لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۸

ادامه تنش دیپلماتیک قطر با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس


شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نزدیک به دولت قطر گزارش داده است که این کشور تحت فشارهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین، سیاست‌های خارجی خود را تغییر نخواهد داد.

در همین حل مصر اعلام کرد سفیرش در قطر که ماه گذشته فراخوانده شد، به دوحه باز نخواهد گشت.

قطر زیر بار فشار‌ها نمی‌رود

در اقدامی بی‌سابقه، چهارشنبه ۱۴ اسفند، عربستان سعودی، امارات و بحرین، سفرای خود را در اعتراض به سیاست‌های خارجی قطر، از این کشور فرا خواندند. این کشور‌ها در بیانیه‌ای مشترک گفتند که قطر، به توافقنامه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، مبنی بر دخالت نکردن در امور داخلی یکدیگر، احترام نمی‌گذارد.

علاوه بر این چهار کشور، عمان و کویت، دو عضو دیگر شورای همکاری خلیج فارس هستند.

پس از صدور بیانیه عربستان سعودی، امارات و بحرین، هیئت دولت قطر در بیانیه‌ای از تصمیم «شرکای» خود در شورای همکاری خلیج فارس، ابراز «تعجب و تاسف»، کرد اما تاکید کرد که مقابله به مثل نخواهد کرد و به امنیت تمام کشورهای عضو شورا، پایبند خواهد بود.

یک منبع نزدیک به دولت قطر، پنجشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که این کشور، در برابر فشار‌ها، سر خم نخواهد کرد.

این منبع افزود: «سیاست‌های خارجی قطر در اثر فشار‌ها، تغییر نخواهد کرد. این مساله صرفنظر از بها، مساله ارزش‌ها است.»

این منبع ادامه داد که قطر به میزبانی اعضایی از گروه اخوان‌المسلمین از جمله روحانی سر‌شناس، یوسف القرضاوی، پایان نخواهد داد. قرضاوی همواره در سخنرانی‌های خود، انتقادهای تندی علیه عربستان سعودی و امارات مطرح می‌کند.

منبع نزدیک به دولت قطر گفت: «از زمانی که قطر پایه گذاری شد، تصمیم گرفتیم سیاست استقبال از هر فردی را در پیش بگیریم که به ما پناه می‌برد و هیچ فشاری نمی‌تواند ما را به بیرون راندن این افراد، وا دارد.»

او با بیان اینکه هر کشوری، حاکمیت ملی و سیاست‌های خارجی ویژه خود را دارد گفت که اختلافی میان قطر و کشورهای عربی خلیچ فارس بر سر «مسائل خلیجی» وجود ندارد.

عربستان سعودی و امارات، همواره از سیاست‌های خارجی قطر، ابراز ناخرسندی کرده‌اند. این ناخرسندی به خاطر حمایت قطر از گروه‌اخوان المسلمین بیشتر شده است.

شورای همکاری خلیج فارس همواره سعی می‌کند اختلافات خود را مخفی نگاه دارد. این نخستین بار است که اختلاف‌ها میان کشورهای عضو این شورا، تا این اندازه علنی می‌شود.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر جوان قطر هنگامی که خرداد گذشته قدرت را از پدرش تحویل گرفت، تاکید کرد که در ترسیم سیاست‌های خارجی کشورش، از هیچ‌کس فرمان نمی‌پذیرد.

تاکنون شیخ تمیم به تحولات اخیر، واکنش رسمی نشان نداده است، از آغاز انقلاب‌ها در برخی کشورهای غربی، قطر از ثروت خود برای حمایت از اسلامگرایان در تونس، لیبی، مصر و سوریه استفاده کرد.

قطر در پی آن است تا نقش میانجی‌گری در تنش‌های منطقه‌ای ایفا کند. این کشور علاوه بر اعضایی از گروه اخوان‌المسلمین، از برخی اعضای گروه طالبان افغانستان هم میزبانی می‌کند.

سفیر مصر در قطر به دوحه باز نمی‌گردد

از سوی دیگر مصر اعلام کرد سفیرش در مصر که ماه گذشته به قاهره فراخوانده شد، به دوحه باز نخواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط، شورای وزیران مصر، پنجشنبه ۱۵ اسفند در بیانیه‌ای با اشاره به اقدام سه کشور عربستان سعودی، امارات و بحرین، اظهار داشت: «به همین مناسبت ناخرسندی جمهوری عربی مصر را از سیاست‌های دولت قطر علیه اراده مردم مصر و منافعش، اعلام می‌کنیم.»

این بیانیه، به حمایت‌های قطر از اخوان‌المسلمین که محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر از رهبران آن است، اشاره کرده است. اخوان المسلمین توسط دولت موقت مصر، «گروهی تروریستی» اعلام شده است. سرکوب اعضا و هواداران اخوان‌المسلمین تا کنون صد‌ها کشته و هزاران زندانی برجای گذاشته است.

حدود هفت ماه پیش، عبد الفتاح السیسی فرمانده ارتش مصر، برکناری محمد مرسی را از مقام ریاست جمهوری اعلام کرد. این اقدام پس از چند روز تظاهرات صد‌ها هزار نفر از مخالفان مرسی با خواست استعفای او صورت گرفت.

شبکه خبری الجزیره، یکی از شبکه‌های دولتی قطر، گزارش‌هایی در حمایت از اخوان‌المسلمین پخش می‌کند. پس از برکناری مرسی، دفا‌تر این شبکه به دستور حاکمان جدید بسته شد. همچنین سه تن از خبرنگاران الجزیره در مصر که دو نفر آنها خارجی هستند، به اتهام «ضرر رساندن به منافع کشور» توسط دادگاه‌های مصری محاکمه می‌شوند.

بیانیه شورای وزیران مصر افزود: «از منطق عربی و ملی، شورای وزیران مصر امیدوار است اقدام سه کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس آغازی برای تصحیح مسیر دولت قطر باشد که خلاف جهات همه برادرانمان در شورای همکاری حرکت می‌کند. شورای وزیران اعلام می‌کند که مصر در مقابل هرگرنه تلاش برای به بازی گرفتن زندگی و آینده مردمش، دست بسته نخواهد نشست.»

این بیانیه ادامه داد: «شورای وزیران مصر تاکید می‌کند که سفیر مصری در دوحه که هم اینک در قاهره حضور دارد، در حال حاضر به قطر باز نخواهد گشت.»

این بیانیه، از قطر خواست «موضع خود را آشکارا اعلام کند، یا با توجه به چالش‌های بزرگ موجود در کنار همبستگی عربی و اتحادش در حمایت از امنیت ملی امت عربی بایستند یا در طرف دیگر بایستد که در این صورت باید مسئولیت‌های این سیاست‌های خودرا بپذیرد.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG