لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۸

احمد منتظری حکم ۲۱ سال زندان خود را «غیر منطقی» و «نامربوط» خواند و گفت که هدف از صدور این حکم تحت فشار قرار دادن او برای تحویل اسناد و فایل‌های صوتی منتشر نشده از آیت‌الله منتظری به نهادهای امنیتی است.

فرزند آیت‌الله منتظری روز سه شنبه، ۹ آذر، در مصاحبه با رادیو فردا گفت که حکم صادر شده درباره او هیچ تناسبی با جو دادگاه نداشته است و با توجه به فضای دادگاه، حکم واقعی «غیر از برائت چیز دیگری نمی‌توانست باشد».

وی با اشاره به اینکه قاضی دادگاه استدلال‌های او را پذیرفته بود، افزود که«قاضی دادگاه نمی‌توانست چنین حکمی صادر کند، مگر اینکه به اسم او صادر شده باشد یا به او دیکته شده باشد».

احمد منتظری: حکم غیرمنطقی است؛ تقاضای تجدید نظر می‌کنم
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:48 0:00
لینک مستقیم

احمد منتظری گفت که دادگاه ویژه روحانیت اسرار فایل صوتی دیدار آیت‌الله منتظری با هیات تصمیم‌گیر درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را «افشای اسرار نظام» خوانده، در حالی که محتوای این جلسه پیش از این در کتاب خاطرات آیت‌الله منتظری منتشر شده بود.

به گفته آقای منتظری، دادگاه ویژه روحانیت معتقد است که چون خاطرات آیت‌الله منتظری به صورت «غیرقانونی» منتشر شده، نمی‌توان گفت که محتوای این جلسه قبلا منتشر شده و به همین دلیل انتشار آن «افشای اسرار نظام» بوده است.

وی اضافه کرد: «اگر خودشان می‌گویند، ما حکم خدا را اجرا کردیم چرا انتشار آن اسرار نظام است».

احمد منتظری همچنین گفت که هدف از صدور حکم سنگین درباره او این بوده که خانواده آیت‌الله منتظری اسناد و فایل‌های صوتی منتشر نشده از او را تحویل نهادهای امنیتی دهند.

به گفته آقای منتظری، در بازجویی‌ها به او اعلام شده که خانواده آیت‌الله منتظری «صلاحیت نگهداری این اسناد را ندارد».

وی گفت که اگر این اسناد تحویل نهادهای جمهوری اسلامی شود، آنها را از بین خواهند برد.

احمد منتظری همچنین اعلام کرد که قصد دارد تا در اعتراض به این حکم، تقاضای تجدید نظر خود را به دادگاه ویژه روحانیت ارائه کند.

احمد منتظری، به دلیل انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷به ۲۱ سال زندان محکوم شده اما با تجمیع مجازات‌ها شش سال از این حکم اجرا خواهد شد.

فرزند آیت‌الله منتظری به اتهام «اقدام عليه امنيت ملى» به ۱۰ سال حبس تعزيرى، به دلیل انتشار فايل صوتى «داراى طبقه‌بندى سرى» به ۱۰ سال حبس تعزیری و به اتهام «تبليغ عليه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است.

وب‌سایت آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم‌مقام برکنارشده آیت‌الله خمینی، روز ۲۰ مردادماه، یک فایل صوتی از او مربوط به ۲۴ مرداد سال ۱۳۶۷ منتشر کرد که این مرجع شیعه در دیدار با برخی مقام‌های قضایی وقت جمهوری اسلامی، از اعدام‌های آن سال در ایران به عنوان «بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی» یاد می‌کند.

آیت‌الله منتظری در این فایل صوتی خطاب به مقام‌های قضایی حاضر، اعدام‌های تابستان سال ۱۳۶۷ را «بزرگ‌ترین جنایت جمهوری اسلامی» توصیف کرده و گفته است که تاریخ ما را به دلیل این جنایت محکوم می‌کند.

آیت‌الله منتظری، مقام‌های قضایی حاضر در جلسه را مسئول این اعدام‌ها و «جنایتکار» می‌خواند.

مقام‌های قضایی حاضر در این جلسه، حسینعلی نیری حاکم شرع وقت، مرتضی اشراقی دادستان وقت تهران، ابراهیم رییسی معاون وقت دادستان و مصطفی پورمحمدی نماینده وزارت اطلاعات در زندان اوین در آن زمان معرفی شده‌اند.

انتشار این فایل صوتی، با واکنش‌ها و انتقاد شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.

صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد، محمد محمدی ری‌شهری وزیر سابق اطلاعات و محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران از جمله افرادی هستند که از انتشار سخنان آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۶۷ انتقاد کردند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این به ندرت درباره اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی و عقیدتی در تابستان سال ۶۷ سخن گفته‌اند.

اکثر زندانیان اعدام شده در آن سال را اعضای گروه‌هایی مانند سازمان مجاهدین خلق ایران، حزب توده ، فداییان و دیگر گروه‌های چپ گرا تشکیل می‌دادند که پیش از آن محاکمه شده و در حال گذراندن دوران زندان خود بودند.

نام و تعداد دقیق اعدام‌شدگان در سال ۶۷ که بسیاری از آنها به طور گمنام در گورستان خاوران دفن شده‌اند، هنوز کاملاً مشخص نیست.

گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل متحد تعداد آنها را دست‌کم ۱۸۷۹ نفر اعلام کرده، و آيت‌الله منتظری در خاطرات خود با تأکید بر این که رقم دقیق را به خاطر ندارد، اين رقم را بین ۲۸۰۰ يا ۳۸۰۰ نفر اعلام کرده است.

با این حال گروه‌هایی از جمله سازمان مجاهدین خلق تعداد اعدام‌شدگان را بسیار بیش از این اعلام کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG