لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۲

نامه ۹ شخصیت اصلاح‌طلب به روحانی: برای رفع حصر‌ و آزادی زندانیان اقدام کنید


۹ تن از شخصیت‌های اصلاح‌طلب، در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، خواسته‌اند برای رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و آزادی زندانیان سیاسی، اقدام کند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و همچنین زهرا رهنورد همسر آقای موسوی، بیش از هزار روز پیش است که، در حصر خانگی به سر می‌برند.

به گزارش روزنامه اعتماد، نویسندگان این نامه، با اعلام حمایت از سیاست خارجی دولت حسن روحانی و توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، نوشته‌اند: «شایسته است که حضرت عالی و شورای عالی امنیت ملی با نگاهی مثبت در تعامل با مقامات عالی رتبه برای آزادی زندانیان سیاسی» اقدام کنید و «به صورت کارآمدی درباره رفع حصر از آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد اقدام شود».

این نامه افزوده است: «نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خردادماه بازتابی از اراده ملت بزرگ ایران و در راستای تمایل و خواست آنان برای تغییر در سیاست‌ها و رویکردهای نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.»

نویسندگان نامه خاطرنشان کرده‌اند: «نمی‌توان در عرصه خارجی به انحصار نه گفت، اما در منظر داخلی به محدودیت و تضییع حقوق شهروندی رضا داد، یا خود را فارغ از مسئولیت در این باره دانست.»

این نامه سرگشاده، با بیان اینکه «مردم ایران از تحقیر در دو جبهه داخلی و خارجی توامان منزجر بودند، و در عرصه خارجی احترام متقابل و در جبهه داخلی احترام به حقوق شهروندی را طلب کرده‌اند» افزوده است: «پس از «توفیق قابل ملاحظه در سیاست خارجی» باید «در ارتباط با برخی سوءتفاهم‌های باقی مانده از انتخابات ۸۸ هم اقدامی عاجل» صورت دهد.»

امضاکنندگان نامه، با بیان اینکه «در انتخابات ۸۸ بسیاری اشتباه کردند» به پیشنهاد محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران برای «بخشش طرفین» اشاره کرده و خطاب به افزوده‌اند: «شایسته است که حضرت عالی و شورای عالی امنیت ملی با نگاهی مثبت در تعامل با مقامات عالی رتبه برای آزادی زندانیان سیاسی» اقدام کنید.

محمد خاتمی، حدود دو سال پیش از هر دو طرف درگیر در مناقشه سیاسی ایران خواسته بود از ظلم‌هایی که بر آنان شده بگذرند و یکدیگر را عفو کنند.

۹ شخصیت اصلاح طلب در نامه خود به روحانی، با بیان اینکه «در این میان لازم است تا به صورت کارآمدی درباره رفع حصر از آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد اقدام شود» افزوده‌اند: «ادامه این وضعیت به نفع هیچ‌کس جز تندروهای افراطی که هدفی جز نابودی و هدم کشور ندارند نیست».

حسن روحانی که روز ۱۶ آذر به مناسب روز دانشجو در جمع دانشجویان در دانشگاه شهید بهشتی تهران حضور یافته بود در واکنش به شعارهای گروهی از دانشجویان که خواستار آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و دیگر زندانیان سیاسی کشور شدند، گفت که «دولت به تمام وعده‌های خود پایبند است».

تلاش برای رفع حصر‌ها و آزادی زندانیان سیاسی، یکی از وعده‌های حسن روحانی در جریان رقابت‌های انتخاباتی بود.

ابراهیم اصغرزاده، الیاس حضرتی، محمدجواد حق‌شناس، فیاض زاهد، رضا نوروززاده، سعید لیلاز، اسماعیل دوستی، مسعود سلطانی‌فر و نعمت احمدی، ۹ شخصیت اصلاح‌طلبی هستند که نامه سرگشاده به حسن روحانی را امضا کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG