لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۶

سفر لاوروف به تهران برای مذاکره درباره توافق هسته‌ای ژنو


ظریف و لاوروف در ژنو
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه سه‌شنبه شب، ۱۹ آذرماه وارد تهران شد. آنطور که وزارت خارجه روسیه و وزیر خارجه ایران گفته‌اند، توافق ژنو یکی از عمده محورهای گفت‌وگوهای مقام‌های ایران و روسیه است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی٬ ایرنا، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در راس یک هیات بلندپایه سیاسی برای گفت‌وگو با همتای خود محمد جواد ظریف و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به تهران سفر کرده است.

در همین باره مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت در جریان دیدارهای سرگئی لاوروف با مقام‌های ایرانی درباره مسائل منطقه‌ای و به ویژه در مورد کنفرانس ژنو-۲ که به بحران سوریه اختصاص دارد، بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، پیش از سفر لاوروف به تهران، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور از جمله به توافق هسته‌ای ژنو خواهد پرداخت.

این نخستین سفر سرگئی لاورورف به تهران از زمان روی کار آمدن حسن روحانی است.

وزیر خارجه روسیه در مذاکرات هسته‌ای ژنو۲ و ۳ شرکت کرده بود و طی آن با همتای ایران خود محمد جواد ظریف نیز به صورت دوجانبه دیدار داشت.

درهمین حال دوشنبه شب محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار با همتای روس خود سرگئی لاوروف را مهم توصیف کرد. وی در عین حال ابراز تاسف کرد که به خاطر میزبانی از چند مقام خارجی نمی‌تواند برای مراسم وداع با نلسون ماندلا به آفریقای جنوبی برود.

محمد جواد ظریف در فیس‌بوک خود نوشت که علاوه بر لاوروف معاون سیاسی-امنیتی نخست‌وزیر چین هم در این هفته به تهران خواهد آمد.

ظریف درباره اهداف سفر مقام‌های روس و چینی به تهران نوشت: «سفر دو مقام بلندپایه چین و روسیه برای پیگیری تفاهم‌های دکتر روحانی با روسای جمهور چین و روسیه در اجلاس شهریورماه سازمان همکاری شانگهای بیشکک صورت می‌گیرد که از اهمیت قابل توجهی برای سیاست خارجی و توسعه اقتصادی و رفاه عمومی برخوردار هستند.»

وزیر خارجه ایران افزود: «همچنین در این سفرها برای دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ هماهنگی‌های لازم انجام می‌شود تا بتوانیم با بهترین شکل منافع کشور را در این مذاکرات دشوار به پیش ببریم.»

سفر لاوروف به تهران در حالی است که مذاکرات کارشناسی گروه ۱+۵ در وین به روز سوم کشیده شده است. نمایندگان روسیه و چین نیز در این مذاکرات حضور دارند. به گفته مایل مان سخنگوی اشتون و رضا نجفی نماینده ایران در آژانس مذاکرات به روز سوم (چهارشنبه) کشیده شد. کارشناسان ایران و ۱+۵ بر سر نحوه اجرای توافق ژنو مذاکره می‌کنند.
XS
SM
MD
LG