لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۸

«تمديد» يا «توقف» مذاکرات هسته ای موضوع موضوع اصلی گزارش‌ها و يادداشت های روزنامه‌های پنجشنبه ايران درباره مذاکرات وين است.

روزنامه آرمان در گزارشی با تيتر «ﺗﻮﻗﻒ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﻭﻳﻦ۶ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺟﻤﻌﻪ» و روزنامه کيهان از «قوت گرفتن احتمال تمديد مذاکرات» خبر داده‌اند.

روزنامه شرق در شماره پنجشنبه خود يادداشت‌هايی از چند ديپلمات و کارشناس امور بين‌الملل درباره سرنوشت مذاکرات ايران و کشورهای ۱+۵ «پس از وين» را مورد بررسی قرار داده است.

روزنامه اعتماد ضمن انتشار گزارشی با تيتر «زمين‌خواری در زمين مجلس»، از افشاگری مقداد نجف‌نژاد و احمد توکلی دو نماينده اصولگرای مجلس شورای اسلامی درباره «زمين خواری» يکديگر از تريبون رسمی مجلس خبر داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده است که «پنج نفر به اتهام آتش زدن دو مکان تاريخی و مذهبی سنی‌نشين عنبران از توابع شهرستان نمين استان اردبيل دستگير شده‌اند.»

روزنامه جام جم در شماره پنج شنبه خود گزارش داده است که بر اساس تازه‌ترين آمارهای وزارت بهداشت «روزانه هفت تا ده نفر از بيماران در فهرست انتظار پيوند اعضا فوت می‌کنند؛ يعنی همان بيمارانی که بجز صبر و انتظار، کار ديگری از دستشان برنمی‌آيد.»

روزنامه همشهری گزارشی درباره افزايش سرپرست خانوار منتشر کرده و به نقل از آمارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از «رشد ۱۹۸ درصدی شمار زنان سرپرست خانوار از سال ۷۵ تا ۹۰» خبر داده است. اين روزنامه همچنين از قول منصور قمشه، معاون کميته امداد نوشته است: «در سال ۸۵ حدود ۶.۵ درصد از زنان سرپرست خانوار بودند که اين آمار در سال ۹۱ به ۱۲.۵ درصد رسيد.» همشهری تاکيد کرده است که ۸۲ درصد از زنان سرپرست خانوار «بيکار» هستند.

روزنامه شهروند گزارش داده است که «گرمای تابستان، هفته آينده اوج می‌گيرد. تهران ۴۲ درجه‌ای می‌شود و خوزستان ۵۰ درجه را هم رد می‌کند.» به نوشته اين روزنامه «پايتخت در نيم قرن گذشته، تنها چند بار ۴۲ درجه‌ای شده است.»

روزنامه‌های شهروند و شرق خبر داده‌اند که محمود عسگری آزاد، جانشين معاون توسعه و سرمايه انسانی رئيس جمهوری روز چهارشنبه طی گزارشی در جلسه غيرعلنی مجلس شورای اسلامی «۴۵۰ هزار استخدام فاميلی و رانتی در دولت احمدی‌نژاد» را افشار کرد.

روزنامه شهروند از قول غلامعلی جعفرزاده‌ ايمن‌آبادی نماينده مردم رشت در باره جلسه غيرعلنی مجلس، نوشته است: «طی دوران دولت‌های نهم و دهم ۶۵۰‌ هزار نفر به استخدام دولت درآمده‌اند که از اين تعداد ۴۰۰ ‌هزار نفر بدون آزمون و مصاحبه توسط دولت جذب شده‌اند» و از ميان ۷۶ هزار نفری که در دولت احمدی‌نژاد در آموزش و پرورش استخدام شدند «۲ درصد بی‌سواد، ۱۴‌درصد تحصيلات ابتدايی، ۱۹‌درصد تحصيلات راهنمايی و ۳۱‌درصد ديپلم و ۳۳‌درصد بالاتر از ديپلم» بوده‌اند.

تمديد يا توقف

«تمديد» يا «توقف» مذاکرات هسته‌ای موضوع موضوع اصلی گزارش‌ها و يادداشت‌های روزنامه‌های پنجشنبه ايران درباره مذاکرات وين است.

روزنامه آرمان در گزارشی با تيتر «ﺗﻮﻗﻒ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﻭﻳﻦ۶ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺟﻤﻌﻪ»، نوشته است: روز چهارشنبه «ﻳﮏ ﻋﻀﻮ ﺗﻴﻢ ﻣﺬﺍﮐﺮﻩ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﻫﺴـﺘﻪ‌ﺍﯼ ﺍﺯ ﺗﻮﻗﻒ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﻭﻳﻦ ۶ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺟﻤﻌﻪ ﻭ ﻧﻴﺰ ﺭﺍﻳﺰﻧﯽ‌ﻫﺎ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺗﻤﺪﻳﺪ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﭼﻨﺪ ﻣﺎﻩ» ﺧﺒﺮ ﺩﺍﺩ، اما محمدجواد ظريف گفته است: «ﻫﻨﻮﺯ ﺑﺎ ﺗﻤﺪﻳﺪ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﻣﻮﺍﻓﻘﺖ ﻧﮑﺮﺩﻩ‌ﺍﻳم.»

روزنامه کيهان نيز خبر داده است که «احتمال تمديد مذاکرات قوت گرفت.» اين روزنامه نوشته است: «در حالی که طبق توافق موقت ژنو ايران و گروه ۱+ ۵ بايد تا قبل از ۲۹ تير به توافق جامع برسند، گزارش‌ها و اظهارات ديپلمات‌های حاضر در وين۶ حکايت از تمديد اين دوره از مذاکرات برای چند هفته و يا شايد برای يک دوره ۶ ماهه ديگر دارد.»

روزنامه ايران در گزارشی با تيتر «احتمال ادامه مذاکرات هسته‌ای در وقت اضافه»، نوشته است: «زمزمه‌های تمديد مذاکرات هسته‌ای بعد از اظهارات وزرای خارجه ايران و امريکا به واقعيت نزديک شده و احتمالاً ميز گفت‌و‌گوهای هسته‌ای تا دستيابی به راه حلی که مورد رضايت هر دو طرف باشد برپا خواهد بود.»

زينب اسماعيلی خبرنگار اعزامی شرق به وين در گزارشی با تيتر «تمديد طناب‌کشی هسته‌ای»، نوشته است: «هنوز پرواز اختصاصی وزير خارجه آمريکا در فرودگاه واشینگتن به زمين ننشسته بود که دو موضوع در وين بر سر زبان‌ها افتاد: توقف و تمديد مذاکرات. منابع خبری اعلام کردند که مذاکرات، روز جمعه متوقف می‌شود ولی در مورد از سرگيری آن، زمان مشخصی اعلام نشد.»

اين روزنامه با اشاره به اينکه «فاصله گمانه‌زنی‌ها در مورد تمديد مذاکرات هم بسيار زياد است: دو هفته يا چند ماه»، نوشته است: «طبق آخرين خبرها، تصميم نهايی در جلسه پنجشنبه محمدجواد ظريف و کاترين اشتون اتخاذ می‌شود.»

مذاکرات «پس از وين»

روزنامه شرق همچنين به ارزيابی «پس از وين» پرداخته و نظر دو ديپلمات و دو کارشناس امور بين‌الملل در اين باره منتشر کرده است.

حميدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت خارجه، در روزنامه شرق نوشته است: «فعلا به‌نتيجه‌ رسيدن يا شکست مذاکرات ۵۰-۵۰ است. چراکه مذاکرات در وين نيست بلکه در تهران و واشنگتن است که سرانجام مذاکرات رقم می‌خورد.»

علی خرم، ديپلمات پيشين، نيز در روزنامه شرق نوشته است: «به‌ نتيجه‌ رسيدن مذاکرات به‌ لحاظ محتوايی نياز به مشورت با تهران و واشنگتن دارد.»

اين ديپلمات پيشين با تاکيد براينکه «اين رفت‌و‌برگشت‌ها بايد انجام و مسايل در پايتخت‌ها بررسی شود»، نوشته است: «يک‌موقع ممکن است سه‌روز بعد يا ممکن است دو هفته بعد به نتيجه برسند. به موضوع توافق بايد به شکل محتوايی نگاه کرد نه به‌صورت شکلی.»

علی خرم درعين حال تاکيد کرده است که «طول‌کشيدن مذاکرات به‌نفع هيچ‌کس نيست» چرا که «در ماه نوامبر انتخابات ميان‌دوره‌ای آمريکا برگزار می‌شود که می‌تواند روند اين مذاکرات را دچار تغيير کند.»

حسن بهشتی‌پور، کارشناس روابط بين‌الملل، نيز در يادداشتی با تيتر «چالش‌های تمديد»، در شرق نوشته است: «شانس توافق ۵۰-۵۰ است. الان با توجه به شرايطی که پيش آمده، موارد اختلاف مشخص و راهکارها هم تعيين شده اما همچنان روی آنها توافق نشده است. به‌ هر‌ روی تا ۲۹ تير برای رسيدن به توافق جامع فرصت هست.»

اين کارشناس روابط بين‌المللی با اشاره به اينکه «دو طرف بايد به سمت همديگر حرکت کنند»، نوشته است: «الزاما آنچه ما می‌گوييم و آنچه آنها می‌گويند ممکن است به‌طور صددرصد قابليت انجام نداشته باشد مثلا در مورد تعداد سانتريفيوژ راه‌حل پلکانی ارايه شده است. يعنی متناسب با افزايش نياز ايران، امکانات ايران هم افزايش پيدا کند. اين يک راه‌حل ميانه می‌تواند قلمداد شود که بايد روی آن توافق شود. همچنين تعيين‌تکليف تحريم به‌طور کلی موضوع چالش‌برانگيز ديگری است که حل آن می‌تواند به رسيدن به توافق کمک شايانی کند.»

حسن بهشتی‌پور با تاکيد براينکه «لزومی ندارد توافق موقت شش‌ماه تمديد شود بلکه می‌توان آن را تا مدتی محدود تمديد کرد»، نوشته است: «در طرف مقابل مذاکرات تغييراتی در راه است. مثل تغيير کاترين اشتون که البته در سيستم اتحاديه اروپا افراد ۱۰ تا ۲۰ نقش دارند. در آمريکا نيز انتخابات ماه نوامبر کنگره در راه است. اگر تا پيش از انتخابات توافق حاصل شود، اوباما برگ برنده‌ای در دست دارد.»

يوسف مولايی، استاد حقوق بين‌الملل، نيز در ياداشتی با عنوان «دشواری‌های گام آخر» در روزنامه شرق نوشته است: «اراده جدی در طرفين مذاکره وجود دارد که با وجود همه مشکلات بايد رو به جلو حرکت کرد و موانع را با تدبير و انعطاف از سر راه برداشت. با توجه به اراده مصمم طرفين مذاکره امکان دستيابی به توافق جامع تا ۲۹ تيرماه وجود دارد.»

اين استاد حقوق بين الملل «سخنان وزرای امورخارجه ايران و ايالات‌متحده آمريکا» را اميدوار کننده توصيف و البته همزمان تاکيد کرده است که «اين پرونده تحت‌تاثير فضای سياسی هر يک از کشورهای ايران و ايالات‌ متحده‌ آمريکا می‌تواند باز مسير خود را تغيير داده و بازيگوشی پيشه کند» و علاوه بر اين «تحولات سياسی منطقه نيز به‌عنوان يک متغير تاثيرگذار می‌تواند بر سرنوشت مذاکرات و نتيجه آن تاثير بگذارد. حتی اختلاف بر سر ادبيات و تعيين دوره تضمين و راست‌آزمايی می‌تواند اين پرونده حساس و ظريف را آسيب‌پذير کند.»

يوسف مولايی در روزنامه شرق نوشته است: «بعضی‌وقت‌ها يک اشتباه کوچک سرنوشت پرونده‌های بزرگ را تغيير می‌دهد و در اين پرونده‌ها برداشتن گام آخر و نهايی بسيار سخت و سنگين است» ، ضمن اينکه «تمديد مهلت به خودی‌ خود، مشکلی را حل نخواهد کرد.»

افشاگری و اتهام «زمين خواری» دو نماينده عليه يکديگر از تريبون مجلس

روزنامه اعتماد ضمن انتشار گزارشی با تيتر «زمين‌خواری در زمين مجلس»، از افشاگری مقداد نجف‌نژاد و احمد توکلی دو نماينده اصولگرای مجلس شورای اسلامی درباره «زمين خواری» يکديگر از تريبون رسمی مجلس خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه «کسی فکرش را نمی‌کرد نطق روز چهارشنبه مقداد نجف‌نژاد جنجالی شود، اما شد» و نماينده بابلسر و فريدون کنار در مجلس نهم با«کمال اعتماد به نفس» از پشت تريبون مجلس «احمد توکلی، ديگر همکار خود را "روانی" خطاب و متهم به "زمين‌خواری" کرد.»

اعتماد نوشته است: «مقداد نجف‌نژاد که انگار دلش پر بود و بار چند هفته سکوت را يدک می‌کشيد در نطق ميان دستور از تريبون علنی مجلس استفاده کرد تا بگويد از هر گونه اتهامی مبنی بر زمين‌خواری مبرا است و در مقابل، احمد توکلی را متهم به زمين‌خواری در شهرک غرب کرد.»

مقداد نجف‌نژاد در نطق ميان دستور خود گفت که «به تازگی در برخی از روزنامه‌ها و سايت‌ها عليه من نسبت ناروايی درج شده که آن را ظلم آشکار به خود و اهانت به مردم حوزه انتخابيه‌ام می‌دانم و منشأ اين ظلم سايت الف و شخص آقای توکلی است.»

اعتماد نوشته است: «اشاره او به گزارشی است که سايت الف در نهم تيرماه سال جاری منتشر کرده و در آن نجف‌نژاد متهم شده بود که زمين در نظر گرفته شده برای ساخت خانه جوان در شهر بابلسر را بعد از قطعه قطعه کردن فروخته است» و حتی « روز ۱۸ خرداد ماه سال جاری اعلام شد که نجف‌نژاد به دليل فروش زمينی ۸ هکتاری در بلوار ساحلی بابلسر که از بنياد مستضعفان و جانبازان برای ايجاد کتابخانه، زمين بازی و پارک دريافت شده بود به اشخاص ثالث، بر اساس رای شعبه ۱۵ دادگاه تجديد نظر استان مازندران محکوم شده است.»

به نوشته اين روزنامه، مقداد نجف‌نژاد در نطق ميان دستور روز چهارشنبه خود با اشاره به اينکه «در تاريخ ۱۳آذر ۹۲ نامه‌ ای را در کمال آرامش و اطمينان و شهامت به آقای لاريجانی رئيس مجلس نوشتم و در آن گفتم که چنانچه اينجانب حتی يک سانتيمتر زمين از بنياد مستضعفان برای خود يا اقوام يا دودمانم در سراسر کشور دريافت کردم، ضمن سلب مالکيت از خود حاضر به تحمل هرگونه مجازات هستم.»، خطاب به احمد توکلی گفت: «آقای توکلی، شما هم می‌توانيد چنين ادعايی کنيد؛ شما که پرونده زمين‌خواری‌تان کاملا روشن است. شما چند هزار متر زمين فقط در شهرک غرب از بنياد مستضعفان به صورت شخصی گرفتيد و متعهد شديد که ۲۰ درصد عوايد آن را برای يتيمان اختصاص دهيد. بترسيد از آه يتيم که آن را هم پرداخت نکرديد. الآن قيمت آن زمان که به ثمن بخس با تخفيف به شما فروخته شد ده‌ها ميليارد ‌تومان است غير از اين شما چند هزار متر زمين در منطقه ييلاقی دماوند به صورت شخصی گرفتيد؛ دست پيش می‌گيريد که پس نمانيد؟ واقعا آدم از آدم‌هايی که شعارشان گوش فلک را کر می‌کند ولی در عمل پايشان می‌لنگد، تعجب می‌کند.»

اعتماد با تاکيد براينکه «اينها اوج سخنان تند نجف‌نژاد نبود»، نوشته است: نماينده بابلسر و فریدون کنار در قسمت ديگری از صحبت‌هايش گفت که «آقای توکلی شما بيماريد و بيماری مزمن داريد لذا به روانپزشک مراجعه کنيد بلکه درمان شويد» و بعد هم البته «احمد توکلی را دعوت کرد تا برای رقابت انتخاباتی به زادگاه خود برگردد تا ببيند چقدر مردم او را قبول دارند.»

به گزارش اين روزنامه، دعوای نجف‌نژاد و توکلی به نطق نماينده بابلسر محدود نماند و احمد توکلی هم بلافاصله در پاسخ‌های خود نجف‌نژاد را متهم به «زمين‌خواری» کرد و گفت: «من خودم را مبری می‌دانم و اگر مبری نمی‌دانستم دستم را مانند آقای نجف‌نژاد در لانه زنبور نمی‌کردم.»

احمد توکلی با تاکيد بر محکوميت مقداد نجف‌نژاد در «دادگاه جزايی و عمومی بابلسر»، گفت که «دادگاه دوم تصريح کرده که اين تخلف صورت گرفته و بنياد مستضعفان نيز تقاضای اعمال ماده ۱۸ قانون را کرده که سه مستشار قوه قضاييه درباره اين مساله نظريه داده و گفته‌اند اين کار تخلف بوده است که پس از آن حکم ابطال معامله، صادر و دستور صادر شده ساختمان‌های ساخته آن قلع و قمع شود»، ضمن اينکه «خريدار اين زمين‌ها متاسفانه يکی از بدنام‌ترين و متخلف‌ترين صندوقدارهای اعتباری است. بنده متاسفم که چنين اتفاقی افتاده است.»

روزنامه اعتماد به جدال مقداد نجف‌نژاد و احمد توکلی درباره زمين خواری از تريبون رسمی مجلس، نوشته است: «هر چند قطع ميکروفن مقداد نجف‌نژاد مانع ادامه يافتن اين بحث شد اما به نظر نمی‌رسد که دامنه اين موضوع در روزهای آينده به سادگی قطع شود. موضوعی که دو نفر از نمايندگان متعلق به طيف اصولگرای سنتی مجلس را عملا در جنگ "زمين‌خواری" مقابل هم قرار داده است.»

بازداشت ۵ نفر به اتهام به آتش کشيدن امکان مذهبی اهل سنت در اردبيل

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده است که «پنج نفر به اتهام آتش زدن دو مکان تاريخی و مذهبی سنی‌نشين عنبران از توابع شهرستان نمين استان اردبيل دستگير شده‌اند.»

اين روزنامه در ستون «جهت اطلاع» شماره پنجشنبه خود از قول «منابع آگاه» نوشته است: «آتش سوزی اين مکان‌ها که محل عبادات و اجرای برنامه‌ها و مراسم اعتقادی مردم اهل تسنن محل بوده، توسط عناصر اجير شده و با هدف ايجاد اختلاف بين شيعه و سنی در منطقه و نوار مرزی بين استان اردبيل با جمهوری آذربايجان صورت گرفته است.»

روزنامه جمهوری اسلامی همچنين نوشته است: «علاوه بر اين پنج نفر، تعدادی نيز در روستاهای بين استان‌های گيلان و اردبيل که آموزش‌های اخلالگری طی می‌کردند، دستگير شده‌اند.»

اين روزنامه جزئيات بيشتری از به آتش کشيدن اماکن مذهبی اهل سنت در «عنبران» و هويت بازداشت شدگان منتشر نکرده است.

مرگ ﺭﻭﺯﺍﻧﻪ ۷ ﺗﺎ ۱۰ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﺩﺭ ﻓﻬﺮﺳﺖ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﭘﻴﻮﻧﺪ عضو

روزنامه جام جم در شماره پنجشنبه خود گزارش داده است که بر اساس تازه‌ترين آمارهای وزارت بهداشت «روزانه هفت تا ده نفر از بيماران در فهرست انتظار پيوند اعضا فوت می‌کنند؛ يعنی همان بيمارانی که بجز صبر و انتظار، کار ديگری از دستشان برنمی‌آيد.»

به نوشته اين روزنامه «سال‌هاست که بحث فرهنگ‌سازی برای اهدای عضو بيماران مرگ مغزی، در رسانه‌های مختلف مطرح می‌شود، اما با وجود اين هنوز‌هم بسياری از افراد مرگ مغزی دفن شده و خانواده‌هايشان راضی به اهدای عضو نمی‌شوند؛ آن هم در حالی که به گفته متخصصان، هر بيمار مرگ مغزی می‌تواند جان شش تا هفت بيمار نيازمند به پيوند عضو را نجات دهد.»

کتايون نجفی‌زاده، رئيس اداره پيوند و بيماری‌های خاص وزارت بهداشت، به روزنامه جام جم گفته است: «تعداد بيماران منتظر اهدای عضو را ۲۵ هزار نفر» است، و «بسياری از اين افراد، بيمارانی هستند که ماه‌ها و حتی سال‌ها به اميد عمل پيوند عضو، چشم انتظار مانده‌اند، اما دست شان از عضو پيوندی کوتاه مانده است.»

جام جم با اشاره به اينکه «مصداق بارز اين حرف‌ها هم بيماران دياليزی هستند که خيلی از آنها نمی‌توانند کليه اهدايی پيدا کنند»، از قول کتايون نجفی‌زاده نوشته است: «تعداد بيماران دياليزی در ايران ۲۳ هزار و ۲۰۰» تن است اما «سالانه فقط بين ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ پيوند کليه در کشور انجام می‌شود.»

حميد رجلانی، مسئول دياليز اداره پيوند و بيماری‌های خاص وزارت بهداشت، نيز به روزنامه جام‌جم گفته است: احتمال مرگ افرادی که منتظر پيدا کردن عضو پيوندی هستند «سه‌برابر افراد عادی است و به همين علت ضرورت دارد که همه مردم و مسئولان کمک کنند تا اين بيماران بتوانند هر چه سريع‌تر عمل پيوند عضو را انجام دهند.»

به نوشته جام جم «تعداد مرگ مغزی ناشی از حوادث ترافيکی و تصادفات در ايران، سالانه بيت ۵ تا ۸ هزار تن است» اما «فعلا فقط ۶۶۵ مورد اهدای عضو از بيماران مرگ مغزی» انجام می شود.

کتايون نجفی‌زاده، رئيس اداره پيوند و بيماری‌های خاص وزارت بهداشت، شاخص اهدای عضو در ايران، يعنی «نسبت تعداد پيوندهای عضو به ازای يک ميليون نفر جمعيت در سال» را ۸.۷ اعلام کرده و به جام جم گفته است: «حداقل اين شاخص قابل قبول در جهان حدود ۲۰ است، ولی در ايران براساس تعداد بالای تصادفات بايد شاخص اهدای عضو حداقل به ۳۰.۸ برسد»، هرچند «شاخص اهدای عضو ايده‌آل در ايران ۴۸ است.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG