لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۴۱

آماده‌باش ارتش اسرائیل در پی افزایش تنش با فلسطینی‌ها


سامانه گنبد آهنین اسرائیل
نیروی هوایی اسراییل پس از حملات هوایی شبانه‌روز اخیر به باریکه فلسطینی‌نشین غزه سپر دفاعی گنبد راکتی را در اطراف باریکه غزه تقویت کرده و نیروهای خود را به حالت آماده باش در آورد.

سامانه جدیدی از «گنبد آهنین» برای منحرف و شکار کردن راکت‌های احتمالی شلیک شده از غزه از سه شنبه شب سوم دی ماه در اطراف شهر اسراییلی نشین «سدروت» که فاصله اندکی با غزه دارد مستقر شد.

این اقدام ارتش اسراییل پس از آن صورت گرفت که جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور با حمله به هدف‌هایی در غزه به تشکل‌های مسلح فلسطینی «اخطار» دادند که «در صدد لطمه زدن به امنیت اسراییل برنیایند».

منابع بیمارستانی در غزه می‌گویند بر اثر حملات هوایی اسراییل یک کودک چهار ساله کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند.

دور جدید تنش پس از آن آغاز شد که یک سرباز اسراییلی در یکی از واحدهای فعال نظامی مستقر در اطراف باریکه غزه بر اثر شلیک گلوله از سوی یک تک تیرانداز فلسطینی کشته شد.

تشکلی که خود را «کمیته‌های مقاومت مردمی» می‌نامد چهارشنبه چهارم دی ماه مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت.

«کمیته‌های مقاومت مردمی» اعلام کرده است که در پاسخ به برخی از حملات ارتش اسراییل که منجر به کشته شدن دو فلسطینی در کرانه باختری و غزه شده بود به سوی عضو وزارت دفاع اسراییل تیراندازی کرده است.

ژنرال موشه یعلون وزیر دفاع اسراییل سه شنبه سوم دی در بازدید از مناطق اطراف غزه دستور بستن گذرگاه مرزی زمینی میان اسراییل و غزه را صادر کرد.

ژنرال یعلون گفت «نبود امنیت برای مردم اسراییل یعنی نبود آرامش برای ساکنان غزه».

وزیر دفاع اسراییل این را نیز گفت که نیروهای ارتش این کشور برای مقابله با وخامت بیشتر اوضاع «آماده» شده‌اند.

دولت حماس اعلام کرد که مقرهای امنیتی خود را تخلیه کرده است تا نیرو‌هایش از حملات احتمالی ارتش اسراییل در امان بمانند.

در همین حال رسانه‌های اسراییل از شبی پر تنش که ساکنان شهرک‌های اطراف غزه سپری کرده‌اند گزارش می‌دهند.

با وجود این رسانه‌های اسراییل به نقل از کارشناسان نظامی خود ارزیابی کرده‌اند که جنبش حماس در فکر تشدید تنش نیست بلکه سازمان‌های رقیب حماس مانند جهاد اسلامی فلسطین و «کمیته‌های مقاومت مردمی» در صدد وخیم‌تر کردن اوضاع برآیند.

همزمان شیمون پرز رییس جمهوری اسراییل با دادن هشدار به تشکل‌های مسلح فلسطینی در غزه گفت این تشکل‌ها «باید بدانند که با دست زدن به اقدامات خشونت بار با آتش بازی می‌کنند» و نیز افزود «اسراییل در هر شرایطی از امنیت خود دفاع خواهد کرد».

شیمون پرز این را نیز گفت که «در صورت تداوم حملات از غزه به اسراییل این کشور می‌تواند ضرباتی ده بار سخت‌تر به غزه وارد کند».

این‌ها در حالی است که ارتش مصر نیز برخی دیگر از تونل‌های باقیمانده زیر زمینی در مرز میان مصر و بخش فلسطینی‌نشین الرفح را منهدم کرد.

تنش جدید میان غزه و اسراییل در حالی است که منابع آمریکایی اعلام کردند جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای تلاشی دیگر در چارچوب گفت‌و‌گوهای سیاسی اسراییلی-فلسطینی به منطقه بازمی‌گردد.

از تاریخ دهم ژانویه برای موعد بازگشت جان کری به منطقه یاد شده است.

جنبش حماس از تشکیلات خودگردان فلسطینی و سازمان آزادیبخش فلسطین خواسته است که این «مذاکرات بی‌حاصل» را خاتمه دهند.
XS
SM
MD
LG