لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۵۲
سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، تازه‌ترین گزارش ماهانه خود درباره تولید نفت خام ۱۲ کشور عضو این سازمان را چهارشنبه ۱۹ تیرماه منتشر کرد.

این گزارش در دو جدول جداگانه، هم ارزیابی کارشناسان مرکز تحقیقات اوپک (منابع ثانویه) و هم آماری که وزارتخانه‌های نفت کشورهای عضو مسقیما در اختیار این سازمان قرار داده‌اند (منابع اولیه) را منعکس کرده است.

این گزارش بر اساس ارزیابی کارشناسان اوپک، تولید روزانه نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی را دو میلیون و ۶۹۹ هزار بشکه اعلام کرده است، در حالی که در جدول تولید نفت اعضا بر اساس آمار منابع اولیه، تولید نفت ایران در همین ماه روزانه ۳ میلیون و ۷۰۸ هزار بشکه عنوان شده است.

به عبارتی اختلاف آمار اوپک و وزارت نفت ایران درباره تولید روزانه نفت در ماه گذشته چیزی حدود یک میلیون و ۴۰ هزار بشکه است.

به غیر از اوپک، آژانس جهانی انرژی نیز در آخرین گزارش ماهانه خود که ۱۱ خرداد ماه منتشر شد، تولید نفت ایران را حدود ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه در روز عنوان کرده بود که موید آمار کارشناسان اوپک است.

ارزیابی کارشناسان مرکز تحقیقات اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت ایران در ماه ژوئن نسبت به ماه مه تغییری نداشته است، اما در مقایسه با متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۱ به ترتیب ۳۰۴ هزار بشکه و ۹۵۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

ایران برای نخستین بار از نیمه دوم سال ۲۰۱۲ آمار ماهیانه تولید نفت خود را بدون تاخیر به اوپک تحویل داده است و در گزارش اوپک در جدول آمار منابع اولیه درج شده است.

ایران در یک سال گذشته آمار تولید ماهانه نفت خام خود را با یک ماه تاخیر به اوپک تحویل می داد و هر بار در قسمت آمار منابع اولیه، سه نقطه جلوی رقم تولید نفت ایران گذاشته می شد و تنها آمار دو ماه قبل آن قید می‌گردید.

اوپک در بخش دیگری از گزارش ماهانه خود می‌گوید که تولید نفت ۱۲ عضو این سازمان در ماه گذشته، مجموعا ۳۰ میلیون و ۳۷۹ هزار بشکه در روز بوده که از تولید ماه مه روزانه ۳۰۹ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد.

افت تولید نفت اوپک بیشتر به خاطر کاهش ۲۰۶ هزار بشکه ای تولید نفت لیبی بوده است. تولید نفت نیجریه و آنگولا نیز روزانه به ترتیب ۶۲ هزار بشکه و ۷۰ هزار بشکه در ماه ژوئن نسبت به ماه مه کاهش نشان می‌دهد.

متوسط قیمت نفت اوپک در ماه گذشه ۱۰۱ دلار و ۳۰ سنت به ازای هر بشکه بوده است.
XS
SM
MD
LG