لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۸
آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی که در سال‌های گذشته بارها بحث اقتصاد به گفته او «مقاومتی» را مطرح کرده بود روز جمعه اول فروردین ماه در مشهد بار دیگر این بحث را پیش کشید و در یک سخنرانی طولانی این اقتصاد را «الگوی علمی، دانش‌بنیان، جهان‌شمول و غیردولتی» خواند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که مقاوم است، با تحریکات جهانی، با تکانه‌های جهانی، با سیاست‌های آمریکا و غیرآمریکا زیر و رو نمی‌شود. یک الگوی علمی، متناسب با نیازهای کشور ماست اما منحصر کشور ما هم نیست. این اقتصاد درون‌زا است. اما در عین حال درون‌گرا نیست. مردم‌بنیاد است یعنی اقتصاد دولتی نیست. این اقتصاد اقتصاد دانش‌بنیان است. عدالت‌محور است. تنها به شاخص‌های اقتصاد سرمایه‌داری اتکاء نمی‌کند. اقتصاد مقاومتی بهترین راه حل مشکلات اقتصادی کشور است. عملا‌ً‌ ممکن است، حتما‌ً.»

آیت‌الله خامنه‌ای بر روی بحث اقتصاد مقاومتی درست هنگامی تاکید می‌کند که دولت حسن روحانی پس از آغاز کار خود تلاش دارد با تنش‌زدایی در سیاست خارجی و دادن اطمینان به سرمایه‌‌گذاران ایرانی در خارج از کشور و همچنین سرمایه‌داران خارجی اقتصاد ایران را از وضعیت ناهنجار موجود نجات دهد. وضعیتی که اقتصاد ایران به رغم صدها میلیارد دلار درآمدهای نفتی به دلیل سیاست‌های اقتصادی هشت سال گذشته دولت محمود احمدی‌نژاد با پشتیبانی آشکار رهبر جمهوری اسلامی در آن گرفتار شده است.

فروش نفت از سوی نیروی انتظامی و نپرداختن پول آن به دولت، مورد بابک زنجانی که به گفته خودش حدود بیست میلیارد یورو نفت فروخته است تنها چند نمونه از موارد ‌آشکار شده است. حسن روحانی در سخنرانی خود در هرمزگان در اسفندماه گذشته گفته بود گروهی به عنوان دور زدن تحریم‌ها منافع ملی را دور زدند و پول بیت‌المال را برداشتند.

برای بررسی اقتصاد موسوم به مقاومتی و اهمیت سیاست‌های مطرح شده از سوی آقای خامنه‌ای در پاسخگویی به مشکلات اقتصاد ایران پای صحبت جمشید اسدی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در پاریس و مهرداد عمادی کارشناس اقتصادی و مشاور اتحادیه اروپا در لندن نشستیم:
please wait

No media source currently available

0:00 0:21:46 0:00
لینک مستقیم

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG