لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۱۱

قصد آمریکا برای فروش ۶۰ موشک پاتریوت به کویت


موشک پاترویت پی ای سی ۳
وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، اعلام کرد که آمریکا در نظر دارد ۶۰ موشک پاتریوت به ارزش ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به کویت بفروشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس همکاری امنیت دفاعی که عامل فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای خارجی است، کنگره آمریکا را در روز ۲۰ ژوییه (۳۰ تیر) در جریان این معامله قرار داده است.

کنگره آمریکا پس از این تاریخ ۳۰ روز فرصت دارد که مخالفت احتمالی خود را با این قرارداد تسلیحاتی اعلام کند.

آژانس همکاری امنیت دفاعی آمریکا می‌گوید فروش ۶۰ موشک پیشرفته پاتریوت، ۲۰ سکوی پرتاب، چهار سامانه رادار، ایستگاه‌های کنترل، قطعات یدکی و آموزش پرسنل و در این قرارداد منظور شده است.

این آژانس در توجیه فروش این تسلیحات گفته است که «کویت موشک‌های پاتریوت(پی. ای. سی ۳) و تجهیزات مذکور را برای بهبود توانایی پدافند موشکی، تقویت دفاع ملی و بازدارندگی دربرابر تهدیدهای خارجی به کار خواهد گرفت.»

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، در فرودین ماه امسال در نشست امنیتی مشترک واشینگتن و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بر ضرورت تقویت بنیه دفاعی این کشورها و به ویژه پدافند هوایی آنها تاکید کرده بود تا این کشورها به گفته وی بتوانند در موقع «بحران» پاسخ هماهنگ داشته باشند.

هیلاری کلینتون در این نشست مشترک امنیتی همچنین گفته بود که هدف واشینگتن رسیدن به یک راهبرد جمعی با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با نفوذ ایران و برنامه هسته‌ای‌اش است.

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از خریداران عمده تسلیحات آمریکاهستند.

آنطور که موسسه تحقیقات صلح استکهلم گزارش داده است برای نمونه عربستان در سال ۲۰۱۱ با صرف ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در ردیف هفتم کشورهای جهان در هزینه‌های نظامی است.

آمریکا در سال گذشته خورشیدی اعلام کرده بود که ۸۴ جنگنده اف- ۱۵ به عربستان (به ارزش ۳۰ میلیارد دلار ) می‌فروشد و به امارات متحده عربی هم سامانه ضدموشک تاد (به ارزش سه میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار) تحویل خواهد داد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG