لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۸

آمریکا از کشته شدن مرد شماره ۲ القاعده خبر داد


یک مقام دولتی آمریکا اعلام کرد عطیه عبدالرحمن، نفر دوم القاعده، در پاکستان کشته شد. این ضربه بزرگ دیگری برای این گروه تروریستی است که به باور ایالات متحده آمریکا در آستانه شکست است.

این فرد که شهروند لیبی بود و مسئولیت عملیاتی شبکه را بر عهده داشت، پس از کشته شدن اسامه بن لادن در ماه مه ‌توسط نیروهای آمریکا در پاکستان، به این سمت منصوب شده بود.

لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا ماه پیش گفت در صورتی که آمریکا سلسله حملاتی را بر این فرماندهی تضعیف شده وارد بیاورد، شکست نهایی القاعده دور نیست.

وی همچنین گفت: «اکنون در پی کشته شدن بن لادن زمان آن رسیده است که فشار حداکثری بر آنها وارد آوریم. من بر این باورم که اگر ما به تلاش‌های خود ادامه دهیم می‌توانیم تهدید القاعده را فلج کنیم.»

به گزارش یک مقام دولتی که حاضر نشد نامش فاش شود الرحمان روز ۲۲ آوگست در منطقه پرآشوب وزیرستان پاکستان کشته شد.

این مقام از جزییات کشته شدن الرحمان چیزی نگفت. اما این رویداد مصادف با تلاش‌های تازه سی آی ای در وزیرستان بود.

این اقدامات که با هواپیماهای بدون سرنشین انجام می‌شود تازه‌ترین حربه واشینگتن برای از میان بردن گروه‌های شبه‌نظامی در کوه‌ها و مناطق دور از دسترس در مرز افغانستان و پاکستان است.

گفته می‌شود الرحمان سی و چند ساله یکی از نزدیک‌ترین معتمدان به بن لادن بود و زمانی به عنوان فرستاده ویژه وی به ایران ماموریت انجام داده بود.

به گزارش منابع دولتی الرحمان بدون مشکل به ایران رفت و آمد می‌کرد و مدت‌ها نیز در وزیرستان به عملیات مشغول بود.

الرحمان که یک لیبیایی بود در نوجوانی به عضویت القاعده در افغانستان در آمد و چندی با نیروهای شوروی مبارزه کرد. مقام‌های آمریکا می‌گویند در پی کشته شدن بن لادن به دست نیروهای این کشور ایالات متحده مدارکی دال بر نقش الرحمان به عنوان مسوول عملیاتی به دست آورده بود.

XS
SM
MD
LG