لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۲

‫نتایج اولیه انتخابات اسرائیل؛ کاهش محبوبیت نتانیاهو و راستگرایان


طرفداران حزب «یش عاتید» (راه آینده) به رهبری روزنامه‌نگار جوان یائیر لاپید
با به پایان رسیدن انتخابات پارلمانی اسرائیل برای نوزدهمین دوره «کنست»، نتایج اولیه نشان می‌دهد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور و حزب لیکود و به طور کلی راستگرایان تضعیف شده‌اند.

نتایج اولیه نشان می‌دهد که این احتمال نیز می‌تواند مطرح باشد که نتانیاهو حتی بخت تشکیل دولت را، در صورت عدم همکاری شماری از احزاب مذهبی، از دست داده باشد.

نتایجی که سه شبکه بزرگ تلویزیونی اسرائیل در ساعت ۱۰ شامگاه سه‌شنبه سوم بهمن این کشور، یازده و نیم شامگاه ایران، منتشر کردند، نشان می‌دهد که ائتلاف موسوم به «لیکود – بیتینو» که از هم‌پیمانی میان دو حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و «اسرائیل خانه ماست» به رهبری آویگدور لیبرمن تشکیل شده بود، تنها توانسته است ۳۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی «کنست» را بدست آورد.

بر اساس این نتایج اولیه، حزب جدید «یش عاتید» (راه آینده) به رهبری روزنامه‌نگار جوان یائیر لاپید توانسته است ۱۹ کرسی را از آن خود کند و به حزب دوم کشور مبدل شود.

حزب دیرپای کارگر به رهبری خانم شلی یخیموویچ، روزنامه‌نگار رادیو اسرائیل، بر اساس این نتایج اولیه، توانسته است ۱۷ کرسی را بدست آورد و حزب سوم کشور باشد.

حزبی که با رهبری نفتالی بنت، یک یهودی آمریکایی‌زاده و صاحب یک کمپانی کامپیوتری، به تازگی با نام «خانه یهودی» برپا شده و به لزوم مشارکت یهودیان مذهبی در جامعه و ارتش باور دارد، توانسته است ۱۲ کرسی را بدست آورد. این حزب در نقشه سیاسی اسرائیل در جناح راست قرار می‌گیرد.

حزب تازه‌تاسیس «هاتنوعا» به رهبری خانم تسیپی لیونی وزیر خارجه پیشین توانسته است هفت کرسی کسب کند.

حزب چپگرای «مرتص» به رهبری خانم ذهاوا گال اون نیز این بار ۷ کرسی بدست آورده است که دو برابر بیش از انتخابات گذشته است.

حزب مذهبی «شاس» که رهبر روحانی آن ربای عوادیا یوسف به داشتن دیدگاه‌های تند افراطی مذهبی شهرت دارد اما از محبوبیت در میان یهودیان مذهبی شرقی‌تبار بهره مند است، ۱۱ کرسی دوره پیشین خود را حفظ کرده است.

اما حزب مذهبی یهودی دیگری با نام «یهدوت هتوراه» که پای ثابت دولت های پیشین راستگرا بوده است و یهودیان غربی‌تبار اشکنازی به آن رای می‌دهند، شش کرسی همیشگی خود را حفظ کرده است.

حزب تازه دیگری نیز که دیدگاه‌ىهای راستگرایانه دارد و از کرسی‌هایی در این دوره کنست برخوردار شده، «عوتسما» (یا «قدرت») نام دارد که ممکن است وجود آن برای تشکیل دولتی به رهبری بنیامین نتانیاهو اهمیت داشته باشد.

نتایج اولیه همچنین نشان می‌دهد که مجموعه احزاب متعلق به اعراب شهروند اسرائیل نیز ۱۲ کرسی خود را حفظ کرده‌اند. آنها هرگز در هیچیک از دولت‌های اسرائیل وارد ائتلاف نشده‌اند.

از این نتایج مقدماتی چنین برمی‌آید که شائول موفاز رهبر ایرانی‌زاده حزب «کادیما» شکست فاحشی متحمل شده و این حزب حتی یک کرسی کسب نکرده است.

آمار نشان می‌دهد که در این دوره از انتخابات اسرائیل درصد بسیار بالایی از مردم شرکت کرده‌اند و ممکن است که تا بیش از شصت درصد آنها به پای صندوق‌ها رفته باشند که این امر بالاتر از چند دوره پیشین انتخابات است.

پنج میلیون و ششصد و پنجاه و شش هزار نفر از مردم اسرائیل، که ۱۸ ساله به بالا هستند، صاحب حق رای بودند. از میان آنها، حدود نیم میلیون نفر در خارج از کشور بسر می‌برند.

اسرائیلی‌ها درخارج از حق رای دادن برخوردار نیستند و لذا درصد واقعی رای‌دهندگان بدون احتساب این گروه از اسرائیلی‌های سفر کرده به خارج، به بیش از هفتاد و پنج درصد می‌رسد که در دو دهه گذشته سابقه نداشته است.

با احتساب همه احزابی که بتوان آنها را در طیف راست نقشه سیاسی اسرائیل قرار داد، معلوم می‌شود که جناح راست احتمالاً تنها ۶۱ یا ۶۲ کرسی دارد و جناح میانه و چپ توانسته است که ۵۸ تا ۵۹ کرسی بدست آورد.

حزب لیکود در حالی با ائتلاف با حزب «اسرائیل خانه ماست» به طور مشترک ۳۱ کرسی را بدست آوردند که لیکود در انتخابات گذشته به تنهایی۲۷ کرسی کسب کرد و حزب تحت رهبری آویگدور لیبرمن نیز پانزده کرسی داشت؛ بدین‌ترتیب کسب تنها ۳۱ کرسی برای هر دو حزب، یک شکست بزرگ برای نتانیاهو و لیبرمن، دو سیاستمدار قدیمی است که تا حال به پیروزی خود اطمینان زیادی داشتند.

در همین حال، هواداران حزب لیکود بلافاصله پس از نتایج اولیه گفتند که بنیامین نتانیاهو هنوز می‌تواند دولت خود را تشکیل دهد اما ناظران می‌گویند که دشواری‌های او برای تشکیل ائتلاف بسیار زیاد است.

هر دولتی به حمایت ۶۱ نفر از میان ۱۲۰ نماینده نیاز دارد اما بعید نیست که جناح میانه بتواند با یاری برخی از احزاب مذهبی، شیمون پرز رئیس جمهوری را متقاعد کند که کار تشکیل دولت را به یائیر لاپید رهبر حزب «راه آینده» یا خانم یخیموویچ رهبر حزب «کارگر» بسپارند.
XS
SM
MD
LG