لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۶

روسیه: قطعنامه غرب برای افزایش تحریم‌ها علیه سوریه را وتو می‌کنیم


گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه
روسیه اعلام کرد قطعنامه‌ای را که قرار است کشورهای غربی به منظور افزایش تحریم‌های سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه دهند، وتو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت: «اگر تصمیم گرفتند پنجشنبه پیش‌نویس را برای تصویب به شورای امنیت ارائه دهند، به خوبی می‌دانند که ما آن را نخواهیم پذیرفت.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که دو پیش نویس قطعنامه در جلسه پنجشنبه، به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد شد. یکی از پیش نویس‌ها را بریتانیا، فرانسه، آمریکا و آلمان تهیه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این پیش نویس خواستار اعلام ضرب الاجلی ۱۰ روزه برای نظام بشار اسد رئیس جمهور سوریه به منظور متوقف کردن استفاده از سلاح‌های سنگین در حمله به شهرهای خارج از کنترلش شده است. این پیش‌نویس خاطرنشان کرده در صورت پایبند نبودن نظام سوریه به این ضرب الاجل، تحریم‌هایی علیه آن اعمال خواهد شد.

از سوی دیگر ماموریت ناظران صلح سازمان ملل متحد در سوریه در حال پایان است؛‌ این ناظران برپایه طرح صلح ارائه شده از سوی کوفی عنان فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه رفته‌اند تا بر آتش بسی که طرف‌های بحران سوریه در چارچوب این طرح صلح با آن موافقت کرده‌اند، نظارت کنند.

پیش نویس قطعنامه دوم را سوریه ارائه خواهد داد. مسکو خواستار تمدید مدت زمان ماموریت ناظران صلح در سوریه به مدت سه ماه با مد نظر قرار دادن توصیه‌های دبیر کل سازمان ملل متحد شده و به افزایش تحریم‌ها اشاره‌ای نکرده است.

بان گی مون دبیرکل سازمان ملل متحد توصیه کرده است که تعداد ناظران در سوریه کاهش یابد و اختیارات بیشتری به آن‌ها داده شود.

هم اینک حدود ۳۰۰ ناظر سازمان ملل در سوریه به سر می‌برند. آنها نظامی اما غیر مسلح هستند. ماه گذشته این ناظران فعالیت خود را در سوریه به دلیل افزایش خشونت‌ها در این کشور و در معرض خطر قرار گرفتن جانشان، به حال تعلیق در آوردند.

پیشتر کوفی عنان در گزارشی که به شورای امنیت ارائه داده بود، وضعیت سوریه را «هر روز بد‌تر از دیروز» توصیف کرده بود. او از کشورهای عضو شورای امنیت خواسته بود منافع کشورهای خود را کنار گذارند و بر دو طرف بحران سوریه برای متوقف کردن خشونت‌ها فشار آوردند.

آخرین گزارش سازمان ملل متحد، از کشته شدن بیش از ۱۳ هزار نفر در سوریه از زمان آغاز اعتراض‌های این کشور در ۱۶ ماه گذشته خبر داده بود.

بیانیه سفیر جدا شده نظام بشار اسد

از سوی دیگر، نواف الفارس سفیر سوریه در عراق که از نظام بشار اسد اعلام جدایی کرده است، از نیروهای ارتش کشورش خواست به سرکوب معترضان پایان دهند و به مخالفان بپیوندند.

نواف الفارس نخستین سفیری است که از نظام بشار اسد اعلام جدایی می‌کند. او به نزدیکی به نهادهای امنیتی سوریه شهرت داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه الفارس که پنجشنبه صادر شد، آمده است: «از این لحظه پیوستن خود را به انقلاب مردم سوریه اعلام می‌کنم و این جایگاه طبیعی من در شرایط سختی است که امروز کشورم در آن به سر می‌برد.»

این بیانیه ادامه داده است: «از همه آزادگان سوریه به ویژه نظامیان می‌خواهم هرچه سریع‌تر به انقلاب بپیوندند و از وطن و فرزندان آن دفاع کنند... توپخانه‌های خود را به سمت جنایتکاران این نظام که قاتل مردم است نشانه روید.»

از سویی، هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق گفت که نواف الفارس هم اکنون در قطر به سر می‌برد.

زیباری که در پاریس با خبرنگاران سخن می‌گفت افزود: «الفارس مردی با پیشینه نظامی و امنیتی است. جدایی او از نظام بشار اسد ما را شگفت‌زده کرد چرا که او یکی از اعضای مخلص نظام سویه بود.»

در دمشق، وزارت امور خارجه سوریه در بیانیه کوتاهی، برکناری نواف الفارس از سمت خود را اعلام کرد و تاکید کرد که سفارت سوریه در عراق، همچون گذشته به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

در همین حال، کاخ سفید آمریکا در بیانیه‌ای، جدایی سفیر سوریه در عراق از نظام کشورش را نشانه افزایش یاس در نظام بشار اسد دانست و تاکید کرد که این نظام، در حال از دست دادن کنترل خود بر اوضاع است.

جدایی نواف الفارس درست پس از جدایی مناف طلاس یکی از فرماندهان گارد ریاست جمهوری سوریه و فرزند مصطفی طلاس وزیر دفاع پیشین این کشور از نظام بشار اسد صورت گرفته است.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه پنجشنبه گفت که تماس‌هایی میان مناف طلاس و مخالفان مسلح بشار اسد صورت گرفته است.
XS
SM
MD
LG