لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۴

حجت‌الله خطیب درگذشت


حجت‌الله خطیب
حجت‌الله خطیب

حجت‌الله خطیب سرپرست پیشین فدراسیون کشتی و مدیرعامل سابق پرسپولیس در سن ۶۱ سالگی به خاطر ابتلا به سرطان، در بیمارستان جم تهران چشم از جهان فروبست.

موفقیت‌آمیز‌ترین دوران مدیریت آقای خطیب، ریاست اداره کل تر‌بیت ‌بدنی استان تهران در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ شمسی بود.

او ۱۹ سال این مسئولیت را در اختیار داشت و در آن دوران، بار‌ها جام قهرمانی مسابقات کشوری در رشته‌ها و رده‌های سنی مختلف نصیب تهران شد. به نحوی که در برخی از ورزش‌ها، جام قهرمانی بدون احتساب امتیازات تهران به تیم‌های اول تا سوم تعلق می‌گرفت.

مدیریت ورزش تهران پس از دوران با ثبات خطیب، بار‌ها دچار تغییر و تحول شد و اقتدار آن دو دهه‌ را کاملاً از دست داد. از تعداد ملی‌پوشان تهرانی نیز به وضوح کاسته شد. اگر در آن دوران، استخوان‌بندی ترکیب تیم‌های تیم ملی با استان تهران شکل می‌گرفت، اینک در برخی تیم‌های ملی و در رده‌های سنی گوناگون، حتی یک نماینده از تهران هم حضور ندارد.

صرف نظر از ثبات مدیریتی، تعطیلی یا تغییر کاربری بسیاری از باشگاه‌های سازنده نیز از جمله دلایل افول چشمگیر ورزش پایتخت به شمار می‌رود.

حجت‌الله خطیب از خرداد ۱۳۸۳ و پس از اتمام مدیریت اکبر غمخوار، مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس را عهده‌دار شد. او همزمان مدیریت اداره تربیت بدنی استان تهران را نیز بر عهده داشت. خطیب تا پاییز سال بعد در این سمت باقی ماند و سپس جای خود را به عباس انصاری‌فرد داد.

سال ۹۰ سرپرست فدراسیون کشتی شد تا دو سال در این مسئولیت پرحاشیه فعالیت کند. طی این مدت بدهی چشمگیر فدراسیون کشتی، تجمع طلبکاران، اعتصاب پرسنل فدراسیون به خاطر حقوق معوقه، جمع‌آوری وسایل بدنسازی اردوی تیم ملی توسط فروشنده و اخباری از این دست، مدام در رسانه‌ها منتشر می‌شد.

دولت پیشین که تا المپیک لندن، مبالغ هنگفتی را در حوزه ورزش قهرمانی هزینه کرده بود، پس از کسب نتایج مطلوب در لندن تغییر رویه داد و دو سال آخر عمر دولت احمدی‌نژاد، با اعتراض گسترده فدراسیون‌ها و هیات ورزشی همراه شد.

در دوران سرپرستی خطیب، کشتی آزاد پس از ۴۸ سال در خارج از خانه و مسابقات جهانی ۲۰۱۳ بوداپست روی سکوی نخست دنیا ایستاد. کشتی فرنگی هم در المپیک لندن سه مدال طلا گرفت. گرچه نزد افکار عمومی و رسانه‌ها، محمد بنا و رسول خادم به عنوان عاملان این دو موفقیت تاریخی مطرح شدند.

خطیب جای خودش را به رسول خادم داد و در آخرین تصمیم ورزشی دوران زندگی خود در عرصه مدیریت، برای احراز سمت ریاست فدراسیون هندبال اعلام آمادگی کرد.

او شش ماه قبل به خبرنگاران گفت: «زیر و بم ورزش را می‌دانم. اگر رئیس شوم موفقیت‌های زیادی کسب خواهیم کرد. مطمئن باشید اگر من بیایم همیشه تیم ما قهرمان آسیا و جهان خواهد شد.»

اما دو ماه قبل که انتخابات برگزار شد، بیماری او شدت گرفته بود و در مجمع انتخاباتی فدراسیون هندبال حضور نیافت. آیین خاکسپاری آقای خطیب در شهرستان نور استان مازندران برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG