لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۶

اوباما: انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب میان دو راه متفاوت برای آمریکاست


باراک اوباما، در سومین شب از گردهمایی حزب دموکرات به طور رسمی نامزدی از سوی این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا را پذیرفت.

باراک اوباما در گردهمایی حزب دموکرات از برنامه‌های خود به شدت دفاع کرد و برنامه‌های میت رامنی رقیب جمهوری خواه را خطری برای آینده آمریکا دانست.

اقتصاد، تامین اجتماعی، اشتغال، تقویت طبقه متوسط و سیاست خارجی از جمله محورهای سخنرانی باراک اوباما بود.

نامزد حزب ذموکرات به ایران نیز اشاره کرد و بر ضرورت همبستگی جهانی در برابر برنامه اتمی ایران تاکید کرد. باراک اوباما همچنین گفت که آمریکا متعهد به تامین امنیت اسرائیل است.

باراک اوباما رقیب انتخاباتی خود را در سیاست خارجی بی‌تجربه دانست و گفت چطور می‌شود که رامنی هنوز روسیه را دشمن درجه یک آمریکا می‌داند و نه القاعده را. اوباما گفت که رامنی هنوز ذهنیت جنگ سردی دارد.

اوباما همچنین به سفر میت رامنی به لندن نیز اشاره کرد و گفت وی حتی در آنجا نیز متحد ما را دل آزرده کرد. رامنی در لندن از تمهدیدات امنیتی بازی های المپیک انتقاد کرده بود که با واکنش تند نخست وزیر بریتانیا و شهردار لندن مواجه شد.

اوباما با دفاع از سیاست‌های رفاهی خود گفت: «ما معتقدیم که یک دختربچه که از سوی یک آموزگار بزرگ یا یک کمک مالی برای تحصیل، گریزگاهی از فقر به پیش روی او گذاشته شده، می‌تواند بنیانگذار گوگل آینده باشد یا دانشمندی شود که سرطان را درمان کند یا رئیس جمهور ایالات متحده شود و این در توان ماست که با او این بخت را بدهیم.»

باراک اوباما در بخشی از سخنان خود صریحا از مردم درخواست کرد که به وی رای بدهند.

نامزد حزب دموکرات گفت که در دوره ریاست جمهوری‌اش زیر بار این نرفته که طبقه متوسط امید برای خانه دار شدن یا پرورش فرزندانشان را از دست بدهد تا اینکه هزینه کم کردن دوباره مالیات میلیونر‌ها فراهم شود.

اوباما گفت که می‌داند مبارزه‌های انتخاباتی چه بسا ناچیز و حتی مضحک باشد و چیزهای بی‌ارزش بزرگ شوند و مسائل عمده کوچک و «حقیقت زیر خرواری از پول و تبلیغات مدفون شود.»

وی در ادامه گفت اما وقتی می‌خواهید رای بدهید انتخاب بسیار روشنی دارید. در سالهای آینده تصمیم‌های بزرگی در واشینگتن درباره اشتغال، اقتصاد، مالیات، کسر بودجه، انرژی، آموزش جنگ و صلح گرفته خواهد شد؛ تصمیماتی که اثر بزرگی بر زندگی ما و فرزندان ما برای دهه‌ها خواهد داشت.

اوباما گفت: این انتخابات، انتخاب میان دو نامزد نیست بلکه «انتخاب میان دو راه متفاوت برای آمریکاست. انتخابی میان دو بینش از اساس متفاوت برای آینده.»

نامزد حزب دموکرات، جمهوری خواهان را متهم کرد که تنها نواقص آمریکا را می‌گویند و سخنی از برنامه خود نمی‌گویند و تنها برای برای فرار از تراز منفی و کسری بودجه به دنبال کم کردن دوباره مالیات‌ها هستند.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا جمهوری خواهان برنامه خود را نمی‌گویند چون‌‌ همان نسخه‌ای را دارند که در طول ۳۰ سال گذشته تجویز کرده‌اند.

اوباما گفت: «من باور ندارم که که یک تخفیف مالیاتی دیگر برای میلیونرها به سواحل ما کار روانه کند. یا کسر بودجه ما را کمتر کند. باور ندارم که اخراج آموزگاران یا قطع کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان کمکی به رشد اقتصادی بکند یا کمک کند به اینکه با دانشمندان و مهندسان چینی رقابت کنیم.»

اوباما با دفاع از سیاست‌های حمایتی خود گفت: «ما دوباره کالا می‌سازیم.»

نامزد حزب دموکرات اظهار داشت که صنعت رو به احتضار خودروسازی آمریکا دوباره احیا شده و توافق نامه‌هایی را وی امضا کرده که باعث تولید میلیون‌ها اقلام تولیدی شده که کلمات «غرورآمیز بر آن نقش بسته: ساخت آمریکا.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که در چهارگوشه جهان رابطه با همپیمانان قدیمی تقویت شده و ائتلاف‌های تازه‌ای برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای تشکیل شده است.

تقویت حضور نیروهای آمریکایی در شرق آسیا و همچنین تقویت موضع اقتصادی آمریکا برای حمایت از کارگران آمریکایی از دیگر نکاتی بود که اوباما به آن اشاره کرد.

اوباما گفت: «از برمه تا لیبی تا سودان جنوبی ما حقوق و شرافت همه انسان‌ها، مرد و زن، مسیحی و مسلمان و یهودی را ارتقا بخشیدیم.»

نامزد دموکرات‌ها تصریح کرد: «در تعهد ما نسبت به امنیت اسرائیل نباید خللی وارد شود و همچنین نسبت به تلاش ما برای صلح.»

اوباما سپس گفت: «دولت ایران باید جهانی متحد را در برابر برنامه‌های هسته‌ای خود ببیند.»

وی با اشاره به تحولات کشورهای عربی گفت که این پدیده را نباید با دوگانه «مشت آهنی یک دیکتاتور» یا «نفرت افراطگرایان» تبیین کرد بلکه با امید‌ها و آرزوهای مردم عادی تعریف کرد که به‌‌ همان حقوقی دست می‌یابند که آمریکایی‌ها در این گردهمایی آن را پاس می‌دارند.

اوباما اظهار داشت که رقیبش از عهده سیاست خارجی بر نمی‌آید و گفت: «شما نمی‌توانید برای دیپلماسی با چین آماده باشید اگر نتوانید از المپیک بدون توهین به نزدیک‌ترین متحدمان دیدن کنید.»

اوباما در پایان سخنرانی خود گفت من به رای شما در ماه نوامبر نیاز دارم.
XS
SM
MD
LG