لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۴۸

بحران در اوپل


گویی جغد شوم رسوایی نمی‌خواهد دست از سر خودروسازان آلمانی بردارد رسوایی حالا پس از آبروریزیبزرگ فولکس واگن که دامن آئودی و پورشه را هم گرفته بود این بار به سراغ اوپل رفته است در برخی گزارش‌ها آمده شرکت اوپل آلمان هم دست به تقلبی مشابه زده است.

شرکت اوپل که زیرمجموعه جنرال موتورز است، در پی گزارش‌هایی مبنی بروجود نرم‌افزار تقلب در تست آلایندگی مشابه نرم‌افزار مورد استفاده فولکس واگن، از سوی وزارت حمل‌ونقل آلمان مورد بازخواست قرار گرفته طبق گزارش هفته‌نامه اشپیگل، تست شماری از مدل‌های دیزلی اوپل دستگاه‌هایی را نشان داده که سیستم‌های فیلتر در موتورهای دو مدل پرفروش آسترا و زافیرا را غیرفعال می‌کنند که به معنای بالا رفتن آلایندگی این مدل‌ها از سطح مجاز است. وزارت حمل‌ونقل آلمان در واکنش به این گزارش‌ها یک کمیته ویژه را برای بررسی تشکیل داده است.

البته اوپل با انتشار بیانیه‌ای منکر استفاده از نرم‌افزار تقلب در آلایندگی شده است با این همه در شماری از خودروها سیستم‌های کنترل آلایندگی زمانی که دمای بیرونی به سطح خاصی کاهش پیدا می‌کند، به‌طور سیستماتیک غیرفعال می‌شوند. این شرکت مدعی است این مساله تحت مقررات اروپایی برای جلوگیری از تصادفات احتمالی یا آسیب‌دیدگی موتور مجاز است. خودروسازان آلمانی شامل آئودی، مرسدس، اوپل، پورشه و فولکس واگن در ماه آوریل تصمیم گرفتند برای اصلاح این مشکل داوطلبانه برای حدود ۶۳۰ هزار خودرو فراخوان دهند.

شرکت اوپل تأیید کرده که نرم افزار موتور مدل زافیرا تحت شرایط خاصی سیستم‌های کنترل آلایندگی را غیرفعال می‌کند با این همه مدعی است این سیستم کاملاً قانونی است.

الکساندر دوبرینت، وزیر حمل و نقل آلمان پس از نشست کمیته تحقیقات با مقامات اوپل گفته این کمیته از اوپل خواسته است اطلاعات بیشتری برای کمک به تحقیقات درباره آلایندگی دی اکسید کربن خودروهایش فراهم کند.

به گفته وزیر حمل و نقل آلمان، اوپل در این دیدار تأیید کرده که سیستم‌های تصفیه دود اگزوز، تحت سرعت و شرایط فشار هوای خاصی به منظور آسیب ندیدن موتور خودرو غیرفعال می‌شوند. با اینهمه این کمیته تحقیقات درباره توجیه‌پذیر این اقدام برای حفاظت از موتور خودرو تردید دارد.

دوبرینت گفته است: اوپل قول همکاری کامل داده که شامل دسترسی به نرم‌افزار مربوطه است. این کمیسیون به اوپل ۱۴روز برای فراهم کردن اطلاعات فنی مهلت داده است. همچنین این خودروساز باید درباره مدل استرا که از سیستم مشابه استفاده کرده اطلاعات کاملی ارائه کند.

در همین حال کارل توماس نیومان، مدیرعامل اوپل توضیح داده که: «سیستم موتورهای ما مطابق با قانون بوده و از نرم‌افزار غیرقانونی استفاده نمی‌کند. ما از تحقیقات دولت آلمان در این باره کاملاً حمایت می‌کنیم.»

بر اساس گزارش رویترز، این پرونده با پرونده فولکس واگن که مربوط به تقلب در تست‌های آلایندگی است متفاوت است.

در سال ۲۰۱۵ وقتی مشخص شد فولکس واگن با استفاده از روشی سعی کرده سازمان‌های مسئول کنترل آلودگی هوا را دور بزند این گروه عظیم به لرزه افتاد.

در واکنش به بر ملأ شدن این موضوع میکائیل هورن مدیر عامل فولکس واگن در آمریکا گفت: «ما با سازمان محیط زیست آمریکا صادق نبودیم و باید بگویم که رسوایی به بار آوردیم.»

داده‌های چندین پژوهشگاه و چند سازمان غیردولتی حکایت از آن دارد که فولکس واگن تقلبی بزرگ در زمینه محیط زیست انجام داده است. برخی خودروهای این شرکت تا ۱۵ برابر بیشتر از سطح استاندارد آلایندگی در آمریکا اکسید نیتروژن تولید می‌کردند حال آنکه مهندسان فولکس واگن، خودرو را طوری طراحی کرده بودند که در زمان تست آلودگی، میزان آلودگی خودرو در حد استاندارد باشد.

با بر ملأ شدن این تخلف بزرگ، سهام فولکس واگن به شدت دچار افت شد به گونه‌ای که طی دو روز ۳۵ درصد از ارزش سهام فولکس واگن از دست رفت. با ادامه بحران در فولکس واگن مدیر عامل گروه فولکس واگن و جمعی از مدیران ارشد این شرکت یا استعفا دادند یا کنار گذاشته شدند.

پس از استعفای مارتین وینترکورن مدیر گروه فولکس واگن، جای وی را ماتیاس مولر مدیرعامل شرکت پورشه در شرکت فولکس واگن گرفت، و با آمدن مولر کمی اوضاع بحرانی آرام‌تر شد.

اما این بحران به اعتبار فولکس واگن و دیگر تولیدکنندگان خودرو در آلمان ضربه سختی وارد کرده‌است و به نظر می‌رسد دامنه بحران فولکس واگن هم از نظر مالی و هم از نظر اعتبار در سال ۲۰۱۶ نیر ادامه داشته باشد.

دامنه این رسوایی حالا به شرکت اوپل رسیده است و احتمال دارد پای خودروسازان دیگری هم به این پرونده باز شود.

این شرکت خودروسازی توسط آدام اوپل تأسیس شد. آدام اوپل متولد ۱۸۳۷ در آلمان است و در ۲۵ سالگی کارخانه‌ای را تأسیس کرد که در آن به تولید چرخ خیاطی می‌پرداخت و کم‌کم کار خود را گسترش داد و به تولید دوچرخه نیز پرداخت و سالانه ۲۰۰ دوچرخه تولید و در آلمان می‌فروخت.

آدام اوپل در سال ۱۸۹۵ از دنیا رفت و پس از مرگ وی، برادران آدام به تشویق مادرشان تصمیم به تولید خودرو گرفتند و در نهایت موفق به تولید اولین خودروی خود در سال ۱۸۹۹ شدند و در سال ۱۹۰۲ نمونه‌ای دیگر از این خودرو را ساختند.

۷ سال بعد یعنی در سال ۱۹۰۹، آنها یک خودروی دونفره برای استفاده پزشکان ساختند که ب
ه خودروی پزشک معروف شد. در سال ۱۹۱۴ شرکت اوپل بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در آلمان بود و آنقدر گسترش یافت که مجبور به استخدام زنان برای خط مونتاژ خود شد.
در آغاز قرن بیستم توسعه کارخانه اوپل با ساخت موتور هواپیما روندی تازه گرفت. این شرکت در سال ۱۹۱۷ به تولید دوچرخه پایان داد. در سال ۱۹۲۰ این شرکت موفق به تولید یک میلیون خودرو در سال شد. به دلیل همین موفقیت‌ها، در سال ۱۹۲۹ شرکت جنرال‌موتورز این شرکت را به تملک خود در آورد. با شروع جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۰این شرکت که به ساخت تجهیزات جنگی می‌پرداخت مورد حمله هوایی قرار گرفت و ویران شد.

بعد از پایان جنگ، شرکت با بازسازی کامل دوباره تولیدات عادی خود را از سرگرفت و به دوران اوج خود بازگشت و در سال ۱۹۶۲ به دوران محبوبیت خود رسید و در سال ۱۹۷۲ بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در آلمان شد.

در سال ۱۹۷۷، اوپل مدل‌های سناتور و مونزا را عرضه کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. در سال ۱۹۸۲ اوپل خط تولید جدید خود را در زاراگوزا و اسپانیا برای تولید خودروی معروف اوپل کورسا راه‌اندازی کرد که این خودرو به محبوبیت زیادی رسید.

شرکت اوپل در دهه ۹۰ میلادی به اوج قدرت رسیده بود ولی پس از آن به آرامی روندی نزولی اوپل شروع شد. با بحرانی شدن وضعیت جنرال موتورز وضعیت این شرکت آلمانی که زیر مجموعه جنرال موتورز بود وخیم شد البته پس از بهسازی‌های انجام شده در جنرال موتورز طی چند سال اخیر این شرکت هم سعی می‌کند به جایگاه زمان اوج خود نزدیک شود.

این شرکت که در آلمان ارزان‌ترین خودروها را می‌سازد محصولاتش با شرکت واکسهال در بریتانیا که از دیگر برندهای زیرمجموعه جنرال موتورز است شباهت‌های فراوانی دارد. همچنین بیشتر مدل‌های واکسهال در آلمان طراحی می‌شوند.

XS
SM
MD
LG