لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۵

عراقچی: هیئت آمریکایی تأکید کرد تصمیم ایالات متحده پایبندی به برجام است


عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، می‌گوید هیات آمریکایی حاضر در کمیسیون مشترک برجام گفته‌ که واشینگتن کماکان به برجام پایبند است.

دهمین کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه ۲۲ آذر در هتل کوبورگ وین با حضور نمایندگان گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا برگزار شد. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به علاوه آلمان جزء گروه ۱+۵ هستند.

کمیسیون مشترک برجام هر سه ماه یک‌بار برگزار می‌شود و در آن طرف‌های شرکت‌کننده تعهدات هسته‌ای ایران و دیگر تعهدات مندرج در برجام و مشکلات آن به بحث می‌گذارند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، همراه با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه در این نشست شرکت کرد.

آقای عراقچی به خبرنگاران گفت: «جلسه امروز تمامی اعضای گروه ۱+۵ خیلی صریح و شفاف به آمریکا اعتراض و تاکید کردند که آمریکا باید تعهدات خودش را سر وقت و دقیق انجام دهد».

معاون وزیر خارجه ایران افزود: «هیات آمریکایی هم به‌رغم ادعاهایی که داشتند اما در عین حال تاکید کردند که کماکان به برجام پایبند خواهند بود و تصمیم دولت آمریکا در شرایط حاضر پایبندی به برجام است».

وی با بیان اینکه روند داخلی آمریکا به برجام مربوط نیست، گفت «همه طرف‌ها» در نشست روز چهارشنبه گفته‌اند: «هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام، باز کردن برجام یا ربط دادن هیج موضوع دیگری به برجام وجود ندارد».

این نشست در حالی برگزار شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرده و آن را برای تصمیم‌گیری به کنگره این کشور ارجاع داده است. با این حال کنگره روز چهارشنبه از اعلام نظر در این‌باره خودداری کرد و آن را بار دیگر به کاخ سفید ارجاع داد. بدین ‌ترتیب تحریم‌هایی که براساس برجام معلق شده بودند، همچنان در حال تعلیق هستند.

آمریکا خواستار مذاکره دوباره درباره مفاد برجام است که ایران و طرف‌های دیگر این امکان را رد کرده‌اند.

دونالد ترامپ بارها گفته که برجام «بدترین توافقی» بوده که تاکنون دیده است.

دولت آمریکا با ناقص خواندن این توافق خواستار ورود به مباحثی چون موشک‌های بالستیک، و سیاست‌های ایران در منطقه و حمایت از گروه‌های شیعه در خاورمیانه است.

طبق توافق برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مرجع قضاوت درباره پایبندی ایران به برجام است. این آژانس در گزار‌ش‌های فصلی خود تاکنون پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است.

با این حال کنگره آمریکا، قانونی داخلی تصویب کرده که بر اساس آن رئیس‌جمهوری این کشور هر سه ماه یک‌بار باید پایبندی ایران به برجام را تایید کند.

معاون وزیر امور خارجه ایران در این باره گفت: «روندهای داخلی آمریکا برای ما مهم نیست. مهم این است که به تعهدات خودشان عمل کنند و تحریم‌هایی که رفع کردند کماکان به صورت رفع شده و پایان یافته و لغو شده نگاه دارند و تحریم‌هایی را برنگردانند».

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت طرف‌ها در کمیسیون مشترک برجام بر تعهد خود برای اجرای برجام تاکید کردند.

به گزارش ایتارتاس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «شرکت‌کنندگان درباره جزییات اجرای برجام بحث کردند. همه اعضای کمیسیون مشترک برجام به تعهد خود درباره اجرای دقیق برجام تاکید دوباره کردند».

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود در این نشست توجه خاصی شد به تردیدهایی که در مورد باقی ماندن آمریکا در برجام پیش آمده است.

ماریا زاخارووا گفت: «همه اعضا تایید کرند که برجام بر اصل عمل متقابل بنا شده و که هدفش به‌ویژه تشویق عادی‌سازی تجارت بین‌المللی و همکاری اقتصادی با تهران است».

به گفته ماریا زاخارووا، در این نشست نماینده روسیه تاکید کرده که نادیده گرفتن این اصل از سوی یک طرف آینده برجام را با مخاطره روبرو می‌کند.

ژنرال هربرت مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید شهریور ماه امسال با تکرار موضع رئیس‌جمهوری آمریکا، برجام را «بدترین توافق» ممکن دانست.

وی در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی در پاسخ به پرسشی درباره توافق هسته‌ای ایران گفت: «همان‌طور که رئیس‌جمهوری گفته، این بدترین توافق است. همه منافع را از پیش به رژیم ایران داده است».

مک‌مستر ایران را به‌بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرد و گفت: «ما می‌دانیم که ایران بخش‌هایی(از توافق) را نقض کرده است».

این مقام آمریکایی همچنین گفت ممکن است ایران در خفا به تولید بمب اتم اقدام کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG