لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۲۲

سازنده تفنگ کلاشنیکف در سن ۹۴ سالگی درگذشت


میخائیل کلاشنیکف
میخائیل کلاشنیکُف، سازنده تفنگ تهاجمی معروف کلاشنیکُف روز دوشنبه، دوم دی ماه، در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

تفنگ کلاشنیکف، از جهت تعداد انسان‌هایی که به وسیله این تفنگ کشته شده‌اند، در جایگاه نخست سلاح‌های گرم قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، میخائیل کلاشنیکف بیست و اندی ساله بود که اندکی پس از جنگ جهانی دوم تفنگ «AK‪-‬۴۷» را ابداع کرد. وی در شهر ایژِوِسک، در نزدیکی کوه‌های اورال، درگذشت؛ جایی که تفنگِ او همچنان تولید می‌شود.

در همین باره شبکه خبری «راشا تودی» گزارش داد که کلاشنیکف، دهقانی بود که به صورت خودآموخته مکانیکی تانک در پیش گرفت. او که هیچگاه تحصیلات دبیرستانی خود را به پایان نرساند، موفق شد در دهه سوم زندگی و در سنین جوانی به دستاورد بزرگ مهندسی خود نائل آید.

با گذر زمان و استفاده از کلاشنیکف معروف توسط تروریست‌ها، تندرو‌ها و کودک‌سربازان، مخترع روس مجبور بود که مُدام در مقام دفاع از خود بابت اختراعش برآید.

یکی از سؤال‌هایی که خبرنگاران بسیاری در طول پنجاه سال گذشته از کلاشنیکف می‌پرسیدند این بود که آیا او هیچگاه از اختراع خود پشیمان شده است یا خیر.

کلاشنیکُف نیز معمولاً در پاسخ می‌گفت: «من این تفنگ را برای پاسداری از مام میهن اختراع کردم. هیچ پشیمانی هم از این بابت ندارم، همچنانکه مسؤولیتی هم در قبال سیاستمدارانی ندارم که از این اختراع برای مقاصد خود استفاده کرده‌اند.»

او یک بار هم گفته بود: «به اختراعم افتخار می‌کنم، اما از اینکه تروریست‌ها از آن استفاده می‌کنند ناراحتم.»

کلاشنیکف زمانی نیز اعتراف کرده بود که «ترجیح می‌دادم که به جای تفنگ یک ماشین اختراع می‌کردم که مردم از آن استفاده می‌کردند و به کشاورزان در کارشان کمک می‌کرد، مثلاً چیزی مانند یک ماشین چمن زنی».
XS
SM
MD
LG