لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۴۰

بازتاب مصاحبه نتانیاهو در اسرائیل و ایران


روزنامه اسرائیلی معاریو گزارش داده است، سخنانی که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در اولین مصاحبه خود با یک رسانه فارسی زبان در مورد برنامه هسته‌ای و نیز در خصوص کشور و ملت ایران بیان کرده است، با موجی از واکنش در میان کاربران فضای اجتماعی روبرو شده درحالی که وزنه غالب این واکنش‌ها، انتقاد شدید جوانان ایران از این سخنان است.

بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با تلویزیون فارسی بی بی سی که مشروح آن شنبه شب سیزدهم مهر پخش شد، تاکید کرد که جز به برچیدن کامل برنامه هسته‌ای ایران راضی نخواهد شد.

اقدام بی‌سابقه نتانیاهو در این مصاحبه در کاربرد اصطلاحاتی منفی به زبان فارسی مانند «حرف پوچ» و «ساده لوح» نیز به جای جلب توجه ایرانیان و فارسی زبانان، موجب خشم شده است.

سیاستمدارانی در جهان و از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و حتی شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل درگذشته در پیام‌هایی نوروزانه تاکنون واژه‌ها و گاه عباراتی مانند «عید شما مبارک» را به زبان فارسی به کار برده بودند، اما تاکنون سابقه نداشت که یک سیاستمدار مهم جهانی عباراتی با بار منفی مانند «حرف پوچ» و ساده‌لوح» بکار برده باشد.

نتانیاهو در مصاحبه خود گفت ادعای دولت حسن روحانی برای آمادگی برای رسیدن به توافق با کشورهای گروه ۱+۵ «حرف پوچ» است و گفت «نه حرف پوچ»، بلکه تنها یک توافق کامل که موجب برچیده شدن کامل برنامه هسته‌ای ایران شود، دولت اسرائیل را راضی خواهد کرد.

نتانیاهو همچنین خطاب به سران ایران گفت ما «ساده‌لوح» نیستیم. ما را دست کم نگیرید. او خطاب به روحانی افزود مبادا بخواهد اسرائیل را بازی بدهد.

نخست‌وزیر اسرائیل سه شنبه نهم مهر نیز در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت درصورتی که کشورش در برابر برنامه اتمی ایران تنها بماند، حاضر است به تنهایی علیه ایران اقدام کند.

روزنامه اسرائیلی معاریو یکشنبه چهاردهم مهر در گزارشی موج منفی واکنش جوانان ایران نسبت به اظهارات نتانیاهو در مصاحبه با بی بی سی را بررسی کرده است.

معاریو در این گزارش با عنوان «ملت ایران علیه نتانیاهو» نوشت «جوانان ایران با خشم می‌گویند ما به اندازه نتانیاهو کوته‌فکر نیستیم که با معیارهای او در مورد آزادی فکر کنیم».

به نوشته معاریو، بیشترین واکنش جوانان ایران در فضای مجازی به اظهاراتی است که نتانیاهو گفت «اگر مردم ایران آزاد بودند، شلوار جین می‌پوشیدند؛ موسیقی غربی گوش می‌کردند؛ ماهواره را بدون پارازیت اندازی که حتی بروی شبکه شما بی بی سی انجام می‌شود، نگاه می کردند؛ نه اینکه روحانی را انتخاب کنند...».

نتانیاهو به بی بی سی گفت روحانی در یک انتخابات بسته و به شدت گزینشی به ریاست جمهوری رسیده ولی رای دادن مردم ایران به او تنها بیان اشتیاق شدید ایرانیان برای تغییر است و او دیکته‌های رهبر حکومت را اجرا می‌کند.

به نوشته معاریو، جوانان ایرانی در واکنش به این اظهارات نتانیاهو نوشته‌اند که شما خبر نداری؛ ما الآن نیز شلوار جین می‌پوشیم و بهترین موسیقی غربی را گوش کرده ...و لازم به دلسوزی شما نداریم...».

این گزارش می‌افزاید، جوانان ایرانی نوشته‌اند «ما داریم با توییت این حرفها را جواب می‌دهیم؛ ما موسیقی چارلی پارکر و فرانک زاپا گوش می‌دهیم».

به گزارش معاریو، ایرانی‌ها به سخنان نتانیاهو در مورد کشته شدن ندا آقا سلطان نیز اینگونه واکنش نشان داده‌اند که اسرائیل خود نوجوانانی مانند محمد الدوره را در آغوش پدرش درملاء عام کشته است و لذا او به عنوان رهبر چنین دولتی صلاحیت ندارد درمورد کشته شدن جوانان ایران سخنی بگوید.

بی بی سی فارسی نیز اعلام کرده است که واکنش‌های منفی جوانان و کاربران فضای مجازی بسیار بیشتر از اعلام حمایت‌ها از این اظهارات نخست وزیر اسرائیل بوده است.

در این میان، عوزی آراد مشاور پیشین امنیت ملی اسرائیل سخنان نتانیاهو را در این مورد که اسرائیل به تنهایی گزینه نظامی را عملی خواهد کرد، به باد انتقاد شدید گرفت.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، عوزی آراد در یک سخنرانی در یک همایش امنیتی در تل آویو گفت این اظهارات نه تنها غیر مسئولانه است بلکه دولت نتانیاهو اگر حتی بخواهد به بررسی احتمال عملی کردن این گزینه بپردازد، سنگین‌ترین بار امنیتی را بر کشور تحمیل خواهد کرد.

به نوشته تارنمای وای.نت، عوزی آراد پرسید «آیا هر بار که عاملی به عنوان خصم اسرائیل تقویت شود، ما باید به اقدام پیشگیرانه دست بزنیم؟ و این شیوه را به دکترین خود مبدل کنیم؟»

اسرائیل می‌گوید ایران در حال ساخت بمب اتمی است و فاصله‌ای بسیار اندک با رسیدن به این هدف دارد.

اما باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شنبه درمصاحبه با آسوشیتدپرس گفت ارزیابی آمریکا بر این اساس است که ایران تا ساخت سلاح هسته‌ای یکسال یا بیشتر فاصله دارد.

آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران شنبه در تهران در واکنش تلویحی به تهدیدهایی که از سوی نتانیاهو در روزهای گذشته بیان شده بود، گفت «تهدیدهای مکرر و مشمئز کننده دشمنان ملت ایران» سرسختی ایران را تغییر نخواهد داد.

آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «همه کسانی که عادت به تهدید زبانی ایران کرده‌اند، بدانند، پاسخ ما به هر گونه شرارتی بر ضد ملت ایران، پاسخی جدی و سخت خواهد بود.»
XS
SM
MD
LG