده است.

منتقدان این لوایح و قوانین می‌گویند که مقصود طراحان لوایح از عبارت «قانون خارجی» قانون «شریعت اسلامی» است و آنها تنها نام آن را تغییر داده‌اند تا مغایرتی با قانون اساسی آمریکا نداشته باشد.

مخالفان اسلام در آمریکا سال‌هاست که ادعا می‌کنند مسلمانان این کشور در پی اجرای شریعت اسلامی در ایالات متحده‌اند، ادعایی که چند رسانه و خبرگزاری می‌گویند هنوز هیچ سند و مدرکی برای اثبات آن نیافته‌اند.

در گزارش تازه مربوط به ترویج اسلام‌هراسی در آمریکا به ۷۸ مورد حمله به مساجد در سال ۲۰۱۵ در آمریکا نیز اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG