لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۵۸

ناسا: کره زمین در شهریورماه نابود نمی‌شود


سازمان فضایی آمریکا (ناسا) آب پاکی روی شایعه‌ داغ فضایی این روزهای اینترنت ریخت و گفت که قرار نیست کره زمین در اثر برخورد یک سنگ آسمانی عظیم‌الجثه در شهریور ماه نابود شود. در واقع ناسا گفته است که این اتفاق قرار نیست در ماه‌ها یا سال‌ها یا حتی دهه‌های آینده بیفتد.

شایعه برخورد شهاب‌سنگ با زمین در ماه سپتامبر اولین بار توسط یک گروه مذهبی مسیحی به رهبری افرین رودریگز منتشر شد. این کشیش در پیغامی که در وبسایت این گروه (و شبکه‌های اجتماعی)‌منتشر کرد گفت که روز داوری نزدیک است و خداوند قرار است مردم را به سزای اعمالشان برساند. «همجنس‌گرایان در سراسر کره زمین پراکنده‌اند و کلیسا چیزی نمی‌گوید...در چین، آدم‌خوارها بچه‌ها را می‌خورند و در آمریکای جنوبی خون انسان خرید و فروش می‌شود...قوانینی تصویب شده‌اند که اجازه قتل جنین را می‌دهند...» رودریگز ادعا کرد که خداوند به او تکه سنگی بزرگ، یا یک شهاب‌سنگ، را نشان داده است که قرار است به پورتوریکو ( مجمع‌الجزایری در شمال شرقی منطقه کارائیب در جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا) برخورد کند.

طبق پیش‌‌بینی این کشیش افتادن این شهاب‌سنگ سپس باعث زلزله‌ای به قدرت ۱۲ ریشتر خواهد شد که «نشان‌دهنده قدرت خداوند در کره زمین است.» این کشیش به این زلزله بسنده نمی‌کند و پیش‌بینی خود را اینگونه ادامه می‌دهد که این زلزله باعث خواهد شد که امواجی به به اندازه هزار فیت (کمی بیش از سیصد متر) در سطح اقیانوس بلند شوند که این مجمع الجزایر را غرق خواهند کرد. ادامه این امواج و زلزله سپس بقیه کشورهای آمریکای لاتین و در نهایت کل کره زمین را در بر خواهد گرفت.

با آنکه رودریگز هیچ دلیل علمی برای اثبات ادعایش نداشت، اما اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باعث شدند که این پیش‌بینی او دست به دست بچرخد تا اینکه بالاخره ناسا پادرمیانی کرد و گفت که اگر قرار بود شئی‌ای به این بزرگی در یک ماه آینده به کره زمین برخورد کند، آنها باید تا به حال آن را رصد می‌کردند.

«هیچ دلیل علمی، حتی یک مدرک کوچک، مبنی بر احتمال برخورد یک شهاب‌سنگ یا یک شئی فضایی به کره زمین در این تاریخ وجود ندارد.» رئیس بخش «اجسام نزدیک به کره زمین» در ناسا با گفتن این حرف ادامه میدهد که هیچ شهاب‌سنگ یا ستاره دنبال داری که ممکن است اثری بر کره زمین داشته باشند را رصد نکرده‌ایم. در واقع در صد سال آینده کمتر از یک صدم درصد امکان برخورد خطرناک یک شئی فضایی با کره زمین وجود دارد.

این اولین بار نیست که شایعه نابودی کره زمین به خاطر برخورد یک شئی فضایی فراگیر می‌شود. در سال ۲۰۱۱ قرار بود ستاره دنباله‌داری به نام الین کره زمین را نابود کند و در سال ۲۰۱۲ هم قرار بود که تاریخ بشر بنابر پیش‌بینی مایاها -از قبایل تاریخی آمریکای جنوبی- با برخورد یک شهاب سنگ نابود شود.

XS
SM
MD
LG