لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۱۶

روسیه: آمریکا درباره توافق ژنو رویکردی مسئولانه از خود نشان دهد


وزارت خارجه روسیه با غیرسازنده خواندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از واشینگتن خواست در قبال توافق ژنو رویکردی مسئولانه از خود نشان دهد.

به گزارش اینترفکس، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، روز جمعه ۲۲ آذر گفت: «اقدامات واشینگتن به اعتمادسازی میان طرف‌های مذاکره‌کننده یا رسیدن به یک توافق جامع در مورد مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران کمک نمی‌کند...»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه افزود که مسکو از واشینگتن می‌‌خواهد تا جای ممکن برای «حفظ پویایی مثبت روند مذاکرات» از خود رویکردی «مسئولانه» نشان دهد.

وزارت خارجه روسیه با «ناخوشایند» دانستن تحریم‌های تازه آمریکا، می‌گوید افزایش فهرست تحریم‌های آمریکا آن هم در زمانی که مذاکرات برای اجرای توافق تازه آغاز شده، «مغایر با روح» این توافقنامه است؛ سندی که در آن قید شده تحریم تازه‌ای در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران وضع نخواهد شد.

این مقام روس تصریح کرد: «طولانی‌تر شدن فهرست سیاه (تحریم‌های) آمریکا، چه بسا به شدت اجرای توافقات ژنو را پیچیده کند؛ توافقاتی که کاهش فشار تحریم‌ها در آن لحاظ شده بود.»

در حالی که مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در سطح کارشناسی در شهر وین به مدت چهار روز در جریان بود، آمریکا روز پنجشنبه چندین شرکت ایرانی و خارجی و چند شخص را به فهرست تحریم‌های خود افزود.

پس از اعلام این تحریم‌ها، مذاکره‌کنندگان ایرانی در چهارمین روز از نشست اعلام کردند که برای «مشورت» به تهران بازمی‌گردند.

در عین حال خبرگزاری‌‌های ایرنا، ایسنا و مهر، به نقل از مقام‌هایی که نامی از آنها نبرده‌اند، اعلام کردند که تیم‌ مذاکره‌کنندگان ایرانی در اعتراض به تحریم‌های آمریکا، میز مذاکرات را ترک کرده است.

در واکنش به این تحریم‌ها، عباس عراقچی معاون وزارت خارجه و یکی از مذاکره‌کنندگان،
این اقدام را «خلاف روح توافقنامه ‍ژنو» دانست و گفت: «در حال ارزیابی شرایط موجود و اتخاذ عکس‌العمل مناسب هستیم.»

عراقچی تصریح کرد: «ما در چند روز گذشته پس از توافق ‍ژنو، به نوعی با یک سردرگمی و عدم تصمیم‌گیری به ویژه توسط دولت آمریکا مواجه بودیم بطوری که از یک سو در کنگره تلاش می‌کردند جلوی تحریم‌های جدید را بگیرند و از سوی دیگر با حرکتی که دیشب انجام دادند، خزانه‌داری آمریکا تعدادی شرکت‌های جدید را به لیست تحریم ها اضافه کرد.»
XS
SM
MD
LG