لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۶

اپلیکیشن‌هایی برای نظم و ترتیب


هدف از تکنولوژی آسان‌تر کردن زندگی است. اغلب ما می‌خواهیم که در زمان کمتر، به تعداد کارهای بیشتری برسیم و در واقع کارایی بیشتری داشته باشیم. اپلیکشن‌های زیادی هستند که به ما در تنظیم فعالیت‌های روزمره‌مان کمک می‌کنند.

یکی از مشکلاتی که بسیاری از ما با آن مواجه‌ایم، عدم تمرکز روی یک فعالیت است. فرض کنید قرار است خواندن یک مقاله طولانی را تمام کنیم. این وسط احتمالا چند بار به تلفن همراهمان نگاه خواهیم کرد، توییتر، فیس‌بوک و گوگل پلاسمان را بررسی خواهیم کرد، شاید تلویزیون را هم روشن کردیم، و آن وسط دلمان خواست برای خودمان چایی هم دم کنیم! همه اینها باعث می‌شود که ذهن ما از فعالیت اصلی منحرف شود. اپلیکشن ۳۰/۳۰ به شما این امکان را می‌دهد که برای وظایفتان زمانی را مشخص کنید. شما یک فهرست از فعالیت‌هایی را که باید انجام دهید به آن می‌دهید. مطالعه، تماشای تلویزیون، بررسی فیس‌بوک و توییتر و..در ابتدا هم یک زمانی را برای هر کدام از آنها مشخص می‌کنید. مثلا مطالعه سی دقیقه، تماشای تلویزیون سی دقیقه،‌ فیس‌بوک ده دقیقه و ...تنها مسئله باقی مانده این است که باید نسبت به این زمان‌ها تعهد داشته باشیم و در حین آن سی دقیقه، (که در انتهای آن اپلیکشن خودش با آلارمی به ما هشدار می‌دهد) کار دیگری نکنیم.

یک وقتی هم هست که سرمان را از توی رایانه یا تلفن همراهمان بالا می‌آوریم و می‌بینیم که ای داد بی‌داد شب شد و ما هیچ کاری هم نکردیم و هر چه هم فکر می‌کنیم یادمان نمی‌آید که وقتمان را همه روز چطور تلف کردیم! خب شاید بد نباشد برای اینکه جلوی این اتلاف وقت را بگیریم، در ابتدا بفهمیم که آن را چطور تلف کردیم! اپلیکشن رسکیو تایم (نجات وقت) که هم می‌تواند در رایانه و هم در تلفن هوشمند شما نصب شود، به شما خواهد گفت که چند ساعت روز را در فیس‌بوک، در توییتر، در وبسایت‌های خرید و بالاخره در مسائل مربوط به کارتان صرف کرده‌اید.

ری‌کال (ReQall) اپلیکشن دیگری است که با صدای شما فهرست وظایف شما را برایتان مرتب می‌کند. فرض کنید در خانه هستید و همینطور که از این اتاق به اتاق دیگری می‌روید به یادتان می‌آید که لباس‌ها را باید به اتوشویی ببرید، روغن زیتون لازم دارید، بچه کفش کتونی لازم دارد. تخم مرغ تمام شده است، قسط ماهانه تلویزیون را باید بپردازید و ...کافی است اینها را به این اپلیکشن (‌که قادر به تشخیص صدای شماست)‌ بگویید. او فهرست‌های مختلفی مثل پرداخت قبوض، خرید، کارهای اداری و ...را برایتان می‌سازد. اما اگر به او بگویید که آدرس خشک‌شویی کجاست یا از کجا باید کفش کتانی بخرید، دفعه بعد که آن طرف‌ها هستید (و این اپلیکشن از طریق جی پی اس تلفنتان از آن باخبر می‌شود) ، با آلارمی به شما یادآوری می‌کند که یکی از کارهای فهرستتان را می‌توانید همانجا انجام دهید!

اغلب ما همیشه دلمان می‌خواسته یک کارهایی را انجام بدهیم ولی همیشه از نداشتن وقت لازم برای آن نالیده‌ایم: می‌خواهم یک زبان تازه یاد بگیرم، باید شروع کنم به دویدن، باید به گل‌های باغچه برسم، دلم می‌خواهد بافتنی یاد بگیرم و ..اپلیکشن تایم فول یا تمام وقت (TimeFul) حتما به درد شما می‌خورد. شما فهرستی از کارهایی را که باید انجام بدهید و کارهایی را که دوست دارید انجام بدهید را به این اپلیکشن می‌دهید. مثلا شما در روز باید هشت ساعت بخوابید یا هشت ساعت کار کنید. اما دوست دارید که دو ساعت ورزش کنید. یا یک ساعت صرف پخت و پز کنید. تفاوت این اپلیکشن با بقیه اپلیکشن‌ها این است که وقتی ساعت انجام کارهای مشخص‌تان را به آن می‌گویید (مثلا خواب از ده شب تا شش صبح و یا کار از نه صبح تا پنج عصر) این اپلیکشن برای بقیه کارهای شما- که برای آن وقت نداشتید- خودش وقت پیدا می‌کند. مثلا اگر ببینید بین ساعت شش تا هشت عصر بیکار هستید به شما پیشنهاد می‌دهد که حالا می‌توانید شروع به یادگرفتن بافتنی کنید یا مدتی را صرف مطالعه کنید.

اما مشکلی که در مورد استفاده از این اپلیکشن‌ها وجود دارد این است که ما باید خودمان را به استفاده از آنها متعهد کنیم. در واقعیت اگه ده اپلیکشن هم به ما بگویند که ما باید امروز ورزش کنیم ولی دست آخر این ما هستیم که باید از جایمان تکان بخوریم و برویم ورزش کنیم! اما یک مسئله ممکن است ما را مجبور کند- که بر خلاف میلمان هم که شده- کارهایمان را انجام دهیم و آن هم خجالت کشیدن از بقیه است! بله درست است. اپلیکشن کروت (Carrot) یا هویج شما را در برابر دوستانتان خجالت‌زده خواهد کرد! در شبکه‌های اجتماعی (که شما در ابتدا به آن اجازه استفاده از آنها را داده‌اید)‌ اعلام خواهد کرد که شما امروز ورزش نکرده‌اید یا دیر از خواب بیدار شده‌اید! شما باید سر وقت به کروت اعلام کنید که کدام کارهای فهرستتان را تمام کرده‌اید یا نه. البته این اپلیکشن می‌تواند مهربان هم باشد و برای انجام کارهایتان به شما جایزه هم بدهد!

XS
SM
MD
LG