لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۴۲

مشاور امنیت ملی آمریکا: برجام همه امتیازها را به‌ ایران داده است


ژنرال هربرت مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید
ژنرال هربرت مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید

ژنرال هربرت مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تکرار موضع رئیس جمهوری آمریکا، برجام را «بدترین توافق» ممکن دانست.

ژنرال مک‌مستر روز یکشنبه ۲۶ شهریور در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی، در پاسخ به پرسشی درباره توافق هسته‌ای ایران گفت: « همانطور که رئیس جمهور گفته این بدترین توافق است. همه منافع را از پیش به رژیم ایران داده است.»

ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی در ادامه ایران را به‌بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرد و گفت: «ما می‌دانیم که ایران بخش‌هایی(از توافق) را نقض کرده است.»

این مقام آمریکایی همچنین گفت ممکن است ایران در خفا به تولید بمب اتم اقدام کند.

مک‌مستر ایران را متهم کرد که به چرخه خشونت با گروه‌هایی نظیر داعش و جبهه النصره ادامه می‌دهد تا کشورهای عرب ضعیف بمانند.

طبق قانون مصوب کنگره در سال ۲۰۱۵، دولت آمریکا می بایست هر ۹۰ روز یک‌بار در گزارشی به قانونگذاران پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند. دولت دونالد ترامپ تاکنون دوبار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است. ماه اکتبر دولت آمریکا یک بار دیگر باید نظر خود نسبت به برجام را اعلام کند. پس از این گزارش، کنگره ۶۰ روز فرصت دارد که تحریم‌های هسته‌ای ایران را همچنان معلق نگه دارد یا آنها را دوباره اجرایی کند.

روز پنجشنبه دونالد ترامپ بار دیگر گفت برجام بدترین توافقی بوده که تاکنون دیده است.

دونالد ترامپ ایران را متهم کرد «بسیار از مولفه‌های مختلف» این توافق را نقض کرده و همچنین «روح توافق» هم زیر پاگذاشته شده است.

علی‌رغم این گفته دونالد ترامپ، آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی که ناظر بر اجرای توافق است، تاکنون پایبندی ایران به برجام ار تایید کرده است. در همین حال دیگر اعضای گروه ۱+۵ از آمریکا خواسته‌اند که از این توافق خارج نشود.

آمریکا همچنین خواهان توقف برنامه موشک‌های بالیستیک ایران است و آن را نقض برجام می‌داند اما ایران می‌گوید مطابق قطعنامه شورای امنیت ایران از انجام فعالیت‌های موشکی منع نشده است.

روز یکشنبه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هشدار داد اگر آمریکا برجام را نقض کند با واکنش ایران مواجه خواهد شد.

دونالد ترامپ علاوه بر برجام، با فهرستی از توافقات تجاری و سیاسی مخالفت کرده و خواستار مذاکره دوباره درباره آنها شده یا آنها را ملغی کرده است. توافق ‌آب‌وهوایی پاریس، توافق تجاری نفتا، تجارت با چین و مکزیک،، تامین مالی ناتو، تامین مالی سازمان ملل، رابطه با کوبا از جمله این موضوعاتی است که دونالد ترامپ خواستار تجدید نظر درباره آنها شده است.

XS
SM
MD
LG